הכלכלה האמריקנית מתאוששת: מהם מנועי הצמיחה העיקריים בארה"ב?

כלכלת ארה"ב חזרה לחיים לאחר התרחבות של 4% ברבעון השני של 2014, אלו הגורמים שהביאו אותה לשם
 |  (1)
מאקרו, צילום: Getty images Israel
תוצר מקומי גולמי (תמ"ג) או במילים אחרות הערך של כל הסחורות והשירותים שיוצרו בארה"ב צמח בקצב שנתי של 4% ברבעון השני של 2014. הקצב המהיר ביותר מאז הסתיו האחרון בארה"ב. כמו כן נתונים חדשים שהגיעו ביום רביעי הראו שהכלכלה האמריקנית התכווצה ב-2.1% ברבעון הראשון של 2014 לעומת דיווח קודם שעמד על התכווצות של 2.9%.

כלכלנים רבים ציפו להתרחבות של כ-3% בכלכלה האמריקנית בתקופה שבין אפריל ליוני. אך למשק האמריקני היו תוכניות אחרות. ההתאוששות הגדולה בצמיחה לעומת הרבעון הקודם מצביעה על כך שהתכווצות הכלכלה בשלושת החודשים הראשונים של השנה הייתה חריגה ויוצאת דופן שנבעה בעיקר מחורף קשה במיוחד וירידה בהוצאות בריאות בשל רפורמת הבריאות אותה הוביל נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

הוצאות הצרכנים הן המקור העיקרי של הפעילות הכלכלית באמריקה. לאחר שברבעון הראשון ההוצאות צמחו ב-1.2% בלבד. ברבעון השני כבר הייתה עלייה יפה של 2.5% בהוצאות הצרכנים. גם הוצאות הבריאות שבתחילת השנה ירדו בצורה ניכרת החלו לעלות באופן מתון ברבעון זה.

מניות הדיבידנדים הגדולות בוול סטריט הוסיפו גם הן להכנסה הפנויה של האזרח האמריקני שגדלה ב-3.8% מה שהוביל לעלייה משמעותית בהוצאות הצרכנים.

הצרכנים האמריקניים רכשו בעיקר מוצרים יקרים כגון מכוניות ומשאיות. כמו כן חלה עלייה של 14% בקניית מוצרים שבהם משתמשים בד"כ 3 שנים ויותר. עוד נתון מעניין מאוד הוא שהעלייה הגדולה ביותר מאז 2009 חלה בתחום השירות והייעוץ הפיננסי.

גורמים נוספים שתרמו לצמיחה היו גידול הוצאות הבנייה בארה"ב שמספק רמזים גם על מצב הנדל"ן במדינה. ההשקעות בעסקים צמחו ואפילו הוצאות הממשלה גדלו במעט. סימנים מעודדים עבור הכלכלה הגדולה בעולם.

סימן שלילי אחד מבחינת הכלכלה האמריקנית ניתן למצוא בנתון הבא: הייבוא גדל ב11.7% לעומת הייצוא האמריקני שצמח ב-9.5% בלבד.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כל הנתונים הנל מזויפים על ידי הממשל מאזן הפיד הוא000
  המהדי האימם ה 12-ישו 31/07/2014 07:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא אשתף פעולה עם רוצחים כל נתוני אבטלה בארצהב מזויפים......אבטלה שם 17% אין לי דולר 1 אפילו לא מחזיק!!!
  סגור