הנה מה שהפסיד המשקיע שפעל לפי האימרה "מכור בחודש מאי וברח"

המשקיעים הוותיקים בוול סטריט נצמדים לעיתים לאמירות אשר אפיינו את השוק בהיסטוריה, האם האמירות הללו נכונות והאם החודש היה אופייני?
 |  (3)
סוחרים, צילום: Getty images Israel
המשקיעים המנוסים בארה"ב למדו לשנן כמה אמירות אשר מאפיינות את השווקים בוול סטריט בתקופות מסוימות. אחת האמירות היא "SELL IN MAY AND GO AWAY". הבסיס הרציונאלי של האמירה קשור, בעיקר, בשינויים במזג האוויר אולם אין תמיד בסיס איתן לאמירות מסוג זה.

למי שלא מכיר את האמירה, מחקרים מצאו כי בתקופות שבין חודש מאי לחודש אוקטובר השוק מפגין חולשה. במידה ובוחנים את מדד הדאו ג'ונס מאז היווסדו - שנת 1896 - מוצאים כי בתקופות שבין חודש מאי לחודש אוקטובר המדד עלה (בממוצע) 2% בלבד בעוד שבששת החודשים העוקבים, שנגמרים בחודש מאי, כלומר תקופת החורף, הדאו ג'ונס עלה 5.4%.

מחקרים של מכוני מחקר נוספים מצאו נתונים דומים אך לא זהים. כך לדוגמא ב-Almanac מציינים כי בין 1950 ל-2012 ו"בתקופת החורף" (כלומר בין אוקטובר למאי) ה-S&P500 הוסיף (במצטבר) 1,663 נקודות בעוד שהפסיד 83 נקודות ב"תקופות הקיץ". הדאו ג'ונס הוסיף 16,938 נקודות בסה"כ "בתקופת החורף" ו"בתקופת הקיץ" הפסיד 1,772 נקודות.

ולמרות המובהקות לכאורה, מחקרים וניתוחים רבים בחנו את האמירה זו ומצאו דבר מעניין. כך לדוגמא, המשקיע האגדי, בנג'מין גראהם, אמר כי ברוב המקרים כאשר האמירה מתפרסמת לציבור היא מאבדת מערכה והמדדים מתנהגים בצורה הפוכה למגמה ההיסטורית.

ולמרות זאת, נראה כי האמירה עליה אנו מדברים היום השתרשה בצורה החזקה ביותר בוול סטריט. בתחילת החודש פרסמנו כאן באתר כי בשנה בה השוק לא התנהג בהתאם למשפט, בשנה העוקבת המגמה חזרה ובגדול. על פי הבדיקה, בשנה עוקבת זו ב-63 פעמים בין חודש מאי לחודש אוקטובר הדאו ג'ונס עלה 0.9% בלבד.

אז מה קרה החודש הנוכחי? ובכן החודש מי שהחליט לפעול עם ההמון גילה כי ההמון פעל אחרת. ה-S&P500 בדרך לסגור את חודש מאי בעלייה של 2%, העלייה המשמעותית ביותר מאז חודש פברואר. הדאו ג'ונס בדרך לסגור את החודש בעלייה של 0.7%.

המנתח הטכני, ריאן דתריק, אמר היום כי חודש מאי של השנה הנוכחית לא היה אופייני. מניות הטכנולוגיה אשר ספגו מהלומה קשה בחודשים האחרונים דחפו את המדדים מעלה כאשר הסקטור צפוי לסגור את החודש בעליה של 3.5%.

בין השמות הגדולים של החודש ניתן למצוא את סאנדיסק (סימול: SNDK) שמניית החברה עלתה 14% החודש, אלקטרוניק ארקטס (סימול: EA) אשר עלתה 23%, מיקרון (סימול: MU) שזינקה 10% ואפל שהוסיפה לא פחות מ-8.6%.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מחר יוני. והיום שבת. (ל"ת)
  ווזווז 31/05/2014 15:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  עדיין מאי...
  א 31/05/2014 12:34
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מי יודע מה ילד יום.
  סגור
 • 1.
  אפשר היה לתמצת את הכתבה למשפט אחד, לא? (ל"ת)
  הנשר 31/05/2014 00:13
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור