אנליסט: "השוק מצפה לראות צמצום ברכישות הפד' - אבל לא בחודש דצמבר"

ביום ד' יכריז יו"ר הפד' אם היקף הרכישות החודשיות ירד, או שההחלטה תדחה לתחילת השנה הבאה, אז תקבל ג'נט ילן את המושכות
 | 
פדרל ריזרב, צילום: Getty images Israel
אם הייתם שואלים אנליסטים לפני חודש מתי יתחיל הפד' לצמצם את היקף רכישות האג"ח, רובם היו אומרים לכם בבטחון שזה יקרה בחודש מרץ 2014, או לכל המוקדם בינואר הקרוב. אבל מספר נתונים טובים המעידים על התחזקות הכלכלה שהצטברו בשבועות האחרונים הביאו לכך שמומחים רבים קוראים להחלטת הפד' ביום ד' הקרוב "הטלת מטבע".

אבל בעוד שכלכלנים רבים יכולים להסביר שהאינפלציה עוד נמוכה, ואולי יש עוד מקום לשיפור בשוק העבודה, רוברט דיקלמנטה, ראש מחלקת הכלכלה בסיטיגרופ בניו יורק, טוען שהפד' ידחה את ההחלטה לשנה הבאה מהסיבה הפשוטה - הוא לא רוצה להרוס את אוירת חג המולד.

לפי דיקלמנטה, הפד' לא מעוניין להציג לשוק מדיניות שאינה מקלה (למרות שהיא גם לא מרסנת) בסוף השנה, ולא עשה זאת ב-40 השנים האחרונות. הוא מביא להוכחה יותר משמונה מחזורי גדולים מאז שנות ה-70 שהחלו ברבעון הראשון או השני של השנה.
ג'נט ילן - ההחלטה לצמצם או לא כנראה תיפול עליה
ג'נט ילן - ההחלטה לצמצם או לא כנראה תיפול עליה

"סוף השנה בשוק המניות אף פעם לא היה קרקע פוריה לכל תהליך שאפילו רמז על ריסון במדיניות המוניטרית" אמר דיקלמנטה. גם הכלכלן הבכיר ב-Wrighton, לו קרנדל, אומר שלא היה ספק שהפד' יצמצם את היקף הרכישות החודש אם לא היינו בסוף השנה האזרחית, כשמחזורי המסחר גם כך נמוכים.

גם קווינסי קרוסבי, אסטרטגית שוק בפרודנשל, אמרה היום שהשוק מצפה שתחילת הצמצום תהיה רק בתחילת השנה הבאה. "בשבועות האחרונים, שוק המניות עקב אחר שוק האג"ח הממשלתי ותשואת האג"ח ל-10 שנים לא זינקה בתגובה לנתונים חיוביים", אמרה קרוסבי.

"זה מרמז שהשווקים מצפים שהפד' יכין את הקרקע ל-Tapering, אבל שלא יעשה זאת בדצמבר. הסיבה המרכזית היא שהלחצים האינפלציונים עדיין נמוכים ממה שהפד' היה רוצה כדי להתחיל בתהליך", הוסיפה קרוסבי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה