בכירים בפד': "צמצום 'קטן' בדצמבר בהיקף רכישות האג"ח הוא הצעד הנכון"

בשלושה נאומים נפרדים הדגישו בכירי הפדרל רזרב מסר אחד ברור - הסיכוי לצמצום בהיקף הרכישות כבר בדצמבר עלה משמעותית
 |  (1)
פדרל ריזרב, צילום: Getty images Israel
בהודעה שלא הפתיעה אף אחד, נשיא הפד' בריצ'מונד ג'פרי לאקר אמר היום כי הבנק המרכזי ידון באפשרות לצמצום בהיקף רכישות האג"ח החודשיות בועידת השוק הפתוח שתתקיים בשבוע הבא. בנאומו אמר לאקר שהוא אינו תומך בתכנית ההרחבה הכמותית חסרת התקדים, אך לא ציין איך עשוי להתנהל הדיון.

לאקר טען כי "רכישות האג"ח לא עוזרות לכלכלה ורק מוסיפות גורמי סיכון עם תהליך הצמצום", או ה-Tapering כפי שהיא מכונה בארה"ב. יש לציין שלאקר אינו חבר בעל זכות הצבעה בועדה המוניטרית שקובעת את מדיניות הפד'.

נשיא הפד' בריצ'מונד הוסיף והעריך כי כלכלת ארה"ב תצמח בכ-2% במהלך 2014, והוא מצפה לראות אינפלציה באזור ה-2% בשנתיים הבאות, אך ציין שעל הפד' לעקוב אחר שיעור האינפלציה הנוכחי בתשומת לב.

נשיא הפד' של סנט לואיס: "צמצום בחודש דצמבר הוא הצעד הנכון"

בכיר נוסף מהפדרל רזרב שנאם הערב הוא ג'יימס בולארד, נשיא הפד' של סנט לואיס, שאמר שהסיכוי לצמצום בהיקף הרכישות עלה עקב נתוני המאקרו האחרונים. בולארד ציין כי "צמצום קטן בחודש דצמבר יכול להיות הדרך הנכונה לפעולה".

בולארד אמר את הדברים בכנס לעמותת CFA בסנט לואיס, שם אמר שהנתונים האחרונים בדוח התעסוקה מצביעים על כך ש"בחודשים הקרובים נמשיך לראות שיפור בשוק העבודה".

"צמצום בהיקף קטן בחודש דצמבר יכול להכיר בשיפור שחל בתעסוקה אך לאפשר לפד' הזדמנות להמשיך לעקוב אחר האינפלציה מקרוב במחצית הראשונה של 2014", הסביר בולארד והוסיף כי "אם האינפלציה לא תחזור ליעד (אזור ה-2%), הפד' יוכל לעצור את הצמצום בפגישות הבאות".

ריצ'ארד פישר: "על הפד' לבנות לו"ז ברור להפחתת הרכישות"

הנואם השלישי להיום היה ריצ'ארד פישר, נשיא הפד' של דאלאס שידוע בהתנגדותו לתכנית הרכישות. פישר אמר העל הבנק המרכזי להתחיל לצמצם את היקף הרכישות "בהזדמנות הראשונה".

פישר הוסיף שעל הפד' לפרסם "לו"ז מדויק וברור" שיוביל להפחתה ברכישות החודשיות עד לסיום התכנית. פישר יהיה בעל זכות הצבעה בועידות הפד' בשנה הקרובה, ומעולם לא היה אוהד של התכנית שלדבריו הביאה יותר נזק מהתועלת שהביאה.

שוק המניות, שבעבר הגיב בחדות לכל פליטת פה של אחד מהבכירים לגבי תכנית הרכישות, שמר על עליות קלות גם לאחר דברים אלו. תשואת האג"ח הממשלתי ל-10 שנים, שגם היא הגיבה בעצבנות לחדשות דומות בחודשי הקיץ, דווקא יורדת היום ב-0.1% לרמה של 2.85%. המסחר בחוזים על הזהב ננעל בעלייה של 0.4% למרות החדשות, והדולר נחלש מעט מול סל המטבעות.

"כבר תקופה ארוכה שאנו מעריכים כי תגובת השווקים לחששות ממדיניות הפד' הייתה מוגזמת , וכי גם במידה והפד' אכן יודיע על תחילת הצמצום בחודשים הקרובים לא צפויה עליית תשואות משמעותית בשוק האג"ח", כתב מנהל מחלקת המאקרו בבית ההשקעות פסגות, אורי גרינפלד. "החששות מצמצום ההרחבה מתונים יותר מבעבר".

נזכיר כי תכנית ההרחבה המוניטרית הנוכחית, המכונה גם QE3, החלה בנובמבר 2012 ובמסגרתה רוכש הפד' אג"ח ממשלתי ואג"ח מגובה משכנתאות בהיקף של 85 מיליארד דולר מדי חודש, ובכך הוא היה בשנה האחרונה הקונה העיקרי בשוק האג"ח בארה"ב. בפועל הביאה התכנית להזרמת "כסף זול" לשווקים בכמויות אדירות, שהזניקו את שוק המניות האמריקני לגבהים חדשים והביאו לחשש מבועה פיננסית חדשה.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  יהיה עוד שאוט דאון או דומה qe n יעלה לדעתי ל 250 לחודש (ל"ת)
  יופיטר שוקי הוו 10/12/2013 07:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור