מוחמד אל אריאן: שינוי המדיניות המוניטרית בארה"ב עלול להיות הרסני

ההודעה של הפד' בשבוע שעבר על צמצום תוכנית רכישות האג"ח כבר בחודש ינואר הקרוב עברה בצורה חלקה, אך אולי כדאי שנחכה עם השמפניות. מנכ"ל פימקו, מוחמד אל אריאן מסביר למה
 |  (5)
מוחמד אל אריאן El-Erian, צילום: Getty images Israel
לפני כשבוע הכריז הבנק הפדרלי על צמצום תוכנית רכישות האג"ח בהיקף של 10 מיליארד דולר החל מינואר הקרוב. במקביל, הודיע הפד' כי הריבית תישאר ברמה כמעט אפסית לתקופה ממושכת.

למרות החשש הגדול שהיה למשקיעים טרם ההכרזה, שוק המניות הגיב במגמה חיובית שממשיכה גם היום (ה') כאשר המדדים המובילים נסחרים ברמות שיא. גם התשואה על האג"ח הממשלתי של ארה"ב טיפסה, כשביום שלישי האחרון, עמדה תשואת האג"ח ל-10 שנים על 3% בפעם הראשונה מאז ספטמבר.

ואמנם, עדיין לא יצאנו מכלל סכנה אומר מנכ"ל פימקו, מוחמד אל אריאן, במסגרת פרשנות שנתן למגזין Financial Times. "לבנקים המרכזיים יש סיבה טובה להיזהר לפני שהם מכריזים על ניצחון בשלב הזה. אני מציע לכולם לשאול את עצמם למה?"

הנה ארבע סיבות שמסבירות למה כדאי להישאר עירניים:

ראשית, הפד' עדיין מנפח את מחירי הנכסים באופן מלאכותי, מה שאומר שמחירם יקר מדי בהשוואה לאינדיקטורים כלכליים בסיסיים אחרים, כמו היקף האשראי והשימוש במזומנים לצורך השקעות פיננסיות. עד שהכלכלה לא תשתפר ותיישר קו עם מחירי הנכסים, יש עדיין סיבה לחשוש.

שנית, הוא סבור כי הבנק הפדרלי צפוי לאבד חלק מהשליטה שלו על השוק במעבר מהמדיניות המוניטרית הישירה של רכישת למנגנון העקיף של שינוי שער הריבית. זה מעלה את השאלה באיזו מידה יוכל הפד' לשמור על רמת המחירים. אחד הסימנים לכך הוא העלייה החדה בתשואת האג"ח ל-5 שנים המושפעת משמעותית מהמדיניות המוניטרית שהפד' מוביל היום. התשואה על האג"ח ל-5 שנים עלתה בכ-25 נקודות בסיס מרמתה לפני ההכרזה על החלטות הפד' מוועידת השוק הפתוח.

שלישית, הוא אומר ששוק ההון "לוהט" לאחרונה, דבר שעלול להיות הרסני אם ההשפעה תהיה זהה גם בכיוון ההפוך.

רביעית, הוא מזכיר שגם בנקים פדרליים אחרים בעולם מובילים כעת מרחיבה מאוד (הבנק המרכזי של אירופה והבנק המרכזי של יפן). גם הם, לטעמו, יצטרכו להתמודד עם תהליך היציאה המסובך.

לסיכום, אומר אל אריאן: "שינוי המדיניות המוניטרית המרחיבה עלול להיות מסובך, אך מדובר בתהליך ארוך ויש עוד הרבה קרבות שנצטרך להילחם בהם בעתיד". אז הוצאתם כבר את השמפניות מהמזווה? חכו עם זה קצת.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  חי בהזיות !!!! השוק מעלההה חזקקקקק (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 27/12/2013 15:53
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  מאז ומתמיד המוחמד הזה היה אדם שלילי
  ברוך 27/12/2013 13:15
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כניראה לדעתי כך הוא נולד שלילי וימות שלילי כדאי לכם מאד לא להיתיחס אליו דעותיו משוחזרות עשרות פעמים ולא מישתנות מילימטר העיקר לפרסם משהו שחור שלא תיהנו השבת משקט
  סגור
 • 3.
  מה הוא יודע יותר טוב מהפד מה טוב לכלכלת ארהב תהליך גמיל
  ציון 27/12/2013 08:09
  הגב לתגובה זו
  2 1
  גמילה של הישענות על הדפסות הכרחית ותראה את חוסן הכלכלה האמריקנת ואת כוחות השוק שחייבים להמשיך קדימה מצב זה רק יאזן את ארהב ויחזק אותה לטווח רחוק בטוח שבאוצר האמרקני שיקללו את כל הנתונים וזאת המסקנה המיתבקשת לעת עתה
  סגור
 • 2.
  ברננקי והחברים.
  אחד 27/12/2013 06:35
  הגב לתגובה זו
  2 2
  למה הוא חושב שהם לא מספיק חכמים לעשות הכל בשכל ולאט ?.
  סגור
 • 1.
  יכול להיות הרסני ויכול להיות שלא , אז? (ל"ת)
  ררררררר 27/12/2013 00:45
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור