יילן הלחיצה את המשקיעים: "נדרשת תמיכה רחבה", המדדים צללו בתגובה

יו"ר הפדרל ריזרב, נשאה דברים בפני הוועדה הכלכלית של הקונגרס האמריקני: "מצבו של שוק הדיור חמור משחשבנו"
 |  (2)
ג'נט יילן פדרל ריזרב
יו"ר הפדרל ריזרב, ג'נט יילן, נאמה היום בפני וועדת הכלכלה של הקונגרס האמריקני בוושינגטון. יילן עלתה לתת עדות בשעה 17:00 שעון ישראל ואמרה: "ההחלשות בשוק הדיור האמריקני חמורה יותר ממה ששיערנו". בתגובה לכך, הגיבו המדדים בירידות והנאסד"ק איבד קרוב ל-1.5%. יילן חשפה את המדיניות המוניטרית הצפויה של הפד' לתקופה הקרובה והתייחסה לסוגיית האינפלציה ולמצבו של שוק העבודה האמריקני.

"הפדרל ריזרב חייב להמשיך לתמוך בצמיחה הכלכלית כשהמדדים למצבה של הכלכלה כמו רמת האינפלציה ושיעור האבטלה עדיין רחוקים מהיעדים שהפד' הציב" אמרה יילן. "עדיין נדרשת רמה גבוהה של תמיכה מצידנו, אמריקנים רבים שמחפשים עבודה נותרים מובטלים ורמת האינפלציה עדיין נמוכה בהרבה מיעד 2% שהצבנו", הוסיפה.
מדד הנאסד"ק - גרף יומי
מדד הנאסד"ק - גרף יומי

הנתונים שמצביעים על "צמיחה יציבה" ברבעון השני של השנה מחזקים את הטענה שנראה קצב צמיחה מהיר יותר השנה, אמרה יילן. עליית מחירי הבתים, השיפור בהכנסה של משקי הבית, הצמצום בתמיכה הפדרלית והמקומית וצמיחה חזקה יותר במדינות שמעבר לים צפויים לדחוף את היקף ההשקעות ואת הצריכה הפרטית.

יילן ציינה את ההאטה בשוק הדיור המקומי כגורם סיכון, ביחד עם הגברת המתיחות הגיאופוליטית והלחצים הפיננסיים בשווקים המתעוררים.

"בזמן שהתנאים בשוק העבודה השתפרו באופן ניכר, הם עדיין רחוקים מאוד מרמה שתשביע את רצוננו", אמרה יילן. היא קראה לרמת האבטלה בארה"ב, שעמדה בחודש אפריל על שיעור של 6.3%, "גבוהה", וציינה כי הירידה החדה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה, שיעור המובטלים לטווח ארוך (למעלה מ-6 חודשים) וכן שיעור העובדים במשרה חלקית המחפשים עבודה במשרה מלאה, הם ב"רמות גבוהות היסטורית".

יילן נשאלה גם האם מתפתחת בועה בשוק המניות והשיבה בשלילה. קיימים עדיין "כיסי פוטנציאל" ותמחורי חסר לטעמה, כמו מניות בעלות קטן יותר. "בסה"כ, התמונה הרחבה אינה מצביעה על כך שאנחנו במהלכו של ניפוח בועה" אמרה יילן. יילן ביקשה גם להזכיר כי לפד' אין יעד הקשור במחירי המניות.

בהתייחס לתכנית ההקלה הכמותית, נשאלה יילן ע"י קווין בריידי, יו"ר הוועדה, באשר ללוח הזמנים של צמצום התכנית ועליית הריבית המתוכננת. "אין נוסחה טכנית או לוח זמנים מתוכנן לכך" אמרה יילן. היא ציינה שצמצומה הסופי של התוכנית צפוי להתרחש במהלך הרבעון השלישי כמתוכנן, אך הדגישה כי אין מועד מדויק להעלאת הריבית.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  היא משקרת במצח נחושה שאין בועה במניות ,זה יגמר רע
  בא 08/05/2014 09:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאוד .
  סגור
 • 1.
  הדיקטטורה בימיה האחרונים.
  וואצ'ר 07/05/2014 19:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בנקים מרכזיים הם פשע נגד האנושות.
  סגור