אם מחר יכנסו לתוקף הקיצוצים בארה"ב - מה המשמעויות הכלכליות?

ברק אובמה יפגש מחר בבית הלבן עם דובר בית הנבחרים, ג'ון ביינר, ומנהיג הסנאט, הארי ריד אבל כרגע, לא בטוח שהקונגרס יגיע להסדר שיפתור את הסוגיה. מה המשמעויות העומדות מאחורי הקיצוץ?
 |  (1)
ברק אובמה וג'ון ביינר, צילום: Getty images Israel
מחר (ו') יכנסו לתוקף בארה"ב קיצוצים אוטומטיים בגובה 85 מיליארד דולר שצפויים להשפיע באופן משמעותי על תקציב הבטחון. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, יפגש מחר בבית הלבן עם דובר בית הנבחרים, ג'ון ביינר, ומנהיג הסנאט, הארי ריד אבל כרגע, לא בטוח שהקונגרס יגיע להסדר שיפתור את הסוגיה.

אף על פי כן, לא בטוח שיש סיבה לבהלה, לפחות לא בטווח הקצר. "האור לא יכבה בראשון למרץ ושום דלתות לא תסגרנה," אמר למרקווטש האנליסט לורן אדלר: "התחושה שתהיה בעקבות הקיצוצים תהיה כמו תאונה של רכבת הנעה במהירות איטית. אנשים שונים ומקומות שונים יפגעו מהן בזמנים שונים".

אנליסטים אחרים טוענים שיש צורך להזהר ממשמעות הקיצוצים לטווח הרחוק. על פי הערכות, הקיצוצים יפחיתו את התמ"ג של ארה"ב בחצי אחוז ותוסיף לכלכלה מיליון מובטלים במהלך השנתיים הקרובות.

אי השגת פתרון מהיר אחרי הכניסה לתוקף של הקיצוצים, משמעותו הפסקת המימון הממשלתי לסקטורים כגון חינוך, בריאות והטבות הניתנים לאזרחים ותיקים. הפסקה שעלולה להוביל לפיטורים משמעותיים בתחומים המדוברים כבר במהלך חודש אפריל, זאת מכיוון שנדרשת התרעה של 30 יום לפני שמפטרים עובדי מדינה.

על פי דיווחים, הרפובליקנים רוצים להגיע לפתרון כבר בתחילת מרץ שיאפשר לממשלה להמשיך לתפקד לפחות עד סיום השנה הפיסקלית הקרובה שתסתיים בספטמבר, כולל אישור תקציב זמני שיאפשר הוצאות בשווי 970-980 מיליארד דולר. מדובר בירידה מ-1.04 מיליארד שאושרו על ידי הוועדה המפקחת על התקציב.

נציין כי הקיצוצים שיכנסו לתוקף כוללים כ-42.5 מיליארד דולר מתקציב הבטחון ו-26.1 מיליארד דולר והטבות שונות הניתנות במסגרת תוכניות הקשורות בבריאות, חינוך ואוכלוסיות מסויימות.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הם מעוניינים בקיצוצים זה רק נראה כאילו לא
  זה מכוון 01/03/2013 10:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לאובמה אין ברירה הוא חייב לקצץ אבל כדי לא להיראות האיש הרע, הוא משחק אותה כאילו הוא מנסה להימנע מהקיצוצים
  סגור