על מניות שמזנקות עד 275%, בלי ששמתם לב

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal, מתייחס למהפכת האינפורמציה בעולם - ומסתכל על מניות ספציפיות
 |  (8)
שלמה גרינברג
המקום היחיד שבו נכשלה מהפכת האינפורמציה הוא הפרשנות. למרות שהמהפכה נתנה לפרשנים כלי מדידה ואבחון טובים בהרבה משהיו בידם בעבר הטעויות הולכות וגדלות. מאידך, כיוון שהמהפכה הזו גם יצרה מצב שבו אף אחד לא קורא כלום מלבד הכותרות יכולים הפרשנים והמומחים להתעלם מהטעויות ולהמשיך בברבורים כאילו כלום לא קרה.

כך זה בפוליטיקה שם מסבירים לנו כול המומחים שנכשלו טוטאלית בהבנת לפיד עד כה איך בדיוק ינהג מעתה ואילך וכך גם בשוק ההון שם, לאחר ש-% 64 מהחברות שדיווחו עד כה היכו את הציפיות ומסתבר שהרבעון האחרון של 2012 לא היה נורא כפי שהובטח, ימשיכו המומחים בשלהם והם מתכוננים במרץ ל"חגיגת החוב האמריקאי".

אנחנו אגב עדיין ממתינים למימוש ההבטחות לפיהן צ'קפוינט (סימול: CHKP) תתחיל להתדרדר במיין סטריט כפי שהיא מתדרדרת בוול סטריט ("החברה לא עמדה בתחזיות המכירות" עוד מעט ישכנעו אתכם שהמכירות ירדו). המזל הוא שהמשקיעים בוול סטריט (כמו הציבור הישראלי בפוליטיקה) שומעים את המומחים אבל לא מקשיבים להם. מהעובדות מסתבר שהשפעת התקשורת על הציבור, בכול התחומים, יורדת וטוב שכך. תארו לעצמכם מה היה המצב אם הציבור היה מקשיב.

בין השקעה בתחום ההדפסה התלת ממדית (3D printing) להשקעה בתחום מוצרי הצריכה החיוניים (Consumer Staples):שני התחומים הנ"ל, שאין קשר ישיר ביניהם, מומלצים להשקעה ב-2013 וכ"א מהם מסיבות שונות, הראשון כהשקעה עם סיכון והשני כהשקעה סולידית. ההדפסה התלת ממדית מייצגת נישה שלדעת מומחים בתחום הטכנולוגי תפרוץ השנה בגדול. מגזר מוצרי הצריכה החיוניים, תחום ענק ממדים שמאז ומעולם היווה מרכיב מרכזי בתיקי ההשקעה ומומלץ ע"י אלו שמאמינים שבמהלך 2013 תואץ היציאה מההאטה מה שישפיע חיובית על הצריכה.

ההשקעה בתחום ההדפסה התלת ממדית
התקשורת הפיננסית מתמלאת לאחרונה בהמלצות להשקעה בתחום הטכנולוגי החדש יחסית הזה (חדש למשקיעים לא לתעשייה). מדובר בתהליך של צילום תלת ממדי שמוכר לציבור בעיקר מתעשיית הסרטים. ההתלהבות בוול סטריט אינה מתבססת על הקולנוע אלא על התרומה הגדלה במהירות, בגלל ההתקדמות הטכנולוגית, של הדפסה תלת ממדית בתחומי הרפואה והתעשייה, התקדמות מהירה שהפכה טכנולוגיה שולית לנישה שתגיע השנה לסביבות ה-5 מיליארד דולרים.

מערכות הדפסה תלת ממדיות מאפשרות התייעלות משמעותית גם בעיצוב וייצור של פרוטוטיפים וגם בתהליך הייצור. היום כבר משתמשים בטכנולוגיה הזו לייצור של מכשור רפואי, מוצרים צבאיים כולל מתכות מרוכבות, למוצרי צריכה שונים ובתעשיית הרכב. התהליך החל להיכנס לשימוש מעשי כבר באמצע שנות השמונים אבל ההתפתחויות הטכנולוגיות כאמור הביאו, בעשור האחרון, להשתלבות מהירה בתעשייה כאשר יותר ויותר חברות ענק מתחילות להיכנס לתחום.

וול סטריט, שכול הזמן עסוקה באיתור חלומות חדשים, זיהתה את המגמה בשנה שעברה וכאשר זה קורה מתמלאת התקשורת הפיננסית בפרשנויות ובהמלצות של "המומחים לשיווק מניות" על החברות שמתמקדות בתחום ומתחילים לייצר סיפורים. ההודעה של חברת נוקיה (סימול:NOK) השבוע, שהיא מאמצת את הטכנולוגיה ותאפשר ללקוחותיה להוריד בחינם, באמצעות ה- Lumia 820, תוכנה הדפסה תלת ממדית שתאפשר ללקוח לעצב בעצמו את קופסת הטלפון האישי שלו, נתנה לספור הזה דחיפה רצינית בוול סטריט, כאשר עוררה התעניינות של חוגים רציניים יותר בנושא.

ההתעניינות תביא מן הסתם להנפקה של סלי השקעה שמתמחים בנישה (לא בשונה ממה שראינו בתחומים כמו הביג-דאטא, הענן, הגנומיקה או תאי הגזע). נוקיה אגב היא חברת הטלפוניה הגדולה הראשונה שתנצל ותפיץ את טכנולוגיית ההדפסה התלת ממדית אבל עוד לפניה הודיעה ענקית הציוד המשרדי, Staples (סימול:SPLS) על תכנית שהפעילה, בשם "Staples Easy 3D", ביחד עם חברת החדשנות האירית Mcor Technologies ושבאמצעותה יוכלו לקוחות הרשת בכול העולם לרכוש מדפסות תלת ממדיות מהמדפים.

במקרה של נוקיה מה שזה אומר בתאכלס הוא שבעלי ה-Lumia 820 יוכלו לעצב את המכשיר בעצמם ועל פי רצונם. התוכנה שתספק נוקיה תאפשר עיצוב המכשיר על פי רצונו של הלקוח. למשל הלקוח יוכל לעצב לעצמו טלפון סליולארי בכול צורת מסגרת, חסין למים, מאיר בלילה, עם מטען סולארי ואפילו עם פותחן בקבוקים שבנוי לתוכו. ההכרה, בוול סטריט, בטכנולוגיה הזו "כדבר הבא של מהפכת הטכנולוגיה" כבר הטיסה כמה מניות של חברות, שעיסוקן בנושא, לחלל החיצון.

אתרים רבים שמתמחים בזיהוי ובהרצה של מניות חלום עלו על הנושא וגם הקפיצה מעלה לאחרונה של מניית סימאטרון (סימול: CIMT) הישראלית, מקורה "בתגלית" שסימאטרון "מפתחת תוכנה שעוזרת להדפסה תלת ממדית". אתר ה- seekingalpha.com יצא לאחרונה במספר כתבות "זועקות" בנושא ביניהן שתיים השבוע. בשתי הכתבות תמצאו, לצד נוקיה, חברות כמו 3D (סימול: DDD) או Systems Corp Stratasys (סימול:SSYS) שכבר ידועות למשקיעים ובמהלך השנה האחרונה, בעקבות ההתלהבות של המומחים בעיקר, עלו ב-275% וב-180% בהתאמה.

3D ו-Systems Corp למשל מוערכת היום בשווי-שוק של קרוב ל-4 מיליארד, מכפיל היסטורי של כ-103 פעמים ומכפיל 2012 מוערך של כ-57 וחזוי ל-2013 של כ-45 פעם. זה שווי שניתן לחברה שמכירותיה ב-2012 היו בסביבות ה- 353 מיליון עם של כ-70 מיליון עליות של % 53.4 ו-% 98 לעומת 2011 בהתאמה כאשר, אליבא האנליסטים, הקצב ירד ב-2013 לסביבות ה-30%.

המצב ב-Stratasys דומה. בכתבות מככבות שלוש חברות נוספות שמוגדרות "חברות מעניינות לספקולציה בתחום", והן Organovo (סימול:ONVO), ו-Perceptron (סימול:PRCP ) וסימאטרון (סימול:CIMT). סימאטרון, שמכירותיה השנה כ-43 מיליון עם רווח נקי של 4 נסחרת, לאחר עלייה חדה, בשווי-שוק של כ-60 מיליון ומכפיל 2012 של כ-13, "בחינם" יחסית. אבל אלו שיקפצו על CIMT בגלל ה-D3 צריכים לזכור שהחברה,שאגב מתקדמת יפה בעסקיה בשנים האחרונות, אינה חברה שעיסוקה העיקרי הוא בתחום, היא מתמחה בפתרונות CAD/CAM ואלמלא seekingalpha.com איש לא היה יודע על קיומה בכלל. מה שאנחנו מנסים לומר הוא שעם כול הכבוד לתשומת הלב ולהתלהבות ההשקעה בתחום, רמות המחיר הנוכחיות (שכוללות בתוכן גם פקטור ספקולטיבי לגבי אפשרות הרכישה של החברות) , מסוכנת וצריך להתייחס אליה בהתאם. אין עדיין סל מתמחה.

כדאיות ההשקעה בתחום מוצרי הצריכה החיוניים
ההגדרה של Consumer Staples, "מוצרים חיוניים כמו מזון, משקאות, טבק ופריטי צריכה לעבודות בית, מוצרים שאנשים אינם רוצים או שאינם יכולים לקצץ בהוצאות עליהם, ללא קשר למצבם הפיננסי". מדובר במוצרים עם תנודה מחזורית נמוכה ביותר שהביקוש להם יציב מאוד ועולה עם רמת ההכנסה והאוכלוסייה. המחקרים מראים שאנשים רוכשים כמויות קבועות וללא התחשבות במחירים. השקעה במניות מוצרי הצריכה היא חוט השדרה של המשקיע האמריקאי שמחפש צמיחה יציבה ואיטית פלוס הכנסה מדיבידנד ופלוס "השקעה הגנתית" כנגד תנודות וחוסר ודאות. חברות מוצרי הצריכה המובילות מתחרות למעשה על הכספים שמושקעים באגרות החוב של ממשלת ארה"ב. תחום זה מציע מגוון רחב של קרנות נאמנות וסלי השקעה.

גם כאן, בגלל מהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה ששינו הרגלי צריכה מחד וסוג מוצרים מאידך, קשה מאוד להניח האצבע על חברת מוצרי צריכה נטו. החברה השווייצרית Nestlé S.A (סימול בארה"ב:NSRGY), החברה האמריקאית פרוקטור אנד גמבל (סימול:PG) והחברה הבריטית-הולנדית Unilever PLC (סימול:UL) הן שלושת החברות המובילות בעולם בתחום אבל לכול השלוש שלוחות אדירות עצמה בתחומים אחרים כמו רפואה, קוסמטיקה ואפילו בתחומים אקזוטיים כמו חיות בית.

לצד הכולבו הללו ישנן ענקיות צריכה כמו קימברלי-קלארק (סימול:KMB) או פיליפ מוריס (סימול:PM) שמתמחות במגזר אחיד פחות או יותר וכמובן גם וולמארט (סימול:WMT) שמתמחה בכול דבר שקשור בצרכנות. NSRGY , UL ו KMB נמצאות היום ברמת שיא של כול הזמנים כאשר PG , PM ו - WMT קרובות מאוד, כולן מדורגות ברמת הבטיחות הגבוהה ביותר וגם ברמות השיא מחלקות שתשואתו בין % 3.2 ל-% 3.8. המעניין הוא שמאז היציאה ממשבר 2008-9 מניבים סלי ההשקעה המובילים לא פחות גבוהה ולעיתים גבוהה יותר מהמניות המובילות והסיבה לכך קשורה גם בהרכב הסלים שמכילים מרכיב של מניות שמייצגות חברות שקצב הצמיחה שלהן גדול יותר, חברות שמכירותיהן פרושות טוב יותר באזורי צמיחה גלובאליים (כמו מדינות ה-BRIK) וכן בשל חוסר הודאות שבשנים האחרונות גורם למשקיעים בכול תחום לרצות לפזר ההשקעה.

סל ההשקעות הגלובאלי, KXI (S&P Global Consumer Staples), שהונפק בסוף 2006, הניב, ב-4 השנים שעברו מאז החלו מדדי המניות לצאת מהמשבר, תחילת 2009, % 100 תשואה וזאת לעומת % 55 שהניבה PG ו-105%שהניבה USRGY. האחזקות הגדולות בסל הן NSRGY, PG, PM, KO ו-WMT. קוקה קולה נמצאת כמעט בכול סל שמתמחה בתחום כי מסתבר שהביקוש למשקה הזה בדיוק כמו לסיגריות (שמיוצגות ע"י PM) קשיח למרות כול הבעיות הרפואיות.. למי שמעדיף להתרכז בארץ הצרכנות, ארה"ב, הסל הבטוח ביותר הוא ה- XLP (Consumer Staples Select Sector) שמכיל את כול חברות ה- Consumer Staples במדד ה 500 P&S. כפי שאמרנו יש עשרות סלי השקעה שמתמחים בתחום וקל למצוא הרשימות בכול האתרים הפיננסיים.

מה בדיוק הקפיץ את קירקס (סימול:KERX)?
החברה הודיעה ששותפתה למחקר ופתוח התרופה נגד ירידה ברמת הפוספט בכליות (hyperphosphatemia) אצל חולים במחלת כליות כרונית, ענקית הסיגריות (וגם המחקר הרפואי של מחלות קשורות) Japan Tobacco Inc (סימול: JAPAF) הגישה בקשה לאישור של תרופה חדשה (NDA) ביפן לתרופת ה - ferric citrate (בשמה המסחרי Zerenex) שהשתיים מפתחות וזאת לאחר סיום מוצלח של שלב הבדיקות הקליניות השלישי והאחרון ביפן.

כתוצאה מקבלת קירקס 7 מיליון דולרים על עמידה בציון הדרך. לפי מר בנצור, מנכ"ל החברה, אפשר לצפות להגשה דומה בהקדם גם בארה"ב ובאירופה. בסה"כ תשלם החברה היפנית 100 מיליון דולרים לקירקס בהתאם לעמידה במשימות ולפני התמלוגים מהמכירות. עד כה שולמו 35 מיליון. מדובר על שוק של בין 300 ל 500 מיליון דולרים ביפן עם פוטנציאל גלובאלי ענק ויותר מכך, יש כאן הוכחת יכולת אז מה הפלא שהחלום קיפץ דרגה אחת קדימה? אבל, כרגיל, לא לרדוף כי שום דבר אינו מובטח בטח לא בשוק שבו הכותרות מטעות וכולם עצבנים.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  הערות
  שלמה גרינברג 25/01/2013 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאורי ולזאביק (6 ו - 7) איני עונה על שאלות כאלו ובכוןל מקרה, אין סימול ELNY
  סגור
 • 7.
  elny
  זאביק 25/01/2013 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המלצת בעבר - היא עלתה ביותר ממאה אחוז. מה קורה שם ולאן פנינו?
  סגור
 • 6.
  אפל שלמה שלום קניתי היום עוד אפל עשיתי טוב מחכה לתושבה
  אורי 24/01/2013 17:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה מראש
  סגור
 • 5.
  הערות
  שלמה גרינברג 24/01/2013 14:43
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לאיציק (1): בהחלט, תקרא שוב את הטור הנוכחי. זה כמובן לא אומר כלום על התנהגות המניות הללו כי התחום לוהט והכותרות מלהיטות אותו יותר ויותר. לשועלי (2): סבלנות, נמתין עוד שבועיים לדוחות. אין שום ספק שמה שקורה ב MLNX משפיע גם כאן. החפזון מן השטן, נכון? ל AL (3): כתבתי הרבה על החברה ודעתיבנושא ידועה מזה כשנתיים. נמתין לדוחות בקרוב. לחזאי (4) צודק אבל על התרבות שנכפתה על כולנו, תרבות התגובה המיידית ועל סמך הכותרות והרייטינג, אנחנו כותבים כול הזמן, ראה אפילו APPL מחד ונוקיה מאידך.
  סגור
 • 4.
  מלאנוקס
  חזאי 24/01/2013 14:28
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה שלום, בתור אחד שקורא אותך ונהנה הייתי ממליץ לך לעשות כתבה על אנליסטים ועל בתי השקעות.(ראה מקרה מלאנוקס פעם שלישית ברציפות תחזיות לא תואמות) בנוסף לעשות כתבה על חברה שלדעתי הופכת לסוג של קונצנזוס בתור מניית עם "מלאנוקס" (אני האישית מחזיק בה ומאמין במוצר ובנוסף מאמין שהיא תעלה מאות אחוזים בעתיד למרות הכישלונות האחרונים). אבל כשל שוק כזה של אנליסטים שכל הזמן מופתעים וזה פשוט בדיחה.. (הם לא אמורים להיות כמו אנשי מודיעין לאסוף מידע ולא להיות מופתעים פעם שלישית). עם אני ממשיל את זה לצבא קצין מודיעין שפעם אחר פעם היה טועה היו מעיפים אותו!! אשמח לכתבה או תגובה.
  סגור
 • 3.
  ATTU דעתך ?
  al 24/01/2013 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על החברה הקטנה הזו ? אפשר התייחסות באחד מהטורים המצוינים לך ?
  סגור
 • 2.
  אלוט
  שועלי 24/01/2013 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלמה שלום רב הבטחת התייחסות לאלוט .... מה דעתך על נק' כניסה בשער הנוכחי ? תודה
  סגור
 • 1.
  === SSYS +DDD
  איציק 24/01/2013 11:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בהתיחס לכתבתך מיום 31.12.2012 - המצלת השקעה ל2013 שאלתי אותך לגבי התחום הדפסות תלת מימד ענית - "ספקולטיבי ביותר... , יקרה מאד" השאלה : האם גם היום -נשארת בדעתך ?! מאז המניות עלו . תודה
  סגור