לקראת הדו"חות: פייסבוק תפרסם הלילה את תוצאותיה - מה צופים האנליסטים?

לפני חצי שנה דו"חות פייסבוק הביאו את המניה לזנק 25% במסחר המאוחר. הלילה האנליסטים מצפים לזינוק של 40% ברווח
 |  (1)
מארק צוקרברג
פייסבוק (סימול: FB) , הרשת החברתית הגדולה בעולם, שייסד מרק צוקרברג, תפרסם הלילה (ד') לאחר המסחר בוול סטריט את דוחות הרבעון האחרון של שנת 2013. לאיזה מספרים מצפים כרגע בשוק? מי מפגין אופטימיות יתר? ומי מדגיש דווקא את הסיכונים?

מניית פייסבוק (סימול: FB) שנפלה בסוף אוגוסט 2012 לשפל, כשמחירה הסתכם רק ב-18 דולר - זינקה מאז בחדות, וביתר שאת מאמצע שנת 2013, לשיא של 59.3 דולר, זינוק של פי 3.3 (כ-230%). מאז היא ירדה מעט ל-55.14 דולר, כאשר רמה זו בה סגרה המניה אמש בוול סטריט משקפת לה שווי אסטרונומי של 134.3 מיליארד דולר.

על פי הערכות של 40 אנליסטים פייסבוק תדווח הלילה על רווח של 27 סנט למניה ברבעון הרביעי של 2013, זינוק של כ-59% לעומת הרווח עליו דיווח ברבעון המקביל אשתקד שהסתכם ב-17 סנט למניה. בכסף, מדובר ברווח של כ-650 מיליון דולר. אולם הצפי של האנליסטים הוא שברבעון הראשון של השנה יירדו רווחיה רק ל-22 סנט למניה.

בשורה העליונה, הכנסות הרשת החברתית צפויות גם הן לזנק בכ-46.7% ולהסתכם ב-2.33 מיליארד דולר ב-Q4. ברבעון הראשון הצפי הוא נמוך יותר וההכנסות צפויות להסתכם ב-2.14 מיליארד דולר.

הערכות - פייסבוק תכה את התחזיות

בחברת מחקר השווקים, Zacks, אופטימיים עוד יותר ביחס לדוחות ומצפים שהחברה תכה את התחזיות המוקדמות גם ברבעון הזה בשיעור של 9.52% בשורת הרווח למניה (EPS). זאת, לאחר שתוצאותיה ברבעון הקודם עקפו ב-30.8% את התחזיות המוקדמות בשוק וב-4 הרבעונים האחרונים עלו תוצאותיה על התחזיות בשיעור של 17.4%.

לא מובטח סוף טוב

לעומת זאת באתר מרקטווץ' נכתב לפני יומיים טור של ג'ף ריבס בו הוא מציין את הסיבות למכור את המניה לפני הדוחות ואומר "אם מספר המשתמשים יירד ברבעון הרביעי, סיפור הצמיחה של פייסבוק - מת. המשקיעים אוהבים סיפור טוב, זה בטוח, ולפייסבוק יש סיפור מעולה לספר. אבל לא כמו בסיפורי פיות - למשקיעים לא מובטח במקרה הזה סוף טוב".

"זיכרו את מניית אפל, יקירת הטכנולוגיה, שהמשקיעים חשבו שהיא לא יכולה לטעות, אולם היא קרסה מרמות של 700 דולר אל מתחת ל-400 דולר תוך מספר חודשים. הגורם המרכזי לנפילה של אפל הוצת לאחר דוחות מאכזבים, מה שהוביל לשינוי בסנטימנט בשוק כלפיה. לדעתי יש סיכוי טוב שלדוחות שתפרסם פייסבוק עלולה להיות השפעה דומה על המניה. כי למרות שהסיפור של קצב גידול הלקוחות היה מרשים בעבר, והראלי במניית פייסבוק היה מרשים - במבט אל העתיד המספרים עלולים לספר סיפור שונה מאוד".

ריבס ממשיך, "ואני לא מדבר רק על המשתמשים הצעירים שמאבדים עניין בפייסבוק. בין הרבעון השני לשלישי, גדל מספר המשתמשים בארה"ב ובקנדה רק במיליון איש מ-198 ל-199 מיליון, או ב-0.5%. כאשר בחינת קצב הגידול בין הרבעון השלישי של 2012 ל-2013 גם היא היתה אנמית והסתכמה רק ב-5.3%. מספרים טובים רק במקצת רשמה החברה באירופה, שם גדל מספר המשתמשים בין הרבעונין השני לשלישי רק ב-1.4% מ-272 ל-276 מיליון והגידול השנתי ברבעון השלישי הסתכם בכ-9.1%.

"קצב הגידול המצטבר בהחלט אינו מרשים וזה ריאלי לחשוב שבדוחות שיפורסמו לרבעון הרביעי יתכן ונראה לראשונה ירידה רבעונית, באמריקה, באירופה או אפילו בשני האזורים. אם זה מה שיקרה והתגובה בשוק לא תכה מיד לאחר פירסום הדוחות, צפו לכך שהיא תכה בסופו של דבר".

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לא חבל אך מפילים את אידיבי
  אבי 29/01/2014 13:53
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לא יכול להיות חברה אם עשרות מפעלים גם אם ביטוח והי שווה רק 55 אגרות למניה ומאזואר יצרה רק 2 מכונות שהי לא מגיעה לכרסלים של אידיבי והי טסה ואדיבי לא נשאר ממנה כלום הבורסה חולה לא צ ריך להסחר בארץ זה מדינה של נכלים
  סגור