ג'נט ילן: "תכנית התמריצים לא יכולה להמשיך לנצח - הסכנות יהיו גדולות"

למרות זאת הנגידה מאמינה כי תכנית הרכישות היא הכלי היעיל והטוב ביותר על מנת להחזיר את המשק למצבו טרם המשבר של 2008
ג'נט יילן, צילום: Getty images Israel
בשעה 17:00 (שעון ישראל) הנגידה הנכנסת של הפדרל ריזרב, ג'נט ילן, עלתה על הפודיום לשימוע לפני כניסתה לתפקיד. נראה כיילן בחרה ללכת בין הטיפות ולא לספק רמזים ברורים לגבי המועד בו תחל לצמצם את תכנית הרכישות. למרות זאת, ילן ציינה כי יש סכנה מסויימת בהשארת תכנית הרכישות על כנה לאורך זמן.

הנגידה הנכנסת פתחה ואמרה "אני נכנסת לתפקיד כאשר אני מודעת לאחריות הרבה המוטלת על כתפיי. לאורך התקופה אחרונה, הפדל ריזרב עובד בשיתוף פעולה מלא עם הממשלה על מנת לחזק את הכלכלה האמריקנית. לפני 5 שנים חווינו את המשבר החמור ביותר בעשורים האחרונים. רק בעזרת עבודה משותפת הצלחנו להתאושש מהמשבר וזאת בתרומתו הרבה של הנגיד הנוכחי, בן ברננקי."

הנגידה המשיכה "היום הכלכלה חזקה יותר וממשיכה להשתפר בקצב טוב. שוק הדיור, אשר היה במוקד הרעש, השתפר בצורה משמעותית וכרגע הוא קרוב מאוד למצבו טרם המשבר. גם שוק הרכבים השתפר בצורה משמעותית כאשר כרגע ניתן להגיד שהוא נמצא במצב שהיה טרם המשבר. לעומת זאת, רמת האבטלה, שהרקיע עד 10% בשנת 2009, ירדה לרמה ל-7.3% בלבד. אכן מדובר ברמה טובה יותר אולם יש לנו עוד דרך ארוכה ללכת. הרמה הנוכחית איננה מספיקה כלל".

בעיה נוספת אשר מדאיגה את ילן היא האינפלציה "סביבת האינפלציה הנוכחית איננה מספקת. אנחנו רואים כי ייעד האינפלציה של הפדרל ריזרב איננו ממומש ולכן עלינו להשתמש בכל הכלים שיש בארגז על מנת לעלות את המחירים".

הנגידה התייחסה ליכולות של הפדרל ריזרב ואמרה "הפדרל ריזרב, בראשותו של הנגיד הנוכחי, בן ברננקי, הפך שקוף הרבה יותר כך שהאזרחים והממשלה יכולים לבקר את המערכת בצורה מוחלטת. היכולת לעבוד בצורה יעילה תחת שקיפות מלאה עוזרת רבות לכלכלה המקומית. בנוסף לכך, הסביבה הרגולטרוית השתפרה רבות. הבנקים היום איתנים יותר מאשר היו טרם הכניסה למשבר הסאב-פריים והנזילות שלהם גבוה יותר כך שבמידה ויכנסו למשבר כאמור הוא לא יהיה חמור מאוד."

באשר לאבטלה אמרה יילן כי היא מתכוונת לפעול בכל הכלים אשר ברשותה על מנת להחזיר את המצב לטרום המשבר. כאשר הכלי היעיל ביותר אשר יש למשק הוא תכנית הרכישות.

לאחר מכן נשאלה ילן על הבעיה אשר גלומה בתכנית הרכישות הנוכחית וכיצד חוסר צמצום ישפיע על הכלכלה בטווח הארוך. ילן טענה כי היא מודעת לסכנות של השארת תכנית הרכישות על כנה "אנחנו צריכים לצמצם את תכנית הרכישות בזמן הנכון ובכמות הנכונה. יש לנו את הכלים לעשות זאת".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  סוף לסיפור (ל"ת)
  יפתח 14/11/2013 17:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור