ימים של הכרעות בארה"ב: צמצום תכנית הרכישות על הפרק, "כל התנאים קיימים"

צמצום תכנית התמריצים מגיע בימים אלו לנקודת רתיחה ודוח התעסוקה המלא שיתפרסם מחר יהיה קריטי ביותר להחלטה - מה אומרים הכלכלנים?
 |  (2)
בן ברננקי, צילום: Getty images Israel
ימים של הכרעות בוול סטריט. כבר תקופה ארוכה מאוד שהחשש מפני צמצום תכנית הרכישות של הבנק המרכזי בארה"ב במרכז החלטת ההשקעה של כל הסוחרים בעולם. הכל יודעים כי במידה והבנק המרכזי יחליט לצמצם את התכנית האפקט לא יהיה רק פסיכולוגי (מה שתקופה כה ארוכה של דיבורים יכולה ליצור) אלא גם פרקטי - יהיה יותר יקר להשקיע.

העובדה שהתכנית לא יכולה להמשך לנצח ברורה, ג'נט ילן, הנגידה הנכנסת של הפדרל ריזרב, אף הדגישה זאת בשימוע אשר נערך לה טרם כניסתה לתפקיד לפני כחודש "צריך למצוא את המועד הנכון ואת הדרך הנכונה לצמצם את התכנית, לצד היתרונות בתכנית יש בה הרבה חסרונות". למרות הידיעה, המשקיעים בוול סטריט מנסים לחזות את המועד המדיוק בו יתחילו בצמצום על מנת לנצל כמה שרק ניתן את המומנטום.

הטקס קבוע. בתחילת כל חודש מתפרסם בארה"ב דוח התעסוקה המלא אשר מבשר על שיעור האבטלה העדכני במדינה. לכולם ברור כי דוח האבטלה הוא הנתון החשוב ביותר לנגיד ה'פד' הנוכחי, בן ברננקי ולחברי וועדת השוק הפתוח. הנגיד הצהיר מספר פעמים כי במידה ויראה ששיעור האבטלה חוזר, או מתקרב, לרמתו טרם המשבר של 2008 (6.5%) יהיה בכך סימן כי הכלכלה חזרה ל"נורמאלי" וניתן לצמצמם את התמריצים. עוד לפני דו"ח התעסוקה, וכפי שקרה היום, התוצר הגולמי המקומי לרבעון הקודם מתפרסם וגם הוא מהווה אינדיקטור מרכזי בהחלטה.

כשעשרה ימים לאחר מכן (כמעט כל חודש), לרוב בין ה-17 ל-18 לחודש, מתכנסת וועדת השוק הפתוח (בדומה לוועדה המוניטארית בישראל) על מנת לדון ברמת הריבית הרצויה בשוק וכמובן בתצורה של התכנית להקלה כמותית. חברי הוועדה מסתכלים על נתוני המאקרו המרכזיים, השניים שצוינו קודם וגם רמת האינפלציה, הייצור, שוק הנדל"ן והיצוא - יבוא ומתדיינים על מצב הכלכלה המקומית. במידה והנתונים מספיק טובים, מה שלא קרה עד היום, ניתן להניח שהתכנית תצטמצם.

אז לפני דוח התעסוקה אשר יתפרסם מחר, נסקור את הנתונים המרכזיים שיודעים לנו עד כה וננסה לזהות מגמות . ובכן, אתמול בטרם פתיחת יום המסחר בוול סטריט התפרסם סקר ה-ADP אשר בוחן את כמות המשרות החדשות אשר נוספו למגזר הפרטי בארה"ב. הנתון היה בסימן הפתעה לאחר שבישר על תוספת של 215 אלף משרות חדשות לשוק. הכלכלנים בארה"ב, אשר נסקרו טרם הפרסום, דיווחו כי הם חוזים תוספת של 185 אלף משרות לשוק כאשר הטווח היה בין 145 ל-210 אלף משרות - כלומר, אף לא כלכלן אחד חזה תוספת שכזו.

לאחר מכן התפרסם ספר הבז'. ספר הבז' לא הביא עימו בשורה חדשה - ואולי זו הבשורה המעניינת. מהספר עולה כי "כלכלת ארה"ב המשיכה לצמוח בקצב צנוע עד מתון" ומכירות מכוניות חדשות היו "מתונות עד חזקות". הסקטור העסקי באופן כללי דיווח כי הוא מצפה לצמיחה מתונה כאשר במספר מחוזות דווח על הקלות בתנאי הלוואה לעסקים. בין הדברים השליליים היחידים שעלו מהספר הם תלונות עסקים לגבי העובדה שלא הצליחו למצוא עובדים מתאימים.

היום (ה') התפרסמו שני נתוני מאקרו שיש בהם על מנת להשפיע על החלטת ה'פד'. הראשון במעלה הוא הקריאה השניה של התוצר המקומי הגולמי לרבעון השלישי של 2013. הנתון היה בסימן חיובי במיוחד (שלילי אם שואלים את המשקיעים) ועלה ב-3.6%. הנתון השאיר את הכלכלנים פעורי פה שחזו כי הנתון יתייצב רמה של 3.1% בלבד. נציין כי כמות מלאי מכובדת נצברה במחסנים של החברות וזה יוצר ערפל סביב הדיווח. באותה שעה, לשכת התעסוקה בארה"ב פרסמה את מספר דורשי דמי האבטלה לשבוע שנסתיים ב-30 לנובמבר. גם הנתון זה הפתיע כאשר ירד מתחת ל-300 אלף דורשים (בשקלול שנתי) והתייצב ברמה של 298 אלף דורשים. הכלכלנים מוול סטריט חזו כי הנתון ישאר סביב רמתו בשבוע הקודם 323 אלף דורשים.

ובכן, מחר בשעה 15:30 (שעון ישראל) לשכת התעסוקה בארה"ב תפרסם את דוח התעסוקה המלא לחודש נובמבר. בחודש הקודם נוספו למשק האמריקני 204 אלף משרות כאשר שיעור האבטלה התייצב ברמה של 7.3%. לחודש נובמבר הכלכלנים חוזים תוספת של 180 אלף משרות וששיעור האבטלה ירד ל7.2%. נציין כי הטווח לשיעור האבטלה נע בין 7% ל-7.3% כך שכל נתון אשר חורג ממנו, או אפילו נמצא בקצוות, יהיה בסימן הפתעה קיצונית.

"אני חושב שהנתון שנקבל מחר יהיה טוב מקונצנסוס האנליסטים. ההשלכות מבחינת המשקיעים הן שהאווירה תתחמם והחשש מפני צמצום התכנית יגבר. זו הסיבה שאנחנו רואים את אגרות החוב ל-10 שנים עולות" אמר אלן גייל מ-RIDGEWORTH CAPITAL. גייל הוסיף "במידה ונראה נתון, מבחינת תוספת משרות, גבוה מ-200 אלף יהיה לפדרל ריזרב יותר נוח לנגוס בתכנית הרכישות." לסיכום אמר "אני חושב שיש סיכוי טוב שהנתון יהיה גבוה מ-200 אלף"

ריאן סוויט כלכלן בכיר במודיס ציין " למרות שחשבו שההשבתה בארה"ב תשפיע על הדו"ח, לא היו כל סטיות בדו"ח התעסוקה החזק של חודש אוקטובר, כל המשתנים מצביעים על דוח תעסוקה טוב במיוחד מחר".

דניאל סילבר כלכלן ב-JP מורגן ציין "בדרך כלל נפתחות כמות נכבדת של משרות לקראת עונת החגים. למרות שניתן לנכות את המועסקים הטריים בעונת החגים, במיוחד ברשתות הקמעונאיות, זה אפשרי שהדו"ח של חודש נובמבר יהיה חלש".

באשר לצמצום התכנית, לאחר הנתונים של הימים האחרונים ובציפייה לנתון של מחר, היום התראיין לרשתות האמריקניות דניס לוקהרט, נגיד ה'פד' של מחוז אטלנטה וציין "צמצומה של תכנית הרכישות צריך להיות על השולחן החודש". הנגיד הוסיף "להערכתי הנתונים של הימים האחרונים טובים וצריך להתחיל בצמצום כבר בפגישה הקרובה".

"אני חושב שכאשר משקללים את הנתונים של הימים האחרונים ומשקללים את הסיכונים, נראה שהכלכלה המקומית יציבה. לא היה לי בטחון כה גדול בסתיו של 2012 - כאשר תכנית הרכישות החלה". הוסיף לוקהארטתגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  נו נראה את מחר (ל"ת)
  אחד שמבין 05/12/2013 23:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  נכון ויפה (ל"ת)
  שמי 05/12/2013 22:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור