תנודה חזקה במדדים: הפדרל ריזרב ממשיך בצמצום תכנית הרכישות

ג'נט יילן משנה יעדים: " אנו מעוניינים ברמת אבטלה נמוכה מ-6.5% - היעד הינו תעסוקה מלאה"
 |  (5)
ג'נט יילן, צילום: Getty images Israel
וועידת השוק הפתוח הראשונה מאז נגידת הפדרל ריזרב, ג'נט יילן, נכנסה לתפקידה התסיימה והתוצאות ידועות מראש. הפדרל ריזרב החליט כי נדרש צמצום נוסף בתכנית הרכישות עקב התחזקות הכלכלה האמריקנית. הפדרל ריזרב ימשיך ברכישות בסך של 55 מיליארד דולר בכל חודש לאחר שרכש 65 מילארד דולר עד המועד הנוכחי. כאמור, הכלכלנים והאנליסטים מוול סטריט חזו כי הוועדה תודיע בסיום כי הצמצום ממשיך.

הסיבה המרכזית לירידה החדה היום במדדים המובילים היא החשש של המשקיעים מעליה מוקדמת מהצפוי בריבית. את הרושם קיבלו המשקיעים לאחר שיילן נשאלה כמה זמן יחלוף מרגע שתכנית הרכישות תסתיים ועד שהריבית תעלה. בתגובה ילן אמרה: "אנחנו החלטנו לנקוט בגישה של - זמן סביר לאחר סיום תכנית הרכישות. אנחנו מדברים על בערך 6 חודשים".

עובדה מעניינת נוספת שעולה מההחלטה הנוכחית שההנחיה כי רמת אבטלה של 6.5% היא הרצויה איננה רלוונטית. הוועדה החליטה כי גם ברמת אבטלה נמוכה מ-6.5% הפדרל ריזרב ימשיך בתכנית להקלה כמותית.

וכך נכתב בהנחייה: "וועדת השוק הפתוח החליטה כי בהתבסס על הנתונים ששוררים היום במשק להותיר את הריבית ברמה הנוכחית ובהחלט גם אחרי שתכנית הרכישות האג"ח תסתיים. זאת במיוחד במידה ויעד האינפלציה שעומד על 2% לא יושג".

המדדים בוול סטריט שעד אותו מועד נסחרו ביציבות שערים ספגו חבטה מטה ונחסרים כעת בירידות של עד 0.3%. החוזים העתידיים על אונקיית זהב נחלשו גם הם ונסחרים כעת ברידיות של 1.9%. מנגד, התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 מזנקת לרמה של 2.75%.


גרף ה-S&P500 תוך יומי:ג'נט יילן: "וועדת השוק הפתוח החליטה להמשיך ולצמצם את תכנית רכישות האג"ח. הוועדה עדכנה את התחזיות והמטרות. למרות נתונים חלשים בתקופה האחרונה, אנחנו מצמצמים את תכנית הרכישות. מזג האוויר הקשה היה מאתגר מאוד בתקופה האחרונה. הנתונים האחרונים, בהתחשב במזג האוויר, היו נמוכים. למרות זאת האבטלה ברמה של 6.7%."

"האינפלציה, והיא הגורם המרכזי שמוביל אותנו בהחלטתינו, ממשיכה להיות ברמה נמוכה יותר מהרמה לה הפדרל ריזרב מכוון. הפדרל ריזרב מאמין כי רמת האינפלציה הנוכחית פוגעת בכלכלה האמריקנית".

יילן המשיכה ואמרה "החל מהחודש הבא אנו נרכוש 55 מיליארד דולר בלבד, אנו נמשיך לרכוש אגרות חוב לטווח ארוך. במידה ובחודש הבא ונראה כי האינפלציה עולה וירידה ברמת האבטלה נמשיך לצמצם את תכנית הרכישות."

יילן התייחסה לרמת הריבית ולשינוי ביעדים של הפדרל ריזרב: "אנו מרגישים כי היינו זקוקים לעדכון של היעדים אותם אנו מציבים לכלכלת ארה"ב. באשר לרמת הריבית הנוכחית נצטרך לראות 2% ורמת תעסוקה מלאה. רמת האבטלה היא אחד מהגורמים המרכזיםי שבבסיס ההחלטה של הפדרל ריזרב וכרגע רמת האבטלה גבוהה".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אפשר לקבל הסבר למה האירוע גרם לירידות חדות בS&P ובEURO?
  ככ 19/03/2014 21:36
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אפשר לקבל הסבר למה האירוע גרם לירידות חדות בS&P ובEURO?
  סגור
 • הירידות בגלל צמצום התוכנית לטווח קצר מאוד זה מוריד את
  שלמה מעוז 20/03/2014 00:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השוק אבל כבר שבוע הבא המשך עליות חדשות טובות התאוששות מהירה מהרגיל בארה"ב וחודשי הקיץ הם טובים יותר מהחורף עם נתונים טובים בהרבה
  סגור
 • 2.
  מה היא עושה? (ל"ת)
  המבין 19/03/2014 21:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הרבית לא תשתנה וללא קשר העולם הולך לתיקון אכזרי (ל"ת)
  משקיע קטן 19/03/2014 20:17
  הגב לתגובה זו
  1 5
  סגור
 • משקיע קטן מדבר לאחר שמכר את מניותיו? (ל"ת)
  תיקון תמיד יהיה בסוף 20/03/2014 07:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור