ג'ון צ'יימברס: "מדיניות המס בהחלט משפיעה עלינו אם להשקיע במדינה או לא"

ג'ון צ'יימברס, יו"ר ומנכ"ל סיסקו: "סיסקו מתכוונת לתרום לכך שישראל תהיה המדינה הדיגיטלית הראשונה בעולם באופן מלא". מהו התחום בו הוא צופה רווחים של 14 טריליון דולר תוך עשר שנים?
 |  (3)
ג'ון צ'יימברס בנימין נתניהו, צילום: קובי גדעון; לע"מ
ג'ון צ'יימברס, יו"ר ומנכ"ל ענקית ציוד התקשורת האמריקנית, סיסקו (סימול: CSCO), שבא לישראל על מנת להשתתף בחגיגות יום ההולדת ה-90 של הנשיא פרס, הספיק כבר אתמול (ג') להצהיר בפני שר האוצר, לפיד, כי סיסקו תגייס לשורותיה בשנה הקרובה עוד 100 עובדים חדשים בישראל שיצטרפו לכ-2,000 עובדי החברה בישראל ולכ-70 אלף עובדי החברה ברחבי העולם, ואמר גם "נשמח להרחיב את שיתוף הפעולה עם מדינת ישראל".

צ'יימברס נפגש הבוקר (ד') עם קבוצה מצומצמת של עיתונאים, שבאו לשמוע ממקור ראשון לאן הוא מתכוון להוביל את החברה, שדורגה לפני יומיים כחברה ה-23 בגודלה בעולם, לאחר שעקפה את ברקשייר האת'וואי של וורן באפט והגיעה לשווי של כ-133 מיליארד דולר. סיסקו נמנית על אחת מ-25 החברות במדד הדאו ג'ונס היוקרתי, היא נסחרת בנאסד"ק ולוקחת חלק במדד ה-S&P500. מאז אוקטובר זינקה המניה בכ-65% מכ-15 דולר למחיר שנושק ל-25 דולר - רמה בה נסחרה ב-2010.

צ'יימברס שהצטרף אל סיסקו לפני מעל ל-20 שנה הוא אחד המנהיגים העסקיים המובילים בעולם לאחר שנבחר כאחד מ-"100 האנשים המשפיעים ביותר" על ידי השבועון "טיים", "אחד מ-"25 המנהלים הבולטים ביותר בעולם" על ידי "ביזנסוויק" וכ"מנכ"ל השנה" על ידי כתב-העת "צ'יף אקסקיוטיב" ובפרסים ועיטורים רבים נוספים.

על הנשיא פרס אמר צ'יימברס, "הוא הנכס החשוב ביותר של ישראל והשגריר הטוב ביותר שלכם בעולם".

מערכת החינוך בשראל צריכה לעבור שינוי גדול

בראשית דבריו אמר צ'יימבס שהגיע ישירות ממפגש עם ראש הממשלה נתניהו במעונו, "סיימנו פגישה מצויינת עם ראש הממשלה שמבין את החשיבות שיש לשידרוג של הטכנולוגיה והתקשורת למדינה ולאזרחיה כאשר הרוח היזמית שמאפיינת את ישראל צפויה לייצר עוד מקומות עבודה במדינה. גם הוא מכיר בכך שהעוצמה של ישראל כרוכה במהירות בה ישראל תוכל להשתלב בעולם".

והוסיף, "מערכת החינוך בישראל צריכה לעבור שינוי לגדול ולהתחדש בהתאם לתקופה ולהתפתחויות הטכנולוגיות. ראש הממשלה הבין שיש חשיבות רבה בשינוי מהיר במערכת החינוך. אנחנו מתכוונים להשקיע גם בחינוך בישראל".

שלוש יוזמות חדשות ועוד 15 מיליון דולר

בפגישה עם ראש הממשלה הכריז צ'יימברס על קידום שלוש יוזמות. הראשונה, הקמת מעבדת מחקר ופיתוח חדשנית בתחום הסייבר במדינת ישראל, אשר תאפשר נגישות לאקדמיות ברחבי הארץ. שנית, סיסקו בונה מערכת של שירותי ייעוץ על מנת לסייע ללקוחות ולספק מענה לצרכי האבטחה שלהם, ומגייסת עד 100 עובדים אסטרטגיים בישראל, בהתבסס על היכולות הקיימות כיום. שלישית, באמצעות התכנית Learning@Cisco, חברת סיסקו תשיק תכנית אימון בתחום אבטחת המידע כתכנית ניסוי (פיילוט), בה יוכשרו משתתפים צעירים לשמש כמומחי אבטחת מידע. בוגרי התכנית יוסמכו ע"י חברת סיסקו. בנוסף הכריז צ'יימברס כי החברה מתכננת להשקיע 15 מיליון דולר באמצעות קרנות הון סיכון התומכות בשילוב ישראלים ערבים, ובפיתוח טכנולוגיות אבטחה חדשניות.

ישראל תהיה המדינה הדיגיטלית באופן מלא הראשונה

הצהרה בולטת שסיפק היום צ'יימברס היתה כי "סיסקו מתכוונת להביא לכך שישראל תהיה המדינה הדיגיטלית באופן מלא הראשונה בעולם. ישראל תהיה מכוסה מקצה לקצה על ידי אינטרנט בכל תחומי החיים, כולל חינוך, בריאות תעסוקה ובכלל. סיסקו מחוייבת מאוד למהלך הזה שכרוך בסיכונים".

על השאלה מדוע סיסקו בחרה דווקא בישראל כמדינה הדיגיטלית הראשונה ולא מדינות ארות כמו דרום קוריאה אמר צ'יימברס כי "זוהי מדינה שבאמת אפשר לקרוא לה מדינת הסטארט -אפ ואני אוהב את המדינה הזו. המחוייבויות הפיננסיות שלנו במדינה כוללת בין היתר גם את ההכרזה על גיוס עובדים חדשים. אין בעולם אף מדינה כמו ישראל מבחינת היקף ואיכות הסטארט-אפים. תחום האבטחה הוא בעל חשיבות עליונה כאשר מדובר בתקשורת ובמידע וישראל מובילה בתחומי האבטחה הדיגיטליים שחשובים כל כך לכל אחד", אמר צ'יימברס ורמז על כך שהרכישות הבאות שיתכן שהחברה תבצע בישראל יהיו מתחום אבטחת המידע.

"אנחנו השותף הכי טוב שיכול להיות לישראל כי אנחנו הטובים ביותר בעולם. פרוייקט תשתיות התקשורת עם חברת החשמל בו אנו שותפים לויה אירופה שזכתה במכרז של חברת החשמל ישפר את תקשורת האינטרנט בישראל בצורה משמעותית. ישראל היא מדינה עם רמת חינוך גבוהה והיא מוכנה להפוך למדינה הדיגיטלית הראשונה. אנחנו חושבים שישראל היא מקום מאוד מאוד הגיוני להשקיע בו עוד ועוד. הדיגיטיזציה של ישראל תואץ תוך שנה וחצי שנתיים באופן משמעותי".

המובייל - שוק מפתח

שאלה נוספת נגעה במובילות שתפסה סיסקו בעולם האינטרנט האלחוטי ועליה הוא ענה, "לפני שלוש שנים לא היה לנו מובילות בתחום התקשורת האלחוטית. מאז עשינו שינוי גדול והפכנו לחברה המובילה בעולם מבחינת תקשורת אלחוטית". בנוסף אמר צ'יימברס כי "שוק המובייל הוא שוק מפתח בהתפתחות התקשורת בעולם ואנחנו נמצאים שם בעמדת הובלה. הכוונה היא לחבר את רשתות התקשורת הנייחת והסלולרית במהירות סופר מהירה. המהירות תיהיה בלתי תאומן ביחס למה שמוכר כיום".

מספר פרטים שנאמרו במהלך השיחה הם כי בשנה האחרונה רכשה החברה 15 חברות, רכישותיה מתפרשות על פני 149 מדינות ובמהלך 9 הרבעונים האחרונים הצליחה החברה לשבור מדי רבעון את שיאי המכירות שלה. ברבעון האחרון הצליחה החברה להציג צמיחה של כ-14% ברווחיה ושל כ-4.5% במכירותיה, ביום שלאחר דוחות אלה, שעקפו את התחזיות של האנליסטים, זינקה המניה בכ-8%.

בהתייחסו לזכיה של ויה אירופה במכרז של חברת החשמל לשימוש ברשת החשמל כרשת הסיבים האופטיים שתספק תקשורת נייחת ותקשורת אינטרנט כתחרות לתשתיות של בזק ושל הוט אמר ציימברס, "תחרות זה דבר טוב ואנחנו מאמינים שהתשתיות בישראל הן מאוד מעניינות ולכן נכנסנו לשותפות למיזם עם ויה אירופה. אנחנו ניקח חלק במימון הספקים בפרויקט בשלב זה בהיקף של 140 מיליון דולר. נבחרנו כשותף הטכנולוגי במיזם זה על רקע היכולות והקשרים שלנו. מדובר במיזם שיעלה מיליארדי שקלים במהלך 7-10 השנים הקרובות".בהתייחסו למדיניות המס על רקע השינויים שיתכן שיהיו במדיניות המס במיוחד זו הנוגעת בהקלות המס הניתנות לחברות הבינלאומיות במסגרת החוק לעידוד השקעות הון בישראל אמר צ'יימברס "לממשלה יש זכות להעלות את המסים, אבל אין ספק שזה גורם מרכזי שמביא לעלייה בחששות של העסקים ויכול להשפיע עלינו אם להשקיע במדינה או לא".

"למדיניות המס יש השלכות ודי אם אזכיר את הכאוס שנוצר בקליפורניה בעקבות שינוי מדיניות המס. אני פה כי אני אוהב את המדינה ואת החדשנות שקיימת בישראל ולא רק בגלל מדיניות המס, אבל מדיניות המס בהחלט משפיעה על שיקולי ההשקעה שלנו.

אנחנו למשל משקיעים הרבה פחות בארה"ב בגלל מדיניות המס שלה. כ-40 מיליארד דולר מהרווחים של סיסקו אנחנו לא מכניסים חזרה לארה"ב רק בגלל מדיניות המס שגובשה בימים שלפני שהיתה בעולם מייקרוסופט, אלא משאירים אותם כלואים ברחבי העולם".

רווחים של 14 טריליון דולר תוך עשור

לשאלת Bizportal על החזון שלו לעולם האינטרנט העתידי אמר צ'יימברס "אני חושב שההתפתחות הבאה שעליה כולכם צריכים לתת תשומת לב זו ההתפתחות עולם האינטרנט של ה-THINGS, כלומר כל אותו המידע שנאסף על ידי מכונות ולא על ידי בני אדם, זה קורה בתחומי האבטחה, הבנקאות, התעבורה המטאורולוגיה ובעצם בכל תחומי החיים.

אנחנו רואים את השוק הזה גדל ומייצר רווח אדיר של 14 טריליון דולר ב-10 השנים הקרובות. לדעתנו זה יהיה מנוע הצמיחה העיקרי שלנו בשנים הקרובות. לאינטרנט של הדברים אין מדינה ספציפית אלא תהיה לו תפוצה כלל עולמית".

"אנחנו לא חפים מטעויות מדי פעם, אבל אני יודע שיש לנו את היכולת להכנס לתחומים חדשים בצורה טובה מאוד וכבר הוכחנו את זה בעבר ואני מאמין שנמשיך להוכיח את עצמנו גם בתחום הזה של האינטרנט של הדברים" סיים צ'יימברס את דבריו.


תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  הממשלה צריכה להצטרף לתוכנית גמילה ממיסים! (ל"ת)
  זיוה רחמני 19/06/2013 18:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מס.מ0 מס.שר האוצר תקשיב ןתושיע (ל"ת)
  איציק 19/06/2013 15:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הנה קם אחד שאומר ללפיד את האמת בפרצוף תגדילו מס
  מאוהב בישראל 19/06/2013 13:14
  הגב לתגובה זו
  6 0
  נברח. בקרוב כיל תימחק מהמסחר בבורסה
  סגור