מריל לינץ': "לאחר שנתיים מצוינות המשקיעים נוטשים את הנכס הזה"

תעודות הסל אשר רוכשות הלוואות בדירוג נמוך מבנקים סובלות מתחיל חודש אפריל ממשיכות כספים, מה הסיבה?
 | 
בנק אוף אמריקה, צילום: Getty images Israel
קרנות הנאמנות אשר רוכשות הלוואות מבנקים בארה"ב נהנו ב-95 השבועות האחרונים מהזרמה רצופה של כספים, ואז הגיע חודש אפריל. על פי בנק אוף אמריקה-מריל לינץ, בשבוע אשר הסתיים ב-30 לחודש הקודם נמשכו 620 מיליון דולר מקרנות ממונפות על הלוואות של חברות מבנקים.

מדובר בשבוע ה-3 ברציפות בו המשקיעים מושכים כסף מהקרנות הללו כאשר אנחנו מדברים על המשיכה המשמעותית ביותר מאז חודש אוגוסט של שנת 2011.

סכומים משמעותיים של כסף עברו בשנים האחרונות לקרנות הללו עקב חשש המשקיעים מעליית הריבית. הקרנות עליהן אנו מדברים לרוב רוכשות הלוואות של חברות שקיבלו דירוג נמוך יותר כאשר משקיעים רבים רואים את סוג הנכס הזה כאג"ח בעלת דירוג "זבל".(JUNK BOND).

המשקיעים נחשפים לקרנות הללו בדרכים רבות. אחת הדרכים היא תעודת ה-PowerShares Senior Loan Portfolio או BKLN. פופולארית נוספת היא תעודה שנקראת MainStay Floating Rate Fund או MXFAX. הקרן האחרונה לדוגמא מצהירה כי היא משקיעה 80% בהלוואות בעלות . כאשר מנהל הקרן מאמין כי השוק יציג ביצועי חסר עבור המשקיעים, עד 100% מהכסף יכול להיות מושקע בפק"מים (כביכול מזומן) או פשוט באגרות חוב קצרות מועד.

התעודות נושאות ריביות משתנות המבוססות על הליבור (ריבית בין בנקים) מה שאומר שהמשקיעים לא חוטפים מיידית כאשר הריבית עולה. בדרך זו, המחירים של ניירות הערך בריבית קבועה יורדים. בתקופה שבה משקיעי אגרות החוב רודפים אחרי התשואה -ויש לציין כי רודפים במרץ, ההלוואות מהבנקים מספקות טובה.

"הייתה לנו תקופה חזקה מאוד של זרימת כספים פנימה" אמרה שרה בוש, אנליטסית בכירה לאסטרטגים אקטיביים במורגינסטר (Morningstar). "התעודות הללו הכפילו עצמן ואף שילשו בתקופת זמן קצרה מאוד".

ועכשיו נראה כי הסנטימנט לגבי הנכס הזה קצת מתקרר "הכסף הולך אחרי התשואה ולכן התעודה הזו מציגה ביצועי חסר. יש קשר כמובן לנתוני הצמיחה" אמר יורי סחוחניוב, אסטרטג אשראי בבנק אוף אמריקה-מריל לינץ.

אז האם יש לנו סיבה לחשוש? אחרי הכל, הלוואות מבנקים נזילות יותר ועל כן רגישות לתנועות מחירים בתקופה של תנודתיות גבוהה "אנחנו מדברים פה על נכס שעל פי ההיסטוריה היה לו קשה להתמודד, מבחינת נזילות, עם לחץ בשוק האשראי". אמרה שרה בוש.

חלק מהאסטרטגים אומרים שיש ממה לחשוש אולם חלקם אומרים ההפך. כך לדוגמא בראדלי רוגולף, מברקליס אומר "הערכות השווי תומכות ביצירת CLO והביקוש יחזור לתעודות הללו אם הריבית תתחיל לעלות".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה