16:12 אל על תפצה את הנוסעים שנתקעו בציריך ב-10 אלף שקל לכל אחד

16:08 בולטות בת"א: פרוטרום עולה 2.5%, בזן יורדת 3.4%

15:00 זימבבואה: הנשיא רוברט מוגאבה ואשתו הודחו ממפלגת השלטון

15:00 חוזר לשוק: אריק שור בדרך להקמת חברה להפצת מזון >>

13:42 עבר בממשלה: מתקן 'חולות' ייסגר תוך 3 חודשים

12:52 אינפימר עולה 2.7% ומשלימה עלייה של 68% מתחילת החודש

12:49 לאומי יורדת 0.6% ומשלימה 3 ימי ירידות רצופים

12:55 בשורה להורים: הקלות בקבלת נקודות זיכוי על ילדים נטולי יכולת >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

תרגיל בחשבון: כמה באמת שווה עליבאבא, רגע לפני ההנפקה החמה של השנה?

זו עשויה להיות ההנפקה הגדולה ביותר בוול סטריט אי פעם, או לפחות הכי גדולה בשנתיים האחרונות - אבל כמה באמת שווה עליבאבא?
 |  3
לקנות או לא לקנות
Share
תוך כמה שבועות יגלו המשקיעים בעולם את התשובה לאחת השאלות הבוערות ביותר – מהו שוויה האמיתי של ענקית האינטרנט הסינית עליבאבא? החברה הסינית, שנחשבת מעין שילוב של גוגל, אמזון ואיביי, צפויה לפרסם בקרוב
תשקיף
תשקיף
מסמך משפטי אשר מוציא הגוף אשר אחראי על הנפקת
לקראת
הנפקה
הנפקה
פעולה שמבצעת חברה על מנת לגייס הון. ההנפקה יכולה להיעשות בדרך של מכירת מניות לציבור, דבר שיביא לרישומה למסחר בבורסה לניירות. דרך נוספת הינה הנפקה למספר מצומצם של קונים בדרך של הנפקה פרטית. גיוס ההון עשוי לשמש להרחבת פעילות החברה, הקטנת התחבויותיה (אג"ח), ולשימוש פעילותה השוטפת. בתקופות פריחה בבורסה ישנה עליה בהנפקות
ראשונית בארה"ב, במה שעשויה להיות ההנפקה הגדולה ביותר בהיסטוריה של וול סטריט.


הערכות השווי לענקית הסינית נעות בין 80 מיליארד דולר ל-168 מיליארד דולר, אך יתכן שהבאז שיוצרת התקשורת סביב ההנפקה יביא לתמחור גבוה עוד יותר ביום ההנפקה. לפי ג'ים קריימר מרשת CNBC , הזינוק של 66% בהכנסות החברה בשנה האחרונה מצדיק את קניית המניה הזו ברגע שתצא לשוק.

אבל איך אפשר באמת להעריך את השווי הנכון, ולפיו להחליט האם היא באמת שווה קניה? ישנן כמה דרכים לעשות את זה, החל מנירות ערך סינטטיים, דרך
אג"ח להמרה
אג"ח להמרה
אג"ח להמרה - איגרת חוב שהונפקה על ידי חברה אשר נותנת למשקיעים אופציה להמיר את החוב למניות החברה. בכל שלב בחיי האג"ח ניתן לחשב האם ישנה כדאיות לבצע המרה למניות. האג"ח מספק למשקיע הבטחה שוטפת מריבית על האג"ח אך באותה המידה הוא יכול להרוויח מעליית שער המנייה בבורסה
, וכלה במכפילי רווח.

נירות ערך סינטטיים – למשקיעים מתוחכמים וחסרי סבלנות

מסתבר שכבר עכשיו אפשר לקנות את מניית עליבאבא, אם כי זה כרוך בלא מעט תחכום. שתי חברות ציבוריות גדולות, יאהו (סימול: YHOO) האמריקנית וסופטבנק היפנית, מחזיקות בנתחים גדולים מעליבאבא – יאהו ב-24% וסופטבנק בכ-37%. כמה קרנות גידור בהונג קונג ניסו לבודד את שווי השוק של עליבאבא באמצעות החברות האלו. השיטה פשוטה – עושים לונג על אחת החברות, ואז מבודדים את עליבאבא באמצעות פוזיציות שורט. לדוגמא, אפשר לעשות לונג סופטבנק, ואז לעשות שורט על ספרינט (סימול: S), גונגהו ו-Supercell היפניות – שלושתן החזקות משמעותיות של סופטבנק. ניתן גם לבודד החזקות של חברות פרטיות באמצעות שורט על חברות ציבוריות דומות. התוצאה שמתקבלת אינה מדע מדויק, אלא הרבה יותר ניחושים מושכלים. אחת ההערכות שהתקבלו באמצעות שיטה זו היא 80 מיליארד דולר לעליבאבא, אך אנליסטים בבנק אוף אמריקה מאמינים שבשיטה זו מתקבל
שווי שוק
שווי שוק
שוויה הכספי של החברה הנקבע על פי תנאי השוק.
הנמוך בכ-20% מהערך האמיתי של החברה, כך שהשווי הנכון הוא 100 מיליארד דולר.

אג"ח
אג"ח
תעודת התחייבות, בה מתחייב המנפיק לשלם לרוכש התעודה תשלומים בסכומי כסף שנקבעים מראש ובמועדי פרעון קבועים. רוכש התעודה זכאי לקבל את התשלומים המובטחים גם אם החברה המנפיקה בהפסדים, לעיתים החוב מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה.
להמרה


בחודש ספטמבר 2012 הנפיקה עליבאבא אג"ח להמרה בסכום של 1.6 מיליארד דולר לקבוצת משקיעים קטנה, שכללה בין היתר את טמסק ו-GIC מסינגפור. באותו זמן שווי עליבאבא נאמד ב-40 מיליארד דולר, והעסקה אמרה שכאשר תנפיק החברה מניות לציבור יומרו האג"ח למניות.

קונים פוטנציאליים של אותן אגרות חוב הביעו עניין לאחרונה לרכוש אותן לפי שווי שוק של 120 מיליארד עד 150 מיליארד דולר, לפי מחזיקי אג"ח ועושי שוק בהונג קונג. הבעיה היא, שהמספר המועט של מחזיקי האג"ח של עליבאבא, והציפיה להנפקת ענק קרובה, מביאים למחסור חמור בסחירות של אותן אגרות – כלומר, אם אתם מעוניינים לקנות את אותן אג"ח כבר היום, שיהיה בהצלחה למצוא מוכר.

נכון להיום, ההערכות הן ששווי השוק של עליבאבא קפץ מ-40 מיליארד דולר ב-2012 לאזור ה-120 מיליארד דולר או יותר – מנהלי קרנות גידור אינם מוצאים אג"ח למכירה גם לפי שווי שוק של 150 מיליארד דולר.

מכפילי רווח – האם ענקית האינטרנט הסינית שווה 1.7 טריליון דולר?

אחת השיטות המקובלות והפשוטות ביותר להערכת שווי היא שימוש במכפילי רווח של חברות דומות. לכאורה, ניתן להשוות את עליבאבא לאמזון, פייסבוק או טנסנט הסינית או רקוטן היפנית ופשוט להכפיל את רווחיה בשנה האחרונה במכפיל הרווח של אותן חברות כדי להגיע לשווי השוק המשוער. הבעיה היא חוסר במידע על המצב הכספי האמיתי של עליבאבא, וחוסר היכולת להשוות אותה לחברות אחרות.

אם ניקח את רווחי עליבאבא כפי שדווחו בדוחות יאהו בשבוע שעבר, 3.5 מיליארד דולר בשורה התחתונה, ונכפיל אותם במכפיל הרווח של פייסבוק (שאמנם אינה חברה למסחר אינטרנטי, אבל עליבאבא היא הרבה מעבר לכך בסין והיא, כמו פייסבוק, מעין יצור מיוחד במינו) נקבל שווי שוק של כ-350 מליארד דולר – וזה לאחר שהמכפיל של פייסבוק הצטמצם לאחרונה.

אם ניקח את מכפיל הרווח של אמזון, שמנייתה אמנם ירדה ב-18% מתחילת השנה אבל עדיין נסחרת במכפיל מטורף של 555X, וניישם אותו לעליבאבא – נקבל שווי שוק של 1.76 טריליון דולר, בהחלט לא בא בחשבון.

לעומת זאת, אם נניח שכל חברות האינטרנט האסייתיות נבראו באותו הצלם, אפשר להעריך את עליבאבא לפי מכפיל הרווח של באידו (32X), טנסנט הולדינגס (50X) או רקוטן (40X), וכך להגיע לשווי שוק של 112 מיליארד דולר עד 175 מיליארד דולר, כלומר פחות או יותר הטווח אותו נותנים כיום האנליסטים.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

3 תגובות ב-2 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
2 עלי באבא 21/04/2014 07:50 רק בגלל השם לא הייתי קונה . מחכים 40 שודדים (את כספכם) (ל"ת)
1 באני משה 20/04/2014 18:24 למרוקני הקופות
יוצא שואה רוקנו למזרחים העניים את תקצבי הרווחה תבדקו כול שנה 6 מילארד שקלים נעלמים כשישנם חצי מליון ילדים רעבים די
למשה 21/04/2014 07:53 בחרתם לפיד - אכלתם אותה. בבחירות הבאות שס תקבל
25 מנדטים .מה אתה מתפלא אתה מחפש פוליטקה חדשה? כל פעם סקטור חדש עולה והוא מקבל . כבר היה חכם יווני בשם פריקלס עליו נאמר כי הוא משחד את העם בכספו שלו. זה אותו דבר רק קוראים לזה ביבי לפיד בנט
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.