דוחות חזקים מהציפיות לאורקל בזכות מחשוב ענן; תגדיל דיבידנדים

ההכנסות של ענקית המיחשוב הסתכמו ב-9.11 מיליארד דולר ברבעון הרווח הנקי זינק ב-18% ל-2.39 מיליארד. מפעילות ענן המחשוב מצפה אורקל להכנסות של מעל למיליארד דולר בשנה ועוד הרבה יותר מזה בהמשך
 |  (3)
לארי אליסון, צילום: Getty images Israel
טכנולוגיית הענן מוכיחה את עצמה כדבר הגדול הבא, כפי שבא לידי ביטוי בדוחות שפירסמה הלילה ענקית המחשוב, אורקל (סימול: ORCL). ברבעון הפיסקאלי השני דיווחה החברה שבשליטת לארי אליסון, כי המכירות והרווחים עלו על תחזיות האנליסטים וייחסה את העלייה החדה מהצפי, לביקוש הגובר לתוכנות מבוססות אינטרנט (מחשוב ענן), אשר נמצאות כעת בדרך לייצר לחברה הכנסות של מעל למיליארד דולר השנה תוך הבטחה של ההנהלה "ההכנסות ממחשוב הענן יהיו הרבה יותר גדולות בעתיד".

מניית אורקל עלתה אמש בכ-1.3% ל-33.3 דולר ובמסחר המאוחר לאחר פירסום הדוחות המשיכה לטפס. המניה נסחרת קרוב לרמת שיא שנתית וברמה המשקפת לה שווי של 155.7 מיליארד דולר.

הרווח הנקי זינק ב-18% ל-2.39 מיליארד דולר או 53 סנט למניה. הרווח הנקי המתואם (בניטרול סעיפים חד פעמיים) עלה ל-64 סנט למניה. ההכנסות של החברה הסתכמו ב-9.11 מיליארד דולר. לעומת הצפי בשוק שהיה לרווח של 61 סנט למניה על הכנסות של 9.02 מיליארד דולר. שולי הרווח התפעולי של אורקל עלו ל-47% לעומת 44.6% ברבעון המקביל אשתקד.

מנכ"ל החברה, לארי אליסון ביצע מספר רכישות של חברות המתמחות בתחום ענן המחשוב בשנה האחרונה על מנת לענות על הביקוש של הלקוחות לגישה ישירה למידע באינטרנט במקום איחסון של מידע על שרתים משלהם. הרכישות האלו הקפיצו את שולי הרווח של אורקל, שהצליחה להדוף מתחרות קטנות יותר שמציעות גם הן מוצרים עסקיים המבוססים על האינטרנט.

מאז אמצע שנות התשעים אורקל שילמה יותר מ-50 מיליארד דולר על יותר מ-80 עסקאות רכישה שונות ביניהם גם רכישה של כ-9% מהון המניות של מלאנוקס הישראלית, מה שזירז והגביר את ההתרחבות במכירות וברווחים של החברה. אך נראה שהגישה הזו משתנה כעת לאחר שהמנכ"ל לארי אליסון אמר בשיחת הועידה כי הכסף של החברה ישמש להגדלת הדיבידנדים על פני ביצוע רכישות גדולות.

ה-JAVA פורחת

מכירות התוכנות המיועדות לניהול עסקי ולניהול כוח האדם בחברות זינקו בכ-30%. רשיונות התוכנה החדשים ומכירות המנויים עלו ב-17% ל-2.39 מיליארד דולר לעומת צפי האנליסיטים שההכנסות מתחום מרכזי זה של החברה יסתכמו ב-2.24 מיליארד דולר. מכירות האפליקציות הקשורות לתחום זה זינקו ביותר מ-30%.

ההכנסות מתחום החומרה, כלומר שרתים ומוצרים המיועדים לאיחסון שהתווספו לחברה עם רכישת חברת סאן מיקרוסיסטמס בשנת 2010, ירדו ב-23% ל-734 מיליון דולר לעומת צפי האנליסטים למכירות בסך 810 מיליון דורל מתחום זה.

במהלך שיחת הועידה שנארכה לאחר פירסום הדוחות אמר המנכ"ל לארי אליסון: "עסקת הרכישה של סאן היתה העסקה האסטרטגית ביותר והרווחית ביותר שאורל ביצעה אי פעם". והעריך כי "מכירות החומרה אשר ירדו בשנתיים האחרונות ישובו ויעלו ברבעון הפיסקאלי הרביעי שמסתיים במאי. תוכנת ה-JAVA שהרוויחה אורקל מרכישת סאן, אשר באמצעותה כותבים תוכנות עסקיות ומחברים אפליקציות למסדי נתונים - פורחת".

תאיץ על חשבון רכישות גדולות

אליסון אמר עוד כי "אורקל תשתמש בכספים שבידה להגדיל בהדרגה את הדיבידנד המחולק לבעלי המניות, במקום לבצע רכישות גדולות". החברה תאיץ את קצב חלוקת הדיבידנד במהלך 3 הרבעונים הבאים, ותשלם תשלום אחד ב-21 בדצמבר. בכך מצטרפת החברה למספר רב של חברות אמריקניות שמקדימים תשלומים לפני העלאת המס הפוטנציאלית שצפויה בארה"ב בשנה הבאה.

תחזית החברה לרבעון השלישי שיסתיים בפברואר הוא לעלייה שך 1%-5% בהכנסות ולעלייה ברווחים המתואם לרמה של 64-68 סנט למניה. האנליסטים בשוק ציפו לצמיחה של 4% בהכנסות שיסתכמו ב-9346 מיליארד דולר ולרווח נקי ןמתואם של 66 סנט למניה, כך שהתחזיות הנוכחיות עומדות בציפיות.

לדברי צפרא כץ, סמנכ"לית הכספים הישראלית לשעבר של אורקל, "יש לנו דצמבר ממש נפלא עד כה". לדברי ספרא המכירות של הרשיונות החדשים והמנויים עשויים לגדול ב-3%-13% ברבעון השלישי והעריכה שממוצע ההכנסות מתחום זה יהיה 2.56 מיליארד דולר, גבוה מצפי האנליסטים שהיה ל-2.54 מיליארד דולר.

הקשר בין אורקל למלאנוקס

רמי רוזן, מנהל מחלקת המחקר של הראל פיננסים התייחס בשיחה עם Bizportal לקשר שיכול להיות בין דוחות אורקל לבין השפעתועל מלאנוקס ואמר, "בפן של המחשוב ענן המגמות הן מגמות חיוביות באופן כללי. ביחס למלאנוקס, מעבר לכך שאורקל מחזיקה במניות החברה בכ-10%, היא גם לקוח של מלאנוקס שאחראי לכ-8% מהמכירות ולכן יש השפעה מסויימת של התוצאות הכספיות על המצב של מלאנוקס".

לדבריו, "פרט לתחום מחשוב הענן שצומח יפה, כדאי לשים לב שיש משפחה שלמה של בסיסי נתונים שנחשבים לדור הבא של אורקל שנקראת EXA, ובתחום זה דיווחה ארקל על גידול דו סיפרתי משמעותי. זה פן מעודד מבחינת מלאנוקס כי הוא נוגע לפעילות הישירה של אורקל מול מלאנוקס".

"שימי לב למחיר בה נסחרת מלאנוקס היום בארץ ביחס למחיר בו סגרה אתמול בוול סטריט, נראה כי המשקיעים רואים באור חיובי את ההשפעה שיכולה להיות לדוחות של אורקל על מלאנוקס".

רוזן מעריך כי חברה נוספת שתהיה מושפעת מהדוחות של אורקל היא לייבפרסון. "צריך לשים לב לעוד חברה שמושפעת מהדוחות של אורקל וזו היא חברת לייבפרסון. אורקל רכשה שתי חברות שמתחרות ישירות בלייבפרסון, הגדולה מביניהן היא חברת RightNow. בשיחת הועידה אמרה הנהלת אורקל שהצמיחה שהציגה החברה הזו ברבעון המדווח היתה בשיעורים מרשימים (עם כי רוזן מציין כי הבסיס לצמיחה המרשימה של החברה הוא בסיס קטן יחסית). אורקל אמרה כי היא מצפה להמשך צמיחה בפעילות הזו ואני חושב שזה יכול להיות סמן חיובי ללייבפרסון. הצמיחה בפעילות של RightNow היא בעיקר בשווקים שמחוץ לארה"ב, מה שיכול להעיד על פתיחות והגדלת המודעות בעולם לפיתרונות של לייבפרסון", סיכם רוזן את דבריו.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  היום מאלנקס 68$ בסגירה תיקון אגרסיבי מאוד חכו (ל"ת)
  הצלף 19/12/2012 11:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  מלאנוקס תטוס מעלה בזכות אורקל (ל"ת)
  אחד שיודע 19/12/2012 10:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • בנתים משהו מגעיל קורה שם (ל"ת)
  לל 19/12/2012 10:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור