IBI מוטרדים: "דברי ה'פד', עניין שמעמיד בספק רב את המשך העליות בשווקים"

הדאקס צולל 1.5% והמעו"ף נחתך ב-1.8%. Bizportal שוחח עם הכלכלנים של IBI ומנורה מבטחים על ההשלכות שיהיו ל'פרוטוקולים'
 |  (6)
בן ברננקי
הפרוטוקולים מישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הפדרל ריזרב, חשפו אמש את התגברות המחלוקות בין חברי ה'פד' בעניין מדיניות ההרחבה הכמותית, QE3, במסגרתה רוכש הבנק המרכזי של ארה"ב מדי חודש אג"חים מגובי משכנתאות בתמורה ל-85 מיליארד דולר. מדברי בכירי ה'פד' עלה כי הם צפויים לשקול לבצע שינויים משמעותיים בתוכנית ההקלה הכמותית כבר בפגישתם הקרובה בחודש מארס. מה אמרו בפרוטוקולים

התגובה בוול סטריט היתה מהירה והמדדים המובילים רשמו ירידות שערים חדות, שהגיעו הבוקר גם במלוא העוצמה לשווקים האסיאתיים, שם צונחת הבורסה בשנחאי ב-3%. על המשמעות וההשלכות של הדברים והמחלוקות שנחשפו בפרוטוקולים, שוחח Bizportal עם הכלכלנים הראשיים של בתי ההשקעות IBI ומנורה מבטחים.

לדברי הכלכלן הראשי של IBI, רפי גוזלן, "אין ספק שלאורך התקופה האחרונה יש חילוקי דעות ב'פד' ביחס לאפקטיביות של ה-QE. יש חשש ביחס לסיכון מול התועלת של המדיניות הזו. אפשר להמשיל את ה-QE להורדת , מאחר וגם זו הרחבה כמותית. צריך להבין כי כל תמחור הנכסים בעולם מושפע מאוד מהמדיניות הזו וכי שינויה, כלומר הפחתה של הזרמת הנזילות לשווקים - מעמידה בספק את המשך העליות בשווקים - כי הצמיחה של הכלכלה העולמית היא לא חזקה מספיק".

"צריך לציין כי ה'פד' עוד לא החליט לעצור את ההזרמות, אבל נראה שהחלטה כזו מתחילה להתבשל. לדעתי, אם התגובה בשווקים תהיה קיצונית מדי ויתפתח סנטימנט שלילי מאוד או לחילופין נתוני המאקרו יפגעו ויהיו חלשים מהציפיות ונראה ירידות חזקות - יש להניח שגם הטון של חברי ה'פד' ישתנה ויתמתן ולא כל כך מהר נראה שינוי במדיניות רכישות האג"ח".

חיים נתן, כלכלן ראשי, בית ההשקעות מנורה מבטחים התייחס גם הוא לסוגייה בשיחה עם Bizportal ואמר, "יש פה עליית מדרגה מבחינת ההתבטאויות של ה'פד'. כבר באוגוסט התייחס לעניין זה ברננקי בנאומו בג'קסון הול, כשענה למתנגדיו שטענו כי יש עלויות גבוהות מדי למדינות כל כך מרחיבה למשך זמן כל כך ארוך".

" צריך לשים לב שאתמול, בפעם הראשונה, דיברו על כך שצריך להפסיק את ה-QE, לא בגלל שזה כבר לא דרוש לכלכלה או כי היא כבר לא צריכה את העידוד הזה - מה שהיה מהווה איתות חיובי מאוד, אלא בגלל הסיכונים שמדיניות זו יוצרת - מה שמהווה איתות שלילי מאוד. בגלל זה ראינו ירידות חדות אמש בוול סטריט".

לדברי נתן, "השאלה היא - עד לאן ימשיכו הירידות? וזה משהו קצת ברור כרגע. מצד אחד הפגישה הקרובה במארס לא תהיה פגישה קלה ויכול להיות שיצאו ממנה עם הצהרה קונקרטית על האטה בקצב הרכישות. מצד שני, זה לא שהיה רוב לתומכים בהפסקת ההקלה הכמותית, כך שלא צפויה הפסקה גורפת של המדיניות הזו. בכל מקרה, בטווח הקצר בהחלט יתכן שנראה פה מספר ימים של מימושים בשווקים".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  כנראה שמנסים להגיד למשקיעים שההזרמה תסתיים
  בא 21/02/2013 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל בעתיד לא כרגע .
  סגור
 • 4.
  מוטרדים, אצלהם סוחרים במידע פנים. (ל"ת)
  מה עם החקירה שנשכחה 21/02/2013 12:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  יוצא המרצע מהשק. כולם חדלי אישים כשמאשבת הכסף נגמרת.
  האמת יוצאת לאור 21/02/2013 12:25
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הדלק האמיתי של כל ההצלחות הכלכליות הגדולות לאחרונה, הוא קירבה למשאבות כסף. בין אם אלה קרנות הפנסיה שמועברות לעשירים דרך הבורסות והאג"ח, או דרך בנקים מרכזיים שפשוט נותנים כסף לעשירים ישירות. ציוץ אחד וכל ה"גאוניות" הכלכלית שלהם נגמרת. ההבדל בין אזרחי העולם היום הוא פשוט: מי שמחובר למשאבת כסף ומי לא.
  סגור
 • 2.
  סביר שיהיה תיקון של הSPY של 3-5 אחוזים (ל"ת)
  יונה צחורה 21/02/2013 11:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  פד תעשה לי ילד ונקרא לו פוט. (ל"ת)
  עורבנית המלכה שלכם 21/02/2013 11:24
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • אולי פול פוט.... (ל"ת)
  ואגינה 21/02/2013 12:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור