"הוסר היום איום גדול על השווקים, המשקיעים פשוט פחדו מסאמרס"

הכלכלן הראשי של מיטב דש בשיחה עם Bizportal על המהלך של סאמרס - וההשפעה על השווקים הבוקר
 |  (1)
לארי סאמרס, צילום: מתוך 'ויקפדיה'
הדולר צולל 1% מול השקל, ה'שחרים' ( ממשלתי שקלי) עולה עד 0.5% ובחו"ל החוזים בוול סטריט קופצים 1%. זו תגובת השווקים הבוקר להודעת לארי סאמרס כי הוא מסיר את מועמדתו לתפקיד יו"ר הפד'.

"פרישתו של לארי סאמרס משפיעה היום באופן דרמטי על השווקים. הסוחרים ראו בו מועמד שתומך פחות במדיניות ה-QE - היה חשש שהוא יבחר", כך אומר בשיחה עם Bizportal אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש, שבוחן את ההשלכות של הפרישה על שוקי המניות, האג"ח והמט"ח וגם על מדיניות הבנק המרכזי בארה"ב ובישראל.

"סאמרס לא דיבר הרבה על הנסיגה מתוכנית התמריצים של הפד', אבל ממה שהוא אמר ניתן היה להבין שהוא סקפטי ביחס ליכולתה של ההקלה הכמותית לתמרץ את הכלכלה האמריקנית. הוא גם דיבר, בין היתר בישראל בטקס הפרידה מפישר, על כך שהוא אופטימי ביחס למצבה של הכלכלה האמריקנית, שלדעתו כבר יצאה מהמשבר - ולכן גם זה פחות תומך במדיניות הרכישות של הפד'".

לדעת זבז'ינסקי, "הפרישה של סאמרס בעצם מסירה את הסיכון שממנו חששו בשוק, שהמדיניות הנוכחית של הפד תיפסק מוקדם מהצפוי ואולי אף תוביל לא רק להפסקת רכישות אג"ח מוקדמת, אלא גם להעלאת מוקדמת. כמובן שהשווקים שפחות אהבו את גישתו של סאמרס מגיבים לפרישתו בהתאם ורושמים זינוקים חדים בחוזים על שוק המניות וגם בשוק האג"ח.

"אני חושב שלארוע הזה יהיה אפקט קצר טווח. לכאורה יש מועמדת מובילה, ג'נט יילן, אבל יכולים להופיע מועמדים חדשים עכשיו. למשל, בין המועמדים הפוטנציאלים ציינו בעיתונות האמריקנית גם את שמו של הנגיד הישראלי הפורש, פישר".

קצב הצמצום יהיה מאוד מדוד

"לדעתי הארוע החשוב באמת בשוק בימים אלה היא הפגישה של ועדת השוק הפתוח של הפדרל ריזרב שתתחיל מחר ותסתיים ביום רביעי, אז נדע אם הבנק המרכזי מתחיל לצמצם רכישות, באיזה קצב ובאילו נכסים".

"להערכתי, הבנק המרכזי אכן יתחיל לצמצם רכישות, אבל קצב הצימצום יהיה מאוד מדוד, כלומר לא יותר מ-10-15 מיליארד דולר בפעימה אחת וזה יתפרש על פני תקופה ארוכה, לפחות עד אמצע שנת 2014".

"אני חושב שהמטרה של הפד' במהלך הזה היא לא להחליט אם הכלכלה האמריקנית מספיק חזקה על מנת שיהיה אפשר לצמצם את הרכישות, אלא להרגיע את השווקים תוך עצירת עליית התשואות על האג"ח, דבר שמאיים, לא רק בארה"ב אלא בכל העולם, לבלום את ההתאוששות השברירית בכלכלה העולמית".

מלחמת התשה או מכת מחץ

"בעקבות הודעת הפרישה של סאמרס - הדולר בעולם נפל, וגם אצלנו כמובן. עכשיו האירוע שמקדם את פני הנגיד הישראלי החדש, שאנחנו עוד לא יודעים מי הוא, זה מצד אחד שקל מאוד חזק ומנגד המשך העלייה במחירי הדירות, כפי שנוכחנו לראות במדד המחירים שפורסם אתמול.

"להערכתי הריבית בארץ לא עומדת להשתנות בחודשים הקרובים. אני חושב שלבנק ישראל יש כיום יכולת מאוד מצומצמת לשנות את פני הדברים במדיניות הכלכלית, הן בשוק המט"ח והן בשוק הדיור".

"אני חושב שלבנק ישראל יש כיום שתי אופציות. להמשיך לנהל "מלחמת התשה" שבמסגרתה מדי פעם הוא יתערב בשוק המט"ח ויזרים כמה מאות מיליונים ובכך יבלום את מגמת ההתחזקות של השקל. האופציה השניה שניתן לקרוא לה "מכת מחץ" היא הורדה חדה של הריבית והגדלה משמעותית של סכומי ההתערבויות. להערכתי האופציה השניה היא הפחות סבירה. אבל יש לשמוע את דעתו של הנגיד החדש בעניין זה לפני שנדע מה הכיוון".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הוסר איום...עד מחרתיים חחחחחחחחחחחחחחחחחחח (ל"ת)
  נהג רכבת ההפתעות 16/09/2013 10:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור