כהנוביץ' בוחן מתי סביר שתתפוגג השפעת ה-QE3 על שוק המניות?

הכלכלן הראשי של כלל פיננסים: "נראה שהשפעת תכנית QE3 על השווקים, אם קיימת בכלל, היא עניין של חודשים בודדים". אם לא יטופל הצוק הפיסקאלי - ארה"ב תיכנס למיתון בתחילת 2013
 | 
ברק אובמה, צילום: Getty images Israel
בחודש שעבר החליט יו"ר הפדרל ריזרב, ברננקי על השקתה של תוכנית הקלה כמותית שלישית במספר, במסגרתה יוזרמו לשוק עד 40 מיליארד דולר כל חודש, כולל רכישת מגבות משכנתאות, למשך 'כל זמן ששוק העבודה לא מראה שיפור יציב'. אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של כלל פיננסים מנסה לבחון את ההשפעה של מהלך זה וכמה זמן נמשכת השפעתו על שוק המניות.

אז מתי סביר שתתפוגג השפעת ה-QE3 על המניות?

לדברי כהנוביץ' "ארבע שנים שהמניות לא נשארות אדישות לתזוזות של ה'פד' וכל צעד שזה עשה עשו גם הן. מיד עם ההכרזה החל גם שוק המניות בת"א לטפס והשלים עד כה זינוק של יותר מ-10%. בין אם אפשר ליחס את העליות ל'פד' או לא, העובדה היא ששוק המניות הגיב בעליות גם לאחר כל אחת מהתוכניות הקודמות שלו".

"אך בעוד שלתוכנית הרכישות הראשונה הגיבו השווקים בעליות ממושכות של יותר משנה, בתכניות שבאו לאחר מכן הלך והתקצרו משך העליות".

לשם המחשה מסכם כהנוביץ' כי לאחר ההכרזה על תכנית הרכישות השנייה (QE2) בנובמבר 2010 העליות כבר נמשכו רק שלושה חודשים, לאחר תכנית הטוויסט הראשונה, בספטמבר 2011, הן נמשכו רק קצת יותר מחודש ולאחר הארכת תכנית הטוויסט, ביולי 2012, שוק המניות בת"א כבר כלל לא עלה.

לדבריו, "בשורה התחתונה, אם לשפוט לפי משך התכניות האחרונות נראה שהשפעת תכנית QE3 על השווקים, אם קיימת בכלל, היא עניין של חודשים בודדים. אפשר לקוות שהנתונים המאקרו כלכליים שמתפרסמים לאחרונה הם מה שהמשקיעים מחפשים היום".

באותה הסקירה מתייחס כהנוביץ' גם להשפעתו של הצוק הפיסאלי על כלכלת ארה"ב ומעריך כי ארה"ב עלולה להיכנס למיתון כבר בתחילת 2013.

"אם הקונגרס לא יפעל לפני הראשון בינואר ארה"ב תיפול לצוק הכספים ותכנס כמעט בוודאות למיתון בתחילת השנה הבאה. שילוב קטלני של קיצוץ חד בהוצאות הממשל והעלאות מסים עשויים למחוק עפ"י משרד התקציבים של הקונגרס כמעט 4% מהתוצר האמריקני ב- 2013, ומכיוון שלפי רוב ההערכות כלכלת ארה"ב תצמח בקצב של 3%, מחיקה של 4% משמעותה צמיחה שלילית של 1%."

"למרות המיתון הפוטנציאלי בארה"ב שמרחף מעל ראשינו הביצועים האחרונים של ה-S&P500 לא מגלמים איזה אסון מתקרב. הייתכן והשוק יזועזע בפתאומיות נוסח הזעזוע שארע מחר לפני 25 שנה, יום שני השחור שבו השיל מדד המניות 22.6% מערכו? אם לשפוט על פי סטיית התקן הנמוכה שגלומה באופציות על מדד ה-S&P500 (VIX) השוק לא נראה מוטרד מתרחיש שכזה".

"משום שקשה להאמין שהקונגרס לא יפעל לרפד את הנפילה בהארכת חלק מהמסים או ביוזמות הוצאה חדשות, סביר להערכתנו שהשוק יצפה לתכנית גירעון מאוזנת ובמתווה הפחתת החוב לאורך הטווח הארוך".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה