הנתון החשוב של השבוע: כל מה שצריך לדעת לקראת דוח התעסוקה בארה"ב

משקיעים ברחבי העולם כוססים ציפורניים בהמתנה לנתון המרכזי - האם הנתונים יצביעו על חזרה לצמיחה, או שצפויה לנו עוד אכזבה?
 | 
אבטלה, צילום: Getty images Israel
כמו בכל חודש, תשומת הלב בוול סטריט בפרט ובעולם הפיננסי בכלל מופנית היום (ו') לנתון המרכזי של השבוע – דוח התעסוקה לחודש אפריל, שיפורסם בשעה 15:30 שעון ישראל. רוב הכלכלנים מצפים לראות שיפור משמעותי מהנתונים החלשים של חודשי החורף הקרים, כשצפי הכלכלנים של בלומברג עומד על תוספת של 218 אלף משרות חדשות בחודש זה וירידה קלה בשיעור האבטלה לרמת 6.6%.

אבל חשוב לבחון את הדוח המורכב הזה גם מעבר לכותרות. לצד תוספת משרות נמוכה בחודשים האחרונים (שקיבלה את ההסבר הנוח של מזג אויר קשה שפגע בתעשייה) בולטות 2 מגמות עיקריות – שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בארה"ב עדיין נמוך (הגיע לשפל של 35 שנה בחודש דצמבר), והמשרות שנוספו למשק באו בעיקר בסקטורים פחות מתגמלים.

שיעור ההשתתפות עומד, נכון לחודש שעבר, על 63% מכוח העבודה בני 16 ומעלה. אנליסטים מצפים לראות ירידה נוספת בתקופה הקרובה כשיותר ויותר אמריקנים בני דור ה'בייבי-בום' יוצאים לפנסיה, אבל אם שוק העבודה אכן מתאושש, המספר הזה עשוי להתאזן ואולי אף לעלות.

אי הוודאות בשוק העבודה מאז 2008 הביאה להאטה בקצב עליית שכר העבודה. זו עוד סיבה לכך שההתאוששות הכלכלית הנוכחית איטית יותר מבעבר – הכסף שזורם לשוק לא מחלחל לשכבות האוכלוסיה שזקוקות לו. לפי נתוני משרד העבודה האמריקני, ב-4 השנים האחרונות השכר השעתי בארה"ב עולה בקצב של 2% בשנה. כדי שהכלכלה באמת תראה סימני חוזקה, על המספר הזה לעלות משמעותית (לשם השוואה, עד 2008 התוספת השנתית הממוצעת היתה גבוהה מ-3%).
נתונים: BLS.GOV
נתונים: BLS.GOV

אבל יש גם נקודות אור רבות בנתונים האחרונים – אמנם ראינו נתונים לא טובים בדצמבר וינואר, אבל מדי חודש המספרים מעודכנים לאחור, בדרך כלל כלפי מעלה. מאז חודש ספטמבר האחרון תוספת המשרות החודשית עודכנה בממוצע של 26 אלף כלפי מעלה כל חודש, כך שיתכן שאם מגמה זו תמשך, החורף הזה לא יראה קשה כל כך במבט לאחור.
נתונים: BLS.GOV
נתונים: BLS.GOV

ונתון מעניין לסיום: בשנה האחרונה, מדד ה-S&P 500 התחזק בכל יום שישי בו פורסמו נתוני התעסוקה, בין אם הנתונים הפתיעו לטובה או איכזבו, מלבד פעם אחת - לאחר פרסום הנתונים בחודש הקודם.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה