נדל"ן ארה"ב: קפיצה של 7% במחירים בשנה האחרונה - איפה הקוץ?

משקיעי הנדל"ן חוו תסכול מסויים לאחר שאתמול התפרסם כי חלה ירידה של 1.2% במכירות הבתים יד שנייה אולם התמונה הכוללת ורודה יותר
 | 
סקירה כללית
שוק הנדל"ן בארה"ב התאושש בשנה האחרונה באופן משמעותי. על פי מחקר של הסוכנות הפדראלית למימון נדל"ן, מאז מאי של 2012 ועד מאי של השנה הנוכחית מחירי הבתים קפצו ב-7.3% בעוד שהרוכשים החדשים נאבקים בהיצע נמוך של דירות.

עוד דיווחה הסוכנות, כי חלה עלייה של 0.7% במחירים מאז חודש אפריל ועד חודש מאי של שנת 2013. הנתון אומנם מצביע על מגמה חיובית אולם הוא נמוך מציפיות האנליסטים של סוכנות הידיעות 'בלומברג', אשר חזו עלייה של 0.8%.

מכוני מחקר שונים מייחסים את העליות לעובדה ששוק העובדה בארה"ב ממשיך להתרחב כך שיותר ויותר אזרחים יכולים לאפשר לעצמם לרכוש משכתנאות. דו"ח נפרד של ZILOW הראה כי ברבעון השני של השנה הנוכחית, וביחס לרבעון הראשון, מחירי הבתים עלו ב-2.4%. מדובר על העלייה המשמעותית ביותר ברבעון השני מאז 2004.

"שוק הנדל"ן בארה"ב לא נמצא בסכנה של בועה למרות שישנם מקומות בהם זה ממש נראה כמו בועה" סבנגה גודל, כלכלן בכיר ב-Zillow אמר לרשת בלומברג. הכלכלן הוסיף "בעלי הבתים חשים בטוב לאחר תקופה ארוכה בה חוו תחושה רעה במיוחד".

הבעיה היחידה בשוק, נכון לעכשיו, היא הכמות המוגבלת של בתים אשר מוצאים למכירה ועלייה בריבית למשכנתאות. זאת, על פי מכוני המחקר, הסיבה שאתמול התבשרנו כי מכירות הבתים "יד שניה" ירדו בחודש יוני ב-1.2% ל-5.08 מיליון בתים ברמה שנתית משוקללת.

ענקית המשכנתאות בשוק המשני, פרדי מאק, מדווחת כי שיעור הריבית הממוצע ל-30 שנים עמדה על 4.37% בשבוע שעבר, זאת לעומת רמת נמוכה ביותר בחודש מאי שעמדה על 3.35%.

הסוכנות למימון מדווחת כי באיזור הפסיפי של המדינה, אשר כולל את קליפורניה ואורגון, המחירים עלו ב-15.8% ביחס לשנת 2012. באיזור ההררי, הכולל את נבאדה ואריזונה, העלייה מתונה יותר, אך עדיין משמעותית ועומדת על 12.7%.תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה