האם הצוק הפיסקלי יחבל בראלי דצמבר? "מצב חריג בו יש גורם מרכזי יחיד"

נתוני העבר מראים כי מדד ה-S&P500 עלה 16 שנים מתוך 20 האחרונות שנבדקו, בחודש דצמבר. בזמנים כתיקונם, נתוני מאקרו שיתפרסמו בשבוע הבא, עשויים להוות קרש קפיצה ל'ראלי דצמבר'
 |  (5)
פקיעה, צילום: Getty images Israel
חודש דצמבר ידוע מבחינה היסטורית כחודש חזק לשוק המניות. בזמנים כתיקונם, שורה ארוכה של נתוני מאקרו שעתידים להתפרסם בשבוע הבא, עשויים להוות קרש קפיצה ל'ראלי דצמבר'. אולם, נראה כי שוק המניות לא פועל בימים אלו בנסיבות הרגילות, יום לאחר הבחירות לנשיאות ארה"ב פוקוס המשקיעים עבר לבעיית ה'צוק הפיסקלי'.

נתוני העבר מראים כי מדד ה-S&P500 עלה 16 שנים מתוך 20 האחרונות שנבדקו, בחודש דצמבר. המשקיעים הופכים אט אט חסרי סבלנות בנוגע לזמן שנדרש לקובעי המדיניות להביא לפתרון את נושא העלאות המיסים וביטול קיצוצי ההוצאות שעתידים להיכנס לתוקף בינואר.

"לפנינו שבוע עמוס בנתונים מאקרו כלכליים, כאשר ברור כי הם ישקפו את ההשפעות של סופת סנדי, מה שיכול להיות מעט שלילי עבור השוק. אולם ההשפעות האלה כבר צפויות מראש, הדבר העומד במרכז היה ונשאר ה'צוק הפיסקלי'", אמר פיטר קרדילו, כלכלן שווקים ראשי ב-Rockwell Global Capital.

סנדי לינקולן, אסטרטג שוק ראשי ב-BMO: "זהו מצב יוצא דופן להתמקד אך ורק במשתנה מרכזי אחד, מצב שבו יש למעשה גורם סיבתי יחיד ומרכזי. והגורם הזה למעשה 'תופס' את השווקים".

במקביל לחששות האלו, ישנם כאלו שחושבים קצת אחרת. ראיין דטריק, אסטרטג בכיר במכון המחקר 'שפר' טוען כי "החששות מהצוק הפיסקלי, מוצדקים ככל שיהיו, עלולים להיות מוגזמים כאשר אתה מסתכל על הסנטימנט המתגבר, שהפך שלילי לחלוטין". ויש ההולכים רחוק יותר, ורואים בצוק הפיסקלי אירוע כל כך יוצא דופן, כך למשל פיל אורלנדו, אסטרטג שוק ראשי ב-Federated Investors שטוען כי "להיסטוריה אין משמעות כאשר אתה מתעסק עם קבוצה של נסיבות שעלולות להביא לבסוף למיתון בארה"ב. נבחרי הציבור שלנו בהחלט יכולים לגרור אותנו אל תוך מיתון מרצון".

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  הראלי יהיה למטה
  co007 02/12/2012 16:39
  הגב לתגובה זו
  0 1
  התרגלתם לטוב, מה לעשות לי יש סבלנות מחכה למסכים האדומים שיפילו את הבורסה לקרשים..... : -))
  סגור
 • 4.
  בסוף יגיעו לפתרון כי לשני הצדדים יש אינטרס, אחרת יגידו
  החגיגה עוד לא התחילה 01/12/2012 22:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שהם לא אחראים, ולא עושים את עבודתם נאמנה. יש בשוק ציפיה לראלי סוף שנה נראה שהכל מוכן לקראת הראלי
  סגור
 • 3.
  זה מה שנראה לי הכי כדאי, מניות תמר לוויתן יתנו ראלי ענק
  סקטור גז-נפט ובנקים 01/12/2012 22:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קבוצת דלק, ישראמקו, אבנר, דלק קידוחים, רציו, הזדמנות. זה הזמן שלהם לתת בראש, אנו לקראת הרבה דברים חיוביים בסקטור. אין בנאמר המלצה לקניה, זו דעתי בלבד.
  סגור
 • 2.
  הדמוקרטים והרפובליקאים יריבו
  zaza 01/12/2012 17:15
  הגב לתגובה זו
  4 2
  אבל בסופו של דבר ימצאו פיתרון ויגבשו מדיניות...כרגע אין שיקולי בחירות על הפרק, דבר שמגביר את הסיכוי למצוא פיתרון טוב וליצור מדיניות נכונה לפיתרון...
  סגור
 • 1.
  אני המיד) משה( היחיד שהוא מלך ארצות הברית ואירופה
  מלך שחיכו לו כל כך ב 01/12/2012 17:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והיחיד שמסוגל להחזיר את ארצות הברית. ואירופה. לשגשוג כלכלי מהיר וחד רק אני הוא. שלמה המלך המודרני עם. אלף נשותיו ומיליארדר ומלא כסף טיקון על. באופן אישיולאאחר אני הוא המלך שחיכו. לו. כל כך הרבה. זמן. רק אני כמזכל באום בפועל באופן. בלעדי. מסוגל לכונן שלום עולמי.באמצעות. סקס עם בחורות מכל האומות. באופן אישי. כל אדם שיעמוד. מולי. יכשלו כביבי
  סגור