פרופ' גלאי: "ה-VIX תומך כעת, והחברות בדרך לשיפור ברווחיות - זה יצית ראלי"

יו"ר סיגמא שנחשב לממציא ה-VIX, בשיחה עם Bizportal ביום שלאחר הבחירות בארה"ב. "יש חברות שיושבות על עשרות מיליארדים"
 |  (13)
פרופ' דן גלאי, צילום: Getty images Israel
"כפי שהדבר בא לידי ביטוי במדד ה-VIX הנמוך, שנסחר ברמה של כ-17.5 נקודות - נראה ששוק ההון מאמין ובוטח בעצמו. כלומר רמת החרדה היא נמוכה. אנחנו נמצאים במצב של רגיעה, מצב כזה הוא מצב שמעודד עליות בשוק, וה-VIX הנמוך יכול להישאר עוד הרבה זמן", כך אומר בשיחה עם Bizportal פרופ' דן גלאי, יו"ר בית ההשקעות סיגמא שידוע גם כמי שהגה ופיתח את מדד ה-VIX (מדד הפחד) יחד עם פרופ' מנחם ברנר בשנות השמונים. המדד הפופולרי מודד את התנודתיות במדד ה-S&P 500 ומעיד על רמת הפחד של השוק.

"אני צופה שהחברות ימשיכו להראות שיפור ברווחיות וזה עשוי להצית גל של עליות בבורסה. ב-2013 אני מצפה שעל רקע הצמיחה הנוכחית שנרשמת בארה"ב, נוכל לראות את מדד ה-S&P500 רושם עליות של כ-10% נוספים ביחס לרמתו כיום", אומר פרופ' גלאי.

"בסה"כ נראה שיש דינמיקה חיובית בכלכלה האמריקנית, עם כי הצמיחה היא עדיין צמיחה איטית והמשבר הנוכחי הוא משבר גלובלי ועמוק בהרבה ביחס למשברים קודמים שהצמיחה אחריהם היתה מאוד מהירה. למשל במשבר שהיה בשנת 89' נתנו לכלכלה להתרסק ולאחר מכן פעלו בצורה מאוד נחרצת על מנת לעזור למשק להתאושש והשוקהגיב על כך בעוצמה רבה. משבר נוסף היה ב-2000 -2001, אז גרינספאן ניסה לשחק אלוהים. על מנת להמנע ממיתון שארה"ב היתה על סיפו, הוא הוריד את הריבית בצורה דרסטית. הורדת הריבית אז יצרה בועה צרכנית ובועה נד"לנית שאת המחיר שלהן משלמים במשבר הנוכחי בריבית דריבית".

"נקודת אור חשובה שאני רואה בכלכלה האמריקנית היא שהתחלות הבניה מתחילות להתאושש, אמנם לאט אבל בהתמדה. אם בשנת 2006 ארה"ב בנתה בקצב של 2.2 מיליון יחידות דיור חדשות מדי שנה, כיום בונים בארה"ב כ-700 יחידות דיור חדשות מדי שנה, וזה אחרי 5 שנים של משבר נד"לני קשה שבהם קצב הבנייה היה של כ-500 אלף יח"ד בשנה. יש אזורים בארה"ב שיקח להם עד 10 שנים לקלוט את עודפי ההיצע, למשל בלאס וגאס ומיאמי".

פרופ' גלאי מביע אופטימיות גם ביחס להזדמנויות שעומדות בפני החברות כיום ואומר "חברות תמיד מנצלות משבר על מנת להתייעל וגם הפעם הם ניצלו את זה, לכן אנחנו רואים עלייה ברווחיות החברות. זה נכון בעיקר ביחס לחברות הרב לאומיות שקרוב לוודאי ימשיכו להנות מהמשך ההתאוששות במשק האמריקני. מי ששרד ברוב המקרים יוצא גם מחוזק".

"רבות מהחברות שצלחו את המשבר יושבות על המון מזומן אני מדבר על היקפים של עשרות מיליארדי דולרים בקופה, והן בהחלט יכולות למנף זאת על מנת לשפר את מצבן, אם על ידי רכישה של חברות אחרות או על ידי ביצוע השקעות. החברות הרב לאומיות וחברות הבנייה צפויות לבלוט לחיוב וגם תעשיית התיירות כולל חברות התעופה והמלונאות יכולה להתאושש במידה והצמיחה בארה"ב תימשך. אבל לא הייתי מהמר על ענף הרכב האמריקני כרגע".

לעומת זאת, פרופ' גלאי רואה גם בעיות שבפניהן ניצבת כלכלת העולם, "אין ספק שאחד הגורמים השליליים בעולם כיום זה מצבה המשברי של אירופה שמכבידה על הכלכלה האמריקנית בפרט ועל כלכלת העולם בכלל. הבעיה היא חוסר האחדות הפיסקאלית באירופה כל עוד אין מדיניות אחידה ומתואמת. אני חושב שלא תהיה לאירופה ברירה אלא להקים גוף שמטפל בהכל יחד, כי אחרת יש מדינות שונות שמושכות לכיוונים שונים ובלתי אפשרי לתפקד במצב שכזה לאורך זמן".

"הבעיה הפוליטית הקשה של ארה"ב היא נשיא דמוקרטי וקונגרס רפובליקני שמחשק אותו בביצוע מדיניותו הכלכלית. הבעיה חמורה בעיקר על רקע הקירבה של ארה"ב לתקרת החוב הלאומי. אובמה יצטרך לעשות שימוש בכל הכישורים שלו על מנת להצליח במו"מ מול הקונגרס. הוא לא יוכל להשאיר את הכלכלה במצב כזה עוד הרבה זמן. יהיה לו מאוד קשה, לפחות בשלב הראשון להעלות מסים. הוא יצטרך לבוא לקונגרס עם תוכנית הרבה יותר מקיפה שתכלול גם מקלות אך גם גזרים על מנת שזה יאשר לו את העלאת תקרת החוב שוב".
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  are you kidding MR glay ? (ל"ת)
  very ''BIG'' rly 10/11/2012 21:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  אני אדם פשוט אך אני חולק על הפרופסור לדעתי הוא טועה (ל"ת)
  הקלפן מלוד 08/11/2012 23:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  מי מפחד? רוב הכסף כבר מזמן מתחת לבלטות.הכי בטוח.
  מי שמאמין... 08/11/2012 11:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סוחרי היום משחקים עם עצמם ועם המכונות צעצוע שלהם שגם הן חסרות כל פחד.
  סגור
 • 9.
  ה-VIX אינו מנבא כלום, המשך
  חיים שיבי 08/11/2012 10:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לעתים רמה נמוכה של מדד ה-VIX מתמחרת בטחון יתר של המשקיעים ואפשרות לרכישת הגנות בזול. ברמה גבוהה, ייתכן וכדאי לנקוט באסטרטגיות המנצלות את מחירי האופציות הגבוהים וליהנות מהפרמיות הגבוהות המתומחרות בהן. חיים שיבי, תבונה פיננסית hshiby.co.il
  סגור
 • 8.
  ה-VIX אינו מנבא כלום
  חיים שיבי 08/11/2012 10:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדד ה-VIX הידוע בשמו מדד הפחד אינו מנבא כלום. זהו סך הכול מדד המשקלל את ממוצע סטיות התקן הגלומות באופציות סביב הכסף על מדד ה-P&S 500 לחודש, חודשיים ושלושה חודשים הקרובים. הוא מכונה גם מדד הפחד מכיוון שערכו עולה חדות כאשר מתרחשות ירידות חדות בשווקים. עלייתו נובעת כמובן מהסיבה שבמצב זה הרוכשים מוכנים לשלם פרמיה גבוהה יותר עבור האופציות, אם עקב ביקוש גבוה לביטוח דרך האופציות במצב זה, ואם כדי למנף את ההשקעה ולהמר על תנודה חדה בשוק. מנגד, כותבי האופציות ידרשו פרמיות יותר גבוהות עקב הסיכון הגבוה שהם לוקחים על עצמם בשוק תנודתי. המשמעות, כמובן, תהיה עלייה חדה בסטיות התקן הגלומות באופציות וכמובן במדד ה-VIX. כלומר, מדד ה-VIX נגזר מהשוק ולא ההיפך (כמובן שגם ציפייה לתנודה עתידית חדה בשוק תעלה את המדד). להזכירכם, במאי 2008 מדד ה-VIX עמד על 16.5, מדד שכביכול חוזה המשך רגיעה ועליות בשווקים. באוקטובר השווקים קרסו וכתוצאה מדד ה-VIX טס לרמה של 80!!!. לפי ה"נביאים" הרי יש להתרחק מהשוק בכל מחיר, אך ההיפך קרה: מחירי המניות החלו לעלות וכתגובה צנח מדד ה-VIX עד לרמת שפל של 16 באפריל 2010. hshiby.co.il
  סגור
 • 7.
  איך מדד הפחד יכול להיות נמוך כש..ביבי בשלטון ?????? (ל"ת)
  ירושלמי 08/11/2012 10:01
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 6.
  רעלי . (ל"ת)
  בא 08/11/2012 09:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  דוקא מפרגן
  נותן בראש 08/11/2012 09:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ככה אצלנו..תמיד היהיו מי שיבכה ויילל ויראה שחרות ואם מישהו מעז לאמר משהו אופטימי מייד משתיקים אותו אני מפרגן לפרופ גלאי
  סגור
 • 4.
  חחחחחחח ממש אבל ממש לא!!
  דר פוט 08/11/2012 09:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להיזהר, נגמרה החגיגה הפיקטיבית, אולי בדצמבר עוד ינסה לשמור על עצמו, אבל אחרי זה יתמוטט בוודאות במיוחד לקראת הצוק הפיסקלי שמתוכנן להיות ב 1.1.13 2013 הולכת להיות סוערתת איזה כיף :)
  סגור
 • 3.
  אני סיימתי קורס אצל פניני
  סוחר קטן 08/11/2012 08:51
  הגב לתגובה זו
  3 2
  והבנתי בדיוק את ההפיך... וויקס נמוך משמע עודף במוכרים עודף בבטחון...יש להיזהר... מעניין באמת מי צודק?
  סגור
 • אם ככה
  סוחר גדול וותיק 08/11/2012 09:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פניני בטח אמר לך שבויקס נמוך וריסק קטן תזהר כפליים, וזה מה שקורה כעת, חוץ מזה הפרופסור לא המציא את הוויקס בסה"כ החל (לטענתו) לחשב זאת בישראל ראשון.... אגב אצלנו מחשבים אותו הרבה הרבה לפני, אגב גם פניני מפרסם זאת כאן באתר... אז שלא יעבדו עליכם!
  סגור
 • 2.
  ה-VIX שהמציא מתכוונים למשחה שמורחים להרגעת כאבים (ל"ת)
  gg 08/11/2012 08:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  "יו"ר סיגמא שנחשב לממציא ה-VIX"
  מומו 08/11/2012 08:26
  הגב לתגובה זו
  2 1
  איזה עצוב שבן אדם שהמציא את הכלי לא יודע להשתמש בו. הVIX תמיד נמוך לפני הסערה. אבל הסערה יכולה גם לעבור להוריקן.
  סגור