חברות בארה"ב לא משלמות את שיעור המס הקבוע בחוק כבר לפחות 45 שנה

שיעור המס הסטטוטורי אותו חייבות לשלם החברות באמריקניות עומד כיום על 39% אך המס האפקטיבי שהן משלמות עומד על 30% בלבד
 |  (1)
שעון חול
הבעיה בגביית מלוא שיעור המס הקבוע בחוק מחברות אינה בעיה שקיימת רק בישראל, בה התעוררה הבעיה במלוא עוזה עם התלקחות המחלוקת ביחס לרווחים הכלואים בשנה האחרונה. על פי מחקר שפרסם ארגון ה-OECD - חברות בארה"ב לא משלמות את שיעור המס הקבוע בחוק לפחות במשך 45 השנה האחרונות.

שיעור המס הסטטוטורי אותו חייבות לשלם החברות באמריקניות עומד כיום על 39% והוא מורכב ממס חברות בשיעור של 35% והיתרה מהווה את שיעור הממוצע הנע של מס ההכנסה השולי במדינה. אולם תודות למורכבות פקודת המסים והפרצות הקיימות בה המאפשרות לחברות לבצע תכנוני מס - שיעור המס האפקטיבי שמשלמות החברות בארה"ב הוא נמוך בהרבה.

לדברי דיויד קוסטין מגולדמן זאקס, "שיעור המס הסטטוטורי אינו משקף את שיעור המס האפקטיבי שאותו משלמות החברות הגדולות בארה"ב. ב-45 השנים האחרונות לפחות, שיעור המס החציוני ששילמו החברות שנסחרות ב-S&P 500 היה נמוך ביותר מ-5% מהשיעור הקבוע בחוק".

"למרות שבמשך 25 השנים האחרונות המס הקבוע בחוק עומד על 39%, שיעור המס האפקטיבי ששילמו החברות הלך וירד עד לרמה של 30% כיום ובכך הוא מתקרב לשיעור המס הסטטוטורי הממוצע בעולם ונמוך כמעט ב-10% מתחת לרמת המס שקבע המחוקק בארה"ב. שיעור המס המצרפי עומד בממוצע על 33% בעשור האחרון והסתכם ב-26% בלבד בארבעת הרבעונים האחרונים. על פי המחקר של קוסטין פחות מ-10% מהחברות משלמות את מלוא שיעור המס.

"תכנוני המס שיצרו את הפער בין שיעורי המס הסטטוטורי והאפקטיבי, ככל הנראה ימשכו את תשומת ליבם של מכתיבי המדיניות כשאלו ינסו לבצע רפורמות בפקדת המסים", כותב קוסטין ומוסיף, "על ידי סגירת הפערים הנ"ל, הממשל יכול להגדיל את הכנסותיו ובמקביל להנמיך את שיעורי המס הסטטוטורי. מנהיגי המפלגה הדמוקרטים ובהם הנשיא אובמה ומנהיגת המיעוט, פלוסי, ציינו באופן ספציפי את עניין הפערים שנוצרים בעקבות אסטרטגיות תכנוני המס של החברות כמטרה בה הם רוצים לטפל בהקדם.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הלוואי אלינו שחברות ישלמו רק 10% מתחת לחוק!
  אביב המבין 06/02/2013 16:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל החברות הגדולות משלמות 2-4 אחוז מהמחזור שלהן לעודים ורוחים רק כדי שיוכלו לשלם פחות מ 5% מיסים ןעוד לבכות לנו שהן לא מרוויחות מספיק. עם המנהלים היו משקיעים רק 10% מהאנרגיה הזו בקידום העסק, הם כבר היו עפים ברווחים.
  סגור