מקלט המס של גוגל: העבירה לברמודה 12 מיליארד דולר, מה שיעור המס שחל?

הסכומים שהועברו ע"י החברה בשנת 2012 הוכפלו בשלוש השנים האחרונות בעוד ששיעור מס החברות ששולם אפסי
 |  (4)
מאקרו, צילום: Getty images Israel
ענקית החיפושים גוגל ממשיכה לבצע תיכנוני מס בסכומי עתק. היום (ו') דווח כי החברה העבירה במהלך שנת 2012 כ-8.8 מיליארד אירו (12 מיליארד דולר) בתמלוגים לברמודה, עלייה ניכרת לעומת שנת 2011., זאת על מנת להפחית את שיעורי המס.

בעת העברת הכספים לברמודה שיעורי המס יורדים ל-5% - מדובר במחצית המס שחברה אמורה לשלם במדינה כמו אירלנד, המקום בו זו הראשונה רושמת את מירב הכנסותיה.

המספרים האסטרונומיים נחשפו ע"י מסמך שנמסר לבורסה ע"י אחת מחברות הבת של גוגל אשר ממוקמת בהולנד. המסמך חושף כי הסכומים שהועברו לברמודה הוכפלו במהלך השלוש השנים האחרונות. בברמודה, כך נכתב, מצוי הקניין הרוחני של החברה, אשר איננו שייך לארה"ב.

בתקופה האחרונה, החברה הייתה נתונה לביקורת נוקבת שבאה לאחר הימנעות מתשלום מס החברות. הועלתה הטענה כי החברה מייצרת את מירב הכנסותיה באירלנד ומשלמת סכומי מס זעומים במקומות בהם נמצאים לקוחותיה.

לדוגמא, במהלך השנה השעברה החברה הייתה במוקד הביקורת מטעם הפרלמנט באנגליה לאחר ששילמה בשיעור של 35 מיליון פאונד (55 מיליון דולר) על הכנסה בגובה של 4.9 מיליארד דולר מלקוחות מקומיים.

מלבד גוגל, חברות רבות מנצלות את פריסתן הבינלאומית על מנת להימנע מתשלום שיעורי מס חברות גבוהים. בתגובה לכך, חברי ה-G20 וה-G8 מנסים בכל כוחם למנוע את העברת ההכנסות ממקום ההכנסה ל"מקלטי מס" במדינות להן משטרי מס "רכים" יותר.

הביקורת שהופנתה לגוגל מתייחסת בנוסף ל-"double Irish", מבנה אשר מנצל את ההבדלים בין פקודות המס בארה"ב לאירלנד, ומאפשר העברת הכספים לברמודה בדרך חוקית. המבנה מנתב את הכספים דרך הולנד בשביל למנוע ניכוי מס במקור במבנה הידוע בשם "הכריך ההולנדי".

החברה מבחינתה טוענת כי היא פועלת במסגרת חוקי המס הקיימים במדינות השונות ואף לא פעם אחת עברה על החוקים. באשר לדוגמא הספציפית של אנגליה, החברה טוענת כי היא לא משלמת שיעורי מס גבוהים מכיוון שהעובדים של החברה מקומיים.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  גם אתם יכולים
  קומפני אקספרס 13/10/2013 10:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להקים חברה בברמודה לא יעלה יותר מ1500$ . ואפילו לא תצטרכו לצאת מגבולות ת"א ...
  סגור
 • 3.
  בישראל הם לא מוציאים חשבוניות בכלל על פירסום (ל"ת)
  יהב 12/10/2013 17:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  קראו
  חיים 11/10/2013 22:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם הייתם יודעים כמה כסף הם משלמים לדירקטורי מס שלהם הייתם משתוללים....סכומי עתק
  סגור
 • 1.
  מה קורה ? שעה בלי ששלי קופצת על טבע (ל"ת)
  עוד מעט הכל בהודו 11/10/2013 19:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור