דאגה באפל: אייקן מציע לבעלי המניות לדרוש רכישה עצמית במיליארדים

המיליארדר קארל אייקן מציע לבעלי המניות של אפל לדרוש מהנהלת החברה לבצע רכישה עצמית בהיקף של מילארדים. בהנהלה חוששים ממהלך כזה ובעיקר מהתערבות במדיניות העסקית שלה
 | 
אפל מחשבים, צילום: Getty images Israel
ענקית המחשוב אפל הודיעה אתמול (ו') כי הסיכון High River Limited, אחת מבעלי מניותה של אפל, מתכננת לשגר הצעת רכישה עצמית לבעלי המניות של החברה. הקרן שייכת ומנוהלת על ידי המשקיע והמיליארדר, קארל אייקן, אשר המלצותיו ידועות כבעלות השפעה חזקה מאוד על השוק.

ההצעה של אייקן היא לדרוש ממועצת המנהלים של אפל להשלים רכישה עצמית של מניות החברה בהיקף של לא פחות מ-50 מיליארד דולר במהלך השנה הפיסקאלית המסתיימת ב-27 בספטמבר, 2014. כך פירסמה החברה במסגרת ביאור רגולטורי לרשות לניירות ערך האמריקנית (ה-SEC). על פי דיווחים זרים, אייקן הגיש הצעה דומה לאפל גם שלושה שבועות קודם להצעה הנוכחית.

רכישה עצמית של מניות מעבירה לציבור המשקיעים מסר מרגיע ומעודד משום שהיא מסמלת כי להערכת מנהלי החברה מחיר המניות זול ואין למשקיעים סיבה לדאגה כתואצה מירידה בשווי המניה. במילים אחרות, לחברה אמצעים נזילים בסכום גבוה, המאפשרים לה לבצע את ההשקעה האופטימלית כיום בשוק – כלומר, רכישת מניותיה שלה. המניות הנרכשות ברכישה עצמית מופחתות מההון העומד (outstanding shares) של החברה. כתוצאה מכך, מספר המניות קטן והרווח למניה גדל. מנגד, גידול מלאכותי ברווח למניה שמקורו אינו בביצועי המנהלים אלא בהליך טכני, משדר מסר שלילי למשקיעים.

מועצת המנהלים של אפל לוחצת על בעלי המניות של החברה לדחות את ההצעה ואומרת כי היא מאמינה שהנהלת אפל נמצאת בעמדה הטובה ביותר כדי לקבוע את יעדיה העסקיים של החברה לטווח הארוך.

בתוך כך, מניית אפל (סימול: AAPL) איבדה אתמול 0.7% בוול סטריט לאחר שפורסם כי שכרו של מנכ"ל החברה, טים קוק, נותר בסה"כ יציב בהשוואה לשנה הקודמת ועמד על 4.25 מיליון דולר כולל בונוסים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה