מאקרו בארה"ב: מכירות הבתים החדשים ברמה הגבוהה ביותר מאז 2008

מניות סקטור הבינוי מזנקות לאחר הנתונים החזקים שהציגו עלייה בשיעור המכירות, יחד עם עליית מחירים נוספת. הזמנות מוצרים ברי קיימא עלו מעל לצפי
 | 
בית למכירה ארצות הברית, צילום: Getty images Israel
מספר נתוני מאקרו שפורסמו היום בארה"ב הם בערך הדבר היחיד שמזיז את השוק, כשהמשקיעים כבר חושבים על חג המולד שיחל הערב. הנתון הראשון שפורסם היה הזמנות למוצרים ברי קיימא מחודש נובמבר, שעלה במפתיע ב-3.5% בחודש האחרון.

כלכלנים שנשאלו על ידי מרקטווץ' ציפו לעלייה של 2% בלבד בנתון, שמהווה מדד לרמת ההשקעה של עסקים, כלומר כמה כסף הם מוציאים על הון.

נציין שהעלייה הגבוהה באה בעיקר בדחיפת הזמנות לכלי רכב, בעיקר מטוסים. הזמנות הליבה, ללא הזמנות כלי הרכב, עלו 1.2% בנובמבר, העלייה הגבוהה ביותר מאז חודש מאי. מרכיב התחבורה זינק בחודש החולף ב-8.4%.

אבל החדשות הטובות מהנתון הזה בן המוכנות של עסקים רבים להוציא יותר מהקופה ולהשקיע בעסק. הזמנות הון טיפסו 4.5% בחודש שעבר, לאחר ירידה של 0.7% בחודש אוקטובר. כלכלנים מסבירים את הזינוק באופטימיות גבוהה יותר לאחר סיום המשבר הפוליטי שגרם לשיתוק הממשלה בחודש אוקטובר.

שוק הדיור - עלייה שנתית של 8.2% במחירי הבתים בארה"ב

שני נתונים נוספים שפורסמו היום הצביעו על המשך מגמת העלייה במחירי הבתים גם בחודש אוקטובר, למרות שקצב המכירות נחלש מעט לעומת מוקדם יותר השנה. ה-FHFA, או סוכנות מימון הבתים הפדרלית, דיווחה היום על עלייה של 0.5% במחירי הבתים באוקטובר לעומת החודש הקודם, ועלייה של 8.2% בשינוי שנתי.

בסוכנות מסבירים את העלייה במחירים בהיצע נמוך מאוד של בתים למכירה, יחד עם עלייה בהכנסות ובתעסוקה, מה שהכניס רוכשים נוספים לשוק.

הנתון הכי מעניין היום שגם הביא לתנועה משמעותית בשוק היה שיעור מכירות הבתים החדשים לחודש נובמבר, שעלה לשיעור שנתי של 464 אלף. גם נתון המכירות לחודש הקודם עודכן מעלה, לרמה של 474 אלף בתים חדשים שנמכרו. זוהי הרמה הגבוהה ביותר מאז יולי 2008.

בקיץ האחרון עלו בחדות הריביות על המשכנתאות, כשתשואת אגרות החוב עלו מהחשש שהפד' יצמצם את רכישות האג"ח החודשיות. עליית הריביות הביאו להאטה מסוימת בשוק הדיור בחודשי הקיץ מה שהביא לחששות שצעדי הפד' יפגעו בשוק הדיור, אך הנתונים היום מראים שהשוק התאושש וחזר לזנק.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה