נתונים חזקים: התפוקה התעשייתית בארה"ב בשיא כל הזמנים - איתות לפד'?

מספר נתונים שפורסמו היום לפני פתיחת המסחר מצביעים על מגמה חיובית מתמשכת בתעשייה האמריקנית, מה שמספק רוח גבית לשוק המניות
 | 
זיהום אוויר, צילום: Getty images Israel
תמונת הכלכלה האמריקנית אינה ברורה כפי שחשבנו, כך עולה מנתוני המאקרו המעורבים שפורסמו היום (ב') לפני פתיחת יום המסחר בוול סטריט. חלק מהנתונים עדיין מצביעים על צמיחה איטית בסקטור היצור ולא על התכווצות, אבל נתונים נוספים דווקא מעידים על מצב טוב מאוד בתעשייה.

הנתון הראשון שיצא היום היה מדד מצב העסקים במדינת ניו יורק, או סקר האמפייר סטייט כפי שהוא מכונה, לחודש דצמבר שעלה לרמה חיובית של 0.98 נקודות בהשוואה למינוס 2.21 נקודות בחודש הקודם, אך פחות מהתחזיות שעמדו על 4.5 נקודות. המדד נע בין 100 למינוס מאה, כשרמה נמוכה מאפס מצביעה על התכווצות.

מרכיבי המדד הראו בעיקר אכזבה. נתון ההזמנות החדשות רשם שיפור מרמה של מינוס 5.5 נקודות בחודש שעבר, אך עדיין לא עבר לרמות חיוביות, וגם נתון התעסוקה הצביע על חולשה מתמשכת. נקודת אור אחת באה מנתון ההזמנות שנשלחו, שעלה לרמה של 7.6 נקודות לעומת מינוס 0.5 בחודש שעבר.

הנתון השני שריכז עניין היום היה מדד מנהלי הרכש של מכון מרקיט לחודש דצמבר, שירד מעט מרמה של 54.7 נקודות בחודש שעבר ל-54.4 נקודות החודש. אנליסטים ציפו לקריאה גבוהה מעט יותר, ברמה של 55 נקודות. בין מרכיבי המדד בלט מרכיב התפוקה עם רמה של 57.3 נקודות, בדומה לחודשיים האחרונים, ומרכיב התעסוקה שהוסיף 1.4 נקודות לרמה של 53.7 נקודות.

מדד התפוקה התעשייתית - מייצרים יותר, אבל האם זה מספיק לפד'?

אבל הנתון המרכזי שפורסם היום היה מדד התפוקה התעשייתית לחודש נובמבר, שזינק בשיעור הגבוה ביותר מזה שנה לשיא כל הזמנים. מדד התפוקה עלה ב-1.1%, בדחיפת תפוקת חברות השירותים הציבוריים שעלו ב-3.9% בחודש נובמבר.

כלכלנים שנשאלו על ידי מרקטווץ' ציפו לעלייה של 0.6% בלבד במדד, וזאת בהשוואה לצמיחה של 0.1% בחודש אוקטובר (לאחר עדכון). מרכיב הייצור שעלה ב-0.6% עזר גם כן לעלייה המרשימה. בנוסף, שיעור הניצולת בתעשייה עלה לרמתו הגבוהה ביותר מאז המשבר הפיננסי ב-2008, לרמה של 79%.

"התעשייה נמצאת במומנטום חיובי בחודשיים האחרונים ללא ספק", אמרו האנליסטים ב-Econoday לאחר הפרסום. "אבל השאלה אם הפד' יתחיל לצמצם את ה-QE ביום ד' תלויה גם בנתוני התעסוקה ובאינפלציה הנמוכה".

בתגובה לנתון זה נפלה תשואת האג"ח הממשלתי ל-10 שנים מ-2.859% בשעה 16:14 ל-2.841% בשעה 16:26. המסחר בוול סטריט נפתח מספר דקות לאחר מכן בעליות נאות.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה