שוק הנדל"ן בארה"ב רותח: מדד אישורי הבנייה בשיא של יותר מ-5 שנים

לאחר שפורסם אתמול מדד מכירות הבתים (יד שנייה) שטרם נחתם בגינם חוזה סופי אשר רשם ירידה של 0.6% ורימז על האטה בשוק הנדל"ן האמריקאי, מדד אישורי הבנייה שמתפרסם היום הופך את הקערה על פיה
 | 
בית למכירה ארצות הברית, צילום: Getty images Israel
כשעה טרם פתיחת יום המסחר בוול סטריט התפרסמו נתונים בנוגע למספר אישורי הבנייה של בתים חדשים בארה"ב עבור חודשים ספטמבר ואוקטובר. המדד טיפס ב-6.2% במהלך חודש אוקטובר והגיע לרמה הגבוהה ביותר שנרשמה בו בתקופה של יותר מחמש שנים, בעיקר עקב עלייה בבקשות לבניית דירות ובתי מגורים רב משפחתיים אחרים.

מספר האישורים שהונפקו בחודש שעבר גדלו והגיעו לרמה שנתית משוקללת של 1.03 מיליון וזאת לאחר שבחודש ספטמבר נרשמה עלייה נוספת והמדד נעצר על 974 אלף אישורים.

אישורים למבנים של 5 יחידות או יותר, מגזר תנודתי יותר, זינק 17% בעקבות עליות חזקות בביקושים בדרום ומערב ארה"ב. עם זאת, בקשות לבתים חד משפחתיים, הלחם והחמאה של שוק הנדל"ן, טיפס פחות מ-1% בהשוואה לחודש הקודם.

מספר אישורי הבנייה מהווה ברומטר לביקושים העתידיים לבתים חדשים. בדרך כלל, נתון זה מצטרף לנתון התחלות הבנייה המסכם את מספר הקרקעות שהחל בהן תהליך בנייה ראשוני, אולם השבתת הממשל האמריקאי גרמה לדחייה באיסוף הנתונים הנדרשים להצגת המדד בחודשים ספטמבר ואוקטובר. בעקבות כך יפורסם מדד התחלות הבנייה של חודשים אלה ב- 18/12/13 ביחד עם מדד התחלות הבנייה של חודש נובמבר.

בנוסף לנתון זה, בשעה 16:00 (שעון ישראל) התפרסם מדד קייס שילר לבחינת שוק הנדל"ן בארה"ב. המדד של קארל קייס ורוברט שילר זינק ב-1% בחודש אוקטובר לאחר שעלה בחודש ספטמבר ב-0.9%. ב-12 החודשים אשר נסתיימו בחודש ספטמבר דובר על עלייה של 13.3% - שיא שלא נראה כמותו מאז פברואר 2006.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה