מנתחים לעומק: הנדל"ן בארה"ב ממשיך להתאושש, "החלים 67% ביחס ל-2008"

למרות שלאחרונה הגיעו נתוני מאקרו פושרים אודות מצב הנדל"ן בארה"ב, בחברת מחקר הנדל"ן טרוליה מציינים כי השוק הספיק להתאושש ב-67% ביחס ל- 2008
 |  (1)
משכנתא, צילום: Getty images Israel
הנתונים אודות מצב שוק הנדל"ן בארה"ב מצביעים על שיפור בשוק אולם השיפור לא עומד תמיד עם רצונם של הכלכלנים. אתמול, לדוגמא, בשעה 17:00 (שעון ישראל) התפרסם מדד מכירות הבתים בהמתנה( מתייחס לבתים שנחתמו חוזים למכירתם אולם עדיין לא הועברה החזקה) אשר ירד ב-1.7% לרמה של 107.7 נקודות למרות הצפי שעמד על 109.4 נקודות. למרות זאת, המדד של חברת הנדל"ן טרוליה (Trulia’s Housing Barometer) מצא כי שיעור ההתאוששות בשוק, ביחס לתקופה של לפני פרוץ המשבר, עומד על 67%.

הכלכלן הראשי בחברה, ג'ד קולקו, מציין כי השוק משתפר בקצב טוב. קצב מכירות הבתים יד שנייה חוזר אט אט למצבו הנורמאלי אולם קצב הבנייה עדיין נמוך יחסית. לטענתו, השיפור איננו אחיד והוא משתנה לפי תקופות.

חברת הנדל"ן החלה להשתמש בברומטר המדובר בפברואר 2012 על מנת להעריך את קצב ההתאוששות בשוק. "אנחנו משקללים שלושה נתוני מאקרו מרכזיים : התחלות הבנייה, מכירות הבתים יד שנייה ושיעור הבתים המעוקלים. אנחנו משווים כל אינדיקטור לתוצאה בתקופה הקשה ביותר וכן למצב הנורמאלי, טרם משבר הסאב-פריים.

בחודש אוגוסט של 2013 כל המדדים הציגו התאוששות נאה. חל שיפור איטי בקצב התחלות הבנייה ובמכירות הבתים יד שנייה בעוד ששיעור הבתים המעוקלים ירד בקצב משמעותי.

מדד התחלות הבנייה עלה לרמה שנתית משוקללת של 891 אלף התחלות, עלייה של 1% ביחס לחודש יולי ועלייה של 19% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. למרות הנתונים הטובים, ההתאוששות עומדת על 40% כאשר יש דרך ארוכה לחזרה למצב נורמאלי.

מבחינת מכירות הבתים יד שנייה, בחודש אוגוסט המדד עלה לרמה שנתית משוקללת של 5.48 מיליון התחלות. מדובר בשיפור של 13% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. בסה"כ, המדד מצביע על התאוששות של 99%.

מבחינת שיעור העיקולים, נתח המשכנתאות אשר נמצאות במצב "מסוכן" או שחל עליהן עיקול עומד על 8.66%. מדובר ברמה הנמוכה ביותר ב-5 השנים האחרונות. מבחינת התאוששות, מדובר ב-60% "חזרה למצב נורמאלי".

כאשר משקללים את כל המדדים הללו יחדיו, מדובר בהתאוששות של 67% לעומת שנה שעברה אז ההתאוששות עמדה של 42% בלבד. ישנם מדדים מסויימים אשר ממשיכים להציג סימני התאוששות טובים יותר כגון קצב המכירות והעלייה במחירים. בטרוליה מציינים כי ישנם אינדיקטורים אשר חוזרים במהרה למצב נורמאלי בעוד שישנם כאלו שייקח להם יותר זמן.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לא מתאושש אלא מנופח שוב באופן מלאכותי. (ל"ת)
  דני 27/09/2013 14:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור