אחרי הדוחות: המניה זינקה למעלה מ- 1,500% בשנה האחרונה - הראלי ימשך?

החברה הזו, שקרסה יותר מ-99% במהלך המשבר הפיננסי, דיווחה היום על רווח שנתי גבוה יותר מרווחי ענקית הטכנולוגיה אפל
 |  (2)
עליות גלובליות, צילום: Getty images Israel
ענקית המשכנתאות האמריקנית פרדי מאק (סימול: FMCC) רשמה ברבעון האחרון של 2013 בסך 8.6 מיליארד דולר, הרבעון החיובי ה-9 ברציפות לחברה. מניית פרדי מאק, שנסחרת מעבר לדלפק (OTC), מרכזת ענין רב ומזנקת היום 13%.

פרדי מצטרפת לחברת מימון המשכנתאות פאני מיי (סימול: FNMA), 'האחות הגדולה' שלה, שדיווחה בשבוע שעבר על רווח של 6.5 מיליארד דולר ב-Q4. שתי המניות התאוששו בשנה האחרונה והוסיפו למעלה מ-1,500% מאז מרץ 2013.

רווחי החברה קיבלו דחיפה קדימה מעליית מחירי הבתים בשנה האחרונה ברחבי המדינה, יחד עם עלייה בעלויות המימון של נוטלי המשכנתאות. עליית המחירים הורידה את שיעור ההפרשה לחובות מסופקים שצמצם את הרווח בשנים קודמות.

ברבעון המקביל בשנה שעברה הרוויחה החברה 4.5 מיליארד דולר, כך שמדובר בזינוק נאה של 91% בשנה. החברה תשלם 10.4 מיליארד דולר כדיבידנד למשרד האוצר בארה"ב בחודש הבא. פרדי מאק כבר סיימה להחזיר את מלוא סכום החילוץ, 71.3 מיליארד דולר, שהזרימה ממשלת ארה"ב לחברה בשיא תקופת המשבר הפיננסי ב-2008.

גם פאני מיי צפויה לסגור את חובה למדינה בתשלום הדיבידנד הקרוב. החברה קיבלה סיוע בסך 116 מיליארד דולר בשיא המשבר.

הרווח השנתי של פרדי מאק - גבוה מרווחי אפל

הרווח השנתי של פרדי מאק עלה מ-11 מיליארד דולר בשנת 2012 ל-48.7 מיליארד דולרים בסיכום 2013. בנוסף לעליית מחירי הבתים, מימשה החברה הטבות מס על הלוואות חדלות פרעון שרכשה במהלך המשבר. על ידי מימוש הטבות המס פרדי צמצמו את חבותם לממשלה והגדילו את השורה התחתונה ב-23.3 מיליארד דולר.

בדחיפת שוק הדיור המתאושש, חלוקת הדיבידנד של שתי החברות יחד בשנים האחרונות לידי משרד האוצר עזרה לצמצם את גרעון הממשלה בארה"ב בשנה האחרונה לקטן ביותר מזה 5 שנים.

אבל הזינוק המטאורי וחגיגת הרווחים הזו לא צפויה להימשך עוד זמן רב. לפי תחזית החברה, רמת רווח זו "אינה תשאר בטווח הזמן הארוך". הסיבה היא שכבר כעת נרשמת האטה בקצב עליית מחירי הבתים ומימוש הטבות המס היה אירוע חד פעמי. בנוסף, בשנה האחרונה קיבלה החברה סכומי ענק ממספר בנקי השקעות גדולים שמכרו לחברה נכסים רעילים בתקופת המשבר.

מודל עסקי מסוכן

מתוך כל המשכנתאות בארה"ב כיום פאני מיי ופרדי מאק מחזיקות ביחד כמחצית, בשווי של כ-5 טריליון דולר. יחד עם מספר גופים פדרליים נוספים, החברות מגבות כ-90% מהמשכנתאות במדינה.

החברות אינן מספקות משכנתאות ישירות לרוכשי הבתים הפרטיים. הם קונות משכנתאות מגופים פיננסיים, מאג"חות אותן מגבות אותן כנגד חדלות פרעון ומוכרות את האג"ח למשקיעים. איגוח זה מאפשר נטילת משכנתאות חדשות ומימון מחדש של הלוואות למיליוני אמריקנים כל שנה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מוות לקנאים שחררו כסף לא של אבא שלכם!!!!!!!
  יופיטר שוקי הון 27/02/2014 21:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין לי אפילו בית בבאר שבע אין לי כסף!!!!!!
  סגור
 • 1.
  מה עם BCOM ו בזק??????????????מתי ינסקו!!!!!!!!!!!!!
  יופיטר שוקי הון 27/02/2014 21:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התייבשתי כבר עזרו לי לגייס באגח 30 מיליון שח במיידי!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! סיועעעעעעעעעעעעעעעעע עכשיו!!!!!!!!!!!!!!
  סגור