הכל ועוד קצת: 'פאני מאי' החזירה מעל 116 מיליארד ד' לממשל בארה"ב

ענקית המשכנתאות, פאני מאי, כסתה אתמול את חובה לממשל בארה"ב אשר עמד על 116.1 מיליארד דולר. אני לא חושב שהרווחיות שלנו צריכה לדחות רפורמה בענף הנדל"ן".
 | 
נדל"ן, צילום: Getty images Israel
הסוחרים דרוכים. ענקית המשכנתאות 'פאני מאי' אשר קבלה חילוץ אדיר על ידי הממשל האמריקני עקב המשבר של 2008, תשלם למשרד האוצר המקומי 7.2 מיליארד דולר נוספים בדיבידנד לאחר שהציגה רווח ב-8 רבעונים האחרונים.

בכך, ענקית המשכנתאות החזירה למשרד האוצר סכום העולה על חבילת הסיוע שקבלה - 116.1 מיליארד דולר. סכום עצום זה הוזרם לחברה בתחילת המשבר של 2008 על מנת שלא תקרוס ותגרור אחריה לחץ נוסף בשווקים.

החברה, אשר פועלת בחסות הממשל מאותו המועד, הציגה רווח נקי של 6.5 מיליארד דולר ברבעון האחרון של 2013. סכום זה מתווסף לרווחים הנאים אשר רשמה החברה מתחילת השנה הנוכחית אשר מסתכמים ב-84 מיליארד דולר - סכום שיא של החברה.

"הרווחיות של החברה טובה מאוד, וזה מצויין למשלם המיסים המקומי" אמר מנכ"ל החברה, טים מייפולס. "אבל אני לא חושב שהרווחיות שלנו צריכה לדחות רפורמה בענף הנדל"ן".

כזכור, פאני מאי ופרדי מק, זכו להתערבות מצד הממשל האמריקני בתחילת המשבר של 2008, קצת לפני קריסת ליהמן בראדרס. משרד האוצר האמריקני הרגיש צורך להתערב במצבה הקריטי אליו נכנסו השתיים כאשר המרחק מקריסה היה קצר. החברות, אשר מספקות נזילות לשוק המשכנתאות, החלו להתאושש לאחר ששוק הנדל"ן התחיל להראות צמיחה מחודשים.

תשלום הדיבינד הנוכחי מצטרף כאמור לתשלומים נוספים של החברה לממשל האמריקני כאשר הסכום הכולל שהועבר עומד על 121.1 מיליארד דולר. החברה כוללת גם תוסף של 1 מיליארד דולר במניות בכורה שהממשל האמריקני מחזיק מאז המשבר של 2008.

כעת, ולאחר שמניית החברה זינקה ב-516% ב-5 השנים האחרונות, ב-1064% ב-12 החודשים האחרונים וב-10.63% מתחילת השנה הנוכחית, המשקיעים מנסים להבין מה הצעד הבא של הממשל בארה"ב. המשקיעים יודעים כי אובמה מעוניין לבצע רפורמה מקיפה בשוק המשכנתאות המקומי ובכך, אולי, לחסל את העסק של פאני מיי ופראדי מק.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה