עונת הדוחות: HP מתאוששת, אבל גרופון מאכזבת - צנחה 11% ב'אפטר'

המשקיעים בוול סטריט ממשיכים לבחון מקרוב כל דוח, כשהפעם היו אלה HP וגרופון שעמדו במרכז העניינים. עסקי ה-PC של HP עלו ברבעון האחרון
 | 
דוחות, צילום: Getty images Israe
עונת הדוחות לרבעון הרביעי של 2013 ממשיכה לרכז עניין בוול סטריט, והפעם היה זה תורה של ענקית המחשבים היולט פקארד (סימול: HPQ ) לעמוד באור הזרקורים. חברת הענק, שעברה שנה לא קלה, דיווחה דווקא על התאוששות ברבעון החולף באחד מתחומי העיסוק העיקריים שלה - מחשבים ביתיים.

HP דיווחה על רווח של 90 סנט למניה עם הכנסות בסך 28.15 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של השנה, מעל לתחזיות האנליסטים שציפו לרווח של 84 סנט למניה עם הכנסות בסך 27.14 מיליארד דולר.

אבל הסיפור המרכזי בדוחות אלו היה הצמיחה במכירות המחשבים. בסך הכל גדלו מכירות חטיבת המחשבים ב-4% (בשיעור שנתי), כשמכירות המחשבים לעסקים גדלו ב-8% אך מכירות לצרכנים ביתיים ירדו ב-3%. מנכ"ל החברה, מג וויטמן, ציינה בשיחת הועידה שעסקי ה-PC היו כנראה ההפתעה הכי טובה ברבעון החולף.

"אנחנו רואים בצמיחה המחודשת שהייתה צריכה להגיע כבר זמן רב ב-PC", אמרה וויטמן. "בעוד שעובדים אולי רוצים טאבלטים, הם זקוקים למחשבים כדי לעשות את עיקר העבודה".

מכירות המחשבים הסתכמו ברבעון הרביעי ב-8.53 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים שעמדו על 7.7 מיליארד דולר, לפי FactSet.

המחשבים של מכון המחקר IDC, קרופורד דל פרט, אמר כי "חטיבת המחשבים הייתה טובה מאוד. זו הוכחה שאמנם אופנתי לדבר על מותו של המחשב הביתי, אבל האמת היא שיש עוד דברים רבים שאנשים ימשיכו לעשות אך ורק עם מחשבים".

עכשיו השאלה שהמשקיעים צריכים לשאול את עצמם היא אם הצמיחה הזו באה אך ורק כתוצאה מירידה בהוצאות מאז שוויטמן נכנסה לתפקיד, והאם HP יכולה להגדיל את ההכנסות הכוללות בזמן הקרוב. מניית החברה עלתה כ-1% במסחר המאוחר לאחר פרסום הנתונים, לאחר עלייה של 2.5% במהלך יום המסחר.

גרופון מאכזבת

למרות צמיחה של 20% בהכנסות הרבעון הרביעי, ורווח נקי שעבר את התחזיות, מניית חברת הקופונים המובילה בעולם (סימול: GRPN ) צנחה יותר מ-11% במסחר המאוחר לאחר שיחת הועידה עם מנכ"ל החברה.

ניתוח של עיקרי הדוחות הכספיים הראה תמונה מדאיגה במקצת של הנתונים הפיננסיים של גרופון. מצד אחד, מכירות החברה דרך צד שלישי ואחרים ירדו 3% ל-401.7 מיליון דולר (בשיעור שנתי) וסיפקו שיעור של 86.9%, אך מצד שני המכירות הישירות של החברה, בעיקר מכירות אונליין, עלו ב-50% ל-366.8 מיליון דולר עם שיעור רווח גולמי של 7.9%.

התחזיות לרבעון הראשון של 2014 לא עמדו בציפיות - החברה מצפה להכנסות של 710 מיליון דולר עד 760 מיליון דולר, מעל לצפי האנליסטים שעומד על 668.6 מיליון דולרים. בשורת הרווח צפוי להירשם הפסד של בין 4 סנט ל-2 סנט למניה, בהשוואה לצפי לרווח של 6 סנט למניה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה