מתחת לרדאר המשקיעים בת"א: תרו זינקה 300% מאז ההשתלטות של סאן

המחזיקים במניות המיעוט מצפים מסאן להציע מחיר מינימלי של 48 דולר למניה. בלוגר בסיקינג אלפא העריך שתרו תזנק עוד 100% ל-78 דולר
 |  (8)
תרופה
לפני כשנתיים הסתיים מאבק שליטה מר שנמשך 3.5 שנים ובסופו עברה תרו (סימול: TARO), יצרנית התרופות הגנריות הישראלית, לשליטת חברת התרופות ההודית סאן (סימול: SUNP), המחזיקה כיום בכשני שלישים מהון המניות של תרו, ושמינתה במאי האחרון את ישראל מקוב ליו"ר.

מאז ההשתלטות העויינת של ההודים, שהובילה לפיטורי ההנהלה והדירקטוריון הקודמים, נעלמה מניית החברה מהרדאר של המשקיעים בישראל, אך המשיכה להיסחר בבורסת ניו יורק - ועשתה זו בהצלחה רבה.

מאז ההשתלטות של סאן על תרו בספטמבר 2010 זינקה מנייתה בשיעור חד של כ-300% ממחיר של כ-10 דולר למחיר של כ-40 דולר, מחיר המשקף לה שווי של 1.7 מיליארד דולר. ב-12 החודשים האחרונים זינקה המניה ביותר מ-80%, זאת לאחר שבאפריל האחרון נסחרה ברמת שיא של כ-50 דולר.

הצעת הרכש של סאן - נדחתה

לפני כשבועיים דחו המחזיקים במניות המיעוט בחברה פה אחד את ההצעת הרכש של סאן ליתרת המניות שבידי הציבור בתמורה ל-368 מיליון דולר, הצעה אשר הוגשה כבר באוקטובר 2011 ועמדה על 24.5 דולר למניה. באותה העת שיקפה הצעת הרכש פרמיה של כ-24%, אך תשעת החודשים שלקחו לבעלי המניות לבחון את ההצעה הותירו את מחיר הצעת הרכש הרחק מאחור. על פי דיווחים דורשים המחזיקים בהון מניות המיעוט מחיר מינימלי של 48 דולר (המשקף כעת פרמיה של כ-26%). אם סאן רוצה להשתלט על קופת המזומנים הדשנה של תרו, יש המאמינים כי מחיר זה יעלה עוד הרבה יותר.

צופה אפסייד של עוד 100%

הבלוגר מיץ' סאקס פירסם באתר Seeking Alpha סקירה על החברה, בה העריך כי מניית תרו צפויה להכפיל את שוויה. "אני מאמין כי סאן תציע הצעת רכש ליתרת המניות של תרו לפי מכפיל של 10-15 על ה-EBITDA שישקף שווי של 1-1.4 מיליארד דולר לאותן המניות. סאן יכולה לממן את מרבית הרכישה מהכסף המזומן שבמאזניה שלה ושל החלק של תרו בו היא שולטת, או בדרך של החלפת מניות, מהלך שיוביל את חברת התרופות ההודית סאן לבורסה של ניו יורק.

לטענת הכותב, "סאן שהיא אחת החברות המובילות בבורסה של הודו, גם עשויה להשתמש בתרו כאמצעי לרישומה בבורסה בארה"ב בדרך של עסקת החלפת מניות. אפשרות זו הגיונית כיום יותר מבעבר על רקע הגידול בפעילותה של סאן בארה"ב. כמובן שאני אעדיף את עסקת המזומן, אך לסאן יש טרק רקורד מצויין ורישומה של המניה בארה"ב יאפשר למשקיעים האמריקנים גישה קלה יותר להשקעה בחברת התרופות ההודית המצליחה" כתב סאקס.

השוואת מכפילי EBITDA

הבלוגר מבסס את הערכותיו ביחס לשוויה של מניית תרו על השוואה של המכפיל לפיו נסחרת המניה לבין מתחרותיה, טבע (סימול: TEVA) מיילן (סימול: MYL), פריגו (סימול: PRGO) ו-ווטסון (סימול: WPI). לדבריו, 4 המתחרות של תרו נסחרות במכפיל EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) ממוצע וחציוני של 11.3 ו-9.8, בהתאמה.

בהתבסס על נקודת האמצע בין מכפילים אלו שעומד על 10.5, צריכה מניית תרו להיסחר ברמה של 67 דולר למניה, וזאת בהתבסס על דוחות החברה בשנה האחרונה (עד מארס 2012). אולם לדבריו זה מתמחר בחסר את התוצאות התפעוליות הנוכחיות של תרו, מאחר שהרבעון הראשון של 2011 לא כלל את העלייה בהכנסות ובתזרים המזומנים שלה כתוצאה מהעלאות המחירים שביצעה החברה.

בהנחה שהתוצאות של הרבעון השני שהסתיים בסוף יוני יהיו דומות לתוצאות שהציגה החברה ברבעון הקודם, ולפיו ה-EBITDA יעלה על 280 מיליון דולר (סאקס מצפה ל-284 מ' ד'), החישוב מעלה את מחיר היעד למניה אל מעל ל-73 דולר, כשלפי תחשיב ה-EBITDA של סאקס מחיר היעד אף עולה על 78 דולר למניה המשקף פרמייה של כ-100% על המחיר הנוכחי בו נסחרת המניה.

השליטה הודית - המפעל המרכזי ישראלי

תרו שהמפעל הראשי שלה נמצא במפרץ חיפה מייצרת כ-200 תרופות, רובן תרופות מרשם וחלקן תרופות שנמכרות מעבר לדלפק. השוק המרכזי שבו פועלת החברה הוא השוק האמריקני, שם גם יושב כיום מטה החברה. נציין כי אחד התחומים בהם מתמחה תרו הוא תחום המשחות, הקרמים והג'לים הרפואיים, תחום שרף החדירה אליו נחשב לגבוה יחסית ושקבלת אישורי ה-FDA בו מורכבת יחסית, ולכן בנישה זו פועלות מעט חברות יחסית (4 החברות יוצרות אוליגופול), מה שמותיר את התחום רווחי במיוחד.

חברת סאן ההודית רכשה מאז שנת 1997 13 חברות שונות, אך פעילותה של תרו בהחלט בולטת בפורטפוליו זה ומהווה כשליש מה-EBITDA של סאן, זאת לאחר שהחברה ביצעה רה ארגון משמעותי שהוביל להתייעלות מרשימה, כולל הצגה מחדש של הדוחות שפירסומם נדחה בימי מאבק השליטה. נציין כי עד לשנה שעברה נמנעה החברה מלפרסם דוחות ולכן עברה להיסחר ברשימת הפינק שיטס. השינוי המשמעותי בשוויה של המניה החל כאשר זו שבה להיסחר בבורסת ה-NYSE.

ההכנסות השנתיות של סאן עומדות כיום על כ-1.7 מיליארד דולר. אמנם תוצאותיה של תרו מאוחדות לדוחותיה, אך לסאן אין כיום גישה נוחה למאזני תרו, הכוללים גם היקף משמעותי של מזומנים, עליהם שואפת להשתלט סאן.

נזכיר כי ההשתלטות העויינת של סאן על תרו, שנוהלה אז תחת שרביטו של בארי לוויט, היתה על רקע קשייה של החברה לעמוד בתשלומי האג"ח לאחר שהגופים מוסדיים סירבו אז לדחות את מועדי התשלום והחברה נקלעה למצוקה תזרימית זמנית. המצוקה הזו אותה זיהתה סאן הובילה אותה לאסוף את המניה במחיר נמוך מזה שדרשו הישראלים. על אף הדחיות של הצעות הרכש העוינות שהגישה החברה והמאבק המשפטי המר, בסוף הצליחה סאן להשתלט על 66% ממנה.

כיום, כאשר חברות רבות מגיעות להסדרי חוב שונים ומשונים עם מחזיקי האג"ח, רק ניתן רק להצטער על אובדן השליטה הישראלית בחברה תעשייתית מקומית מצליחה.
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  כאשר החברה בשליטה ישראלית היו בחברה
  KAMPOS 02/08/2012 05:58
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מעשי הונאה ורמאות בחשבונות ובדיווחים על פי הפירסומים לעת עתה מסתבר ששליטה זרה עושה טוב למשקיעים אז למה צריך לבכות שהחברה בשליטה זרה? לכל בכייני הטייקונים אז חלק לא קטן מהטיקונים מסתבר שהם הנוכלים הגדולים של המשק,
  סגור
 • 6.
  הסיום של הכתבה מגוחך-את לא מבינה
  BEN 29/07/2012 12:32
  הגב לתגובה זו
  3 1
  צריך לזכור מה קרה,תרו בשליטת משפחת לוויט זייפה את הדוחות הכספיים.משפחת לוויט הכניסה את ההודים ונתנה להם אופציה לקנות שליטה כי האלטרנטיבה היתה פשיטת רגל.בזכות ההודים המפעל בישראל ממשיך להתקים ולפרנס מאות עובדים,למה הקופה הציבורית צריכה לחלץ בעלי מניות כמו משפחת לוויט?
  סגור
 • 5.
  למה שמישהו יעזור לחברה ישראלית? מי האוצר? הציבור הבהמי?
  איש מן הישוב 29/07/2012 11:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בכתבה מועלה הנושא ש-66% נפלו לידיים הודיות ובמחיר שולי, והמשק הפסיד. תגידו את מי מעניינת העובדה שהמשק הפסיד? את דפני ליף או את סתיו שפיר שונאות ה"טייקונים"? במקום בו כל חברה ישראלית מיד מקבלת רגשות זעם, שינאה, ובורות, איך בכלל אפשר לדבר על ה"כלכלה הישראלית". מי תתמוך בחברה בקשיים אולי שלי יחימוביץ הדמגוגית מספר אחת (טוב היא בתחרות קשה עם ח"כ שאמה) מארץ אוכלת מנהיגיה ויושביה הפכנו לאחרונה לארץ אוכלת בעלי ההון שלה ובעצם אוכלת כלכלתה, כי הכלכלה החדשה תצמח משלי יחימוביץ ומהמיסים שהיא תוכל להטיל על המעמד הבנוני כשכל בעלי ההון יברחו לחו"ל
  סגור
 • לא מגיע להם עזרה
  אנונימי 29/07/2012 12:39
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תרו בשליטת משפחת לוויט זייפה את הדוחות הכספיים ורימתה את המשקיעים.למה בדיוק צריך לעזור להם?
  סגור
 • 4.
  חוץ מלהעתיק את הפוסט
  עוג מלך הבשן 29/07/2012 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של אותו בלוגר, לא קיבלנו כאן שום מידע חדש.
  סגור
 • 3.
  מקוב מונה ליו"ר סאן ההודית? (ל"ת)
  מעניין מאוד 29/07/2012 08:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  באמת שכחנו ממנה - חבל (ל"ת)
  וואי 29/07/2012 08:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  ממתי בלוגר הוא אסמכתא לתחזית או צפי? (ל"ת)
  מאיר 29/07/2012 08:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור