גולדמן זאקס: "למה המפלגות לא מדברות על העלאת המסים הקרובה?"

"גם אם רוב או כל קיצוצי המס שהחלו בזמן ממשל בוש יוארכו, ורוב קיצוצי ההוצאות האוטומטיות ידחו - התקציב צפוי לגלח בין 1.5% ל-2% מצמיחת התמ"ג של ארה"ב בתחילת שנת 2013"
 | 
ברק אובמה מיט רומני, צילום: Getty images Israel
הכלכלן הראשי של בית ההשקעות גולדמן זאקס, יאן האציוס (Jan Hatzius) שנחשב לכלכלן שמצליח להרגיש את הדופק של השוק וכזה שלרוב חושב שהמצב קצת טוב יותר ממה שחושבים אחרים, תוהה במכתב האחרון שכתב למשקיעי בית ההשקעות, מדוע אף אחת מהמפלגות בארה"ב אפילו לא מדברות על דרכים לעצור את העלאת המסים הגדולה הצפויה בקרוב, המכונה גם הצוק הפיסקאלי.

"למרות שהמצב הנוכחי נראה קצת יותר טוב, אנחנו חושבים שהסיכונים לצמיחה ברבעונים הבאים נוטים לדאונסייד. החשש הגדול ביותר הינו ביחס למדיניות הפיסקאלית, שם אנו רואים 3 תרחישים: התרחיש הלא כל כך טוב, התרחיש הרע והתרחיש המגעיל".

לדברי הכלכלן הראשי של גולדמן זאקס, "גם אם רוב או כל קיצוצי המס שהחלו בזמן ממשל בוש יוארכו, ורוב קיצוצי ההוצאות האוטומטיות ידחו - התקציב צפוי לגלח בין 1.5% ל-2% מצמיחת התמ"ג של ארה"ב בתחילת שנת 2013, עלייה לעומת גילוח של 0.75% ב-2012. למרות ההבראה הכלכלית שנרשמת בסקטור הפרטי והדחיפה שנותן הפדרל ריזרב לתנאים הפיננסים, נראה כי המשמעות היא ששוב נראה האטה בצמיחה שתסתכם ב-1.5% בתחילת שנת 2013".

"אנו מופתעים שאף לא אחת מהמפלגות התמודדה עם האתגר הזה של הקיצוץ הפיסקאלי שידרש בקרוב. במיוחד כאשר התפוגה של ההטבות בהיקף של 126 מיליארד דולר שניתנו למשלמי מס ההכנסה (סכום שמהווה כ-1% מסך ההכנסה הפנויה של אזרחי ארה"ב) - מקובלים כמעט על כולם".

בגולדמן מעריכים כי סיום ההטבות האלה בלבד צפוי לגלח כ-0.6% ברבעון הרביעי של 2012, שיעור דומה לזה שעל פי ההערכות ירשם כתוצאה מהעידוד של תוכנית ההקלות הכמותית השלישית, ה-QE3. וזאת בזמן שהמשקיעים נשענים על כך שהממשל האמריקני ימשיך במדיניות המרחיבה, שמובילה לכך שהתשואה הריאלית על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים הינה 0.8%-.

"בזמן שאנו מסכימים על כך שבסופו של דבר יצטרך הממשל האמריקני להדק את החגורה, אך מהלך גדול לכיוון זה עדיין נראה לנו מוקדם מדי".

למעשה זה שהארכת ההטבות במס ההכנסה אינן נמצאות על השולחן זה מצב די מדכא, במיוחד כאשר אף אחת מהמפלגות לא מוכנה לומר: קיצוץ תקציבי כרגע, במצב הכלכלי הנוכחי הוא מעבר למטורף. לשתי המפלגות יש אג'נדות שמתייחסות להעלאות המסים ולהוצאות מסוגים שונים, אך אף אחד לא מעיז לגעת בסטטוס קוו הנוגע לגירעון התקציבי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה