קליין: "אני מאמין שאם תהיה עלייה חדה ומהירה בתשואות - ה'פד' ימתן אותה"

בשיחה עם Bizportal מתייחס האסטרטג הראשי לשווקי חו"ל באיביאיי לסערה שאחרי דברי ברננקי: "בעולם ההפוך על הפוך שבו אנו חיים נראה כי האופטימיות של ברננקי היא זו שמשפיעה לרעה על השוק"
 |  (3)
אייל קליין
השווקים ברחבי העולם רועדים היום (ה') כשהטריגר לתגובה האגרסיבית, שהחלה כבר אתמול בוול סטריט, היה נאומו של יו"ר הפדרל ריזרב, ברננקי. Bizportal שוחח על כך ועל מה שצפוי לקרות בהמשך בשוקי ההון עם אייל קליין, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות IBI שאמר, "יש שמייחסים את מה שקורה בשוק היום למה שברננקי אמר אתמול, אבל האמת היא שלא היה שום דבר ממש חדש בדברים שלו. מה שאולי הפתיע זו אופטימיות היתר שלו ביחס לצמיחה הכלכלית והציפיה לירידה נוספת באבטלה בארה"ב".

"בעולם ההפוך על הפוך שבו אנו חיים נראה כי האופטימיות של ברננקי היא זו שמשפיעה לרעה על השוק. זאת, בגלל החשש הגדול של המשקיעים, בעיקר בשוק האג"ח אבל גם בשוק המניות, מזה שמצב הכלכלה יהיה מספיק טוב כדי שברננקי ירשה לעצמו לצאת מתוכנית הרכישות שלו - ואז להם יהיה רע, בגלל הפסקת הזרמת הכסף הזול לשווקים".

קליין מזכיר כי בתחילת השנה אמר הכלכלן הראשי של בנק אוף אמריקה כי "הסיכון הגדול בשוק המניות הוא שיהיה טוב בכלכלה". על כך אומר קליין, "זה המקום בו אנחנו נמצאים כיום. כרגע ברור לכולם שהחגיגה של הזרמות הכספים תיגמר וזה לא יקח עוד הרבה זמן. אבל צריך לזכור שזמן זה דבר יחסי, הרי ברננקי מכוון לאמצע שנת 2014 ולא למחר בבוקר, אבל השוק הוא שוק והוא מגיב לחדשות כרגע".

מרגיש בנוח

"אני מרגיש הרבה יותר נוח בסביבת התשואות הנוכחית. רמת של 1.6% על האג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים ושל 1.3% על האג"ח הגרמניות כפי שראינו השנה - זה מה שלא הגיוני. רמת תשואה של 2.4% לא נשמעת לי גבוהה מדי ואני ממש לא מתרגש ממנה. בטווח הארוך התשואות חייבות לעלות עוד לרמה ממוצעת רב שנתית" (קרוב ל-4%, י.ג.).

"אבל בטווח הקצר צריך לזכור שהבנק המרכזי הוא זה שמנהל את תשואות האג"ח הממשלתיות כי הוא מחזיק ב-1.9 טריליון דולר בידיו ועדיין ממשיך את תוכנית הרכישות החודשית. לכן אם תהיה עלייה חדה ומהירה מדי בתשואות האג"ח אני בטוח שה'פד' ידע למתן אותה במגוון דרכים, מדיבורים ועד רכישות ובדרך גם אפשר לשלב כלים שונם כמו הגברת רגולציה וכו'".

"ברננקי צריך לאזן בין לבין צמיחה. האינפלציה לא מרימה ראש עדייין והצמיחה כבר נראית באופק, ולכן הגיוני מבחינת הנגיד האמריקני להתחיל לתכנן את היציאה שלו משוק האג"ח. הוא מנסה להכין את השוק כבר הרבה זמן לכך, אבל תמיד כשהדברים הולכים ומתקרבים התגובה היא עצבנית יותר".

"צריך לזכור שמעבר לאפקט ברננקי יש עוד הרבה דברים שיכולים להשפיע על השוק בתקופה הקרובה, כמו התמתנות הצמיחה בסין, הבעיות של אירופה שעוד לא קרובות בכלל להיפתר, הבחירות הצפויות בגרמניה בספטמבר ועוד. ולכן כמו תמיד בשוק - אני צופה שימשיך להיות מעניין".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  המשך
  שמואל 21/06/2013 06:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קשיי הנזילות בסין גורמים לירידות בכל השווקים כולל סחורות,שווקים סולידים ומניות אף שאין לכך עדיין ראיות בפרסומים מבוקרים כנראה שהסינים ממשים נכסים בכל השווקים. מהלך מסוג זה עלול לעקר כל פעילות של הפד
  סגור
 • 2.
  ברור שהתשואה בשוק הג"ח בארה"ב תלויה במהלכים של הפד
  שמואל 21/06/2013 06:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהליכים של המנהיגות הכלכלית עשויים להקטין את הפניקה בשווקים. נשאלת השאלה האם מתי תהיה התערבות יזומה והאם התערבות זו רצויה ומקובלת על הפד.להזרמה שמבצע הפד השלכות שליליות על השווקים הפיננסים. בחודשים האחונים התפתחו בועות פיננסיות בשווקים על רקע המשך ההזרמה.לבועות הפיננסיות השלכות קשות על העתיד שום נגיד אינו רוצה להרשם בהיסטוריה כאישיות שגרמה להתנפחות בועה פיננסית שכן כידוע כל בועה מתפוצצת בסופו של דבר. המשק האמריאי חייב להתנהל ללא סיוע מוניטרי בהיקפים הנוכחים בהנחה שהזרמה תמשך הבועה עלולה להמשיך להתנפח תוך יצירת סיכונים שסופם מי ישורנו. ברננקי מודע לנזקים שהוא גורם במדיניותו. ירידת התשואות באג"ח הוביה את הציבור להשקיע בנכסים מסוכנים בגלל העדר אלטרנטיבות סולידיות עם תשואה סנירה. מצב מעין זה לא יכול להתקיים לאורך זמן בגלל הקושי לנהל קרנות פנסיה שיביטחו קיום מינמלי לפורשים.מנהלי הקרנות חיביים להתבסס על השקעות שמניבות תשואה ריאלית בשיעור 3-4 אחוז צריך לזכור בקע קימת עליה בתוחלת החיים. לכן לדעתי המהלך של ברננקי מחויב המציאות ויתכן שהוא מכוון. צריך לזכור בנוסך את המשבר הפיננסי בסין שגורם להם
  סגור
 • 1.
  אף אחד לא מאמין לו . לכן יש ירידות . אובמה זרק אותו
  ברננקי 20/06/2013 21:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מהתפקיד לפני כל העולם. אובמה מש קש ק. זה סוף השלטון שלו גם לנו יש נגיד מדהים פישר שניפח בועה ביבי הפחדן ששותק ולפיד הטיפש והרע
  סגור