המשבר באירופה אשם ברוב אזהרות הרווח שפרסמו 85 מהחברות ב-S&P500

רווחי 500 החברות הנסחרות במדד ה-S&P 500 צפויים לגדול ברבעון השני של 2012 ב-5.8% ביחס לרבעון המקביל אשתקד, אך בניטרול רווחי אפל ובנק אוף אמריקה, צפויים הרווחים לרדת ב-0.4%
 | 
(צילום: Getty images Israel)
הרבעון השני של השנה הסתיים ובקרוב תחל בארה"ב עונת הדוחות. מספר החברות האמריקניות שפירסמו עד כה אזהרות רווח גדל, ורבות מהן מפנות אצבע מאשימה לכיוונה של אירופה. זאת, על רקע משבר החובות שמתפשט ביבשת, הביקושים הנמוכים שם, וירידת ערכו של מטבע האירו - והשפעתם של כל אלה על האווירה הכלכלית בעולם.

על פי נתונים של S&P, כ-14% מסך המכירות של החברות המשתייכות למדד ה-S&P500 , מקורן באירופה.

על פי נתונים שנאספו על ידי סוכנות המידע טומפסון רויטרס, מתוך 85 חברות במדד ה-S&P 500 שהזהירו את המשקיעים כי רווחיהן יהיו גרועים יותר מהציפיות ברבעון השני, לפחות 20 ציינו באופן ספציפי את אירופה כגורם לאזהרה, 15 ציינו את השינויים בשערי החליפין ו-12 ציינו באופן מעורפל יותר את חוסר הוודאות כתוצאה מהתנאים הכלכליים הגלובליים. יתר החברות לא ציינו זאת או שציינו עניינים ספציפיים אחרים.

הקשר הוא לאו דווקא ישיר, רבות מהחברות אשר ציינו כי ההאטה בפעילות הכלכלית בסין מתחילה לפגוע במכירותיהן, שייכו את ההאטה הזו למשבר בגוש האירו, זאת מאחר שחברות סיניות רבות נפגעו כתוצאה מירידה בביקושים למוצריהן - באירופה.

האפקט הכולל הוא משמעותי. מספר החברות שדיווחו כי תוצאות הרבעון השני יהיו גרועות יותר מהציפיות עולה על מספר החברות אשר אמרו כי מצבן יהיה טוב יותר מהציפיות המוקדמות ביחס של 3.62 ל-1. יחס זה הוא השלילי ביותר שנרשם מזה קרוב ל-11 שנה, כך על פי נתוני טומפסון רויטרס.בין החברות שדיווחו על צפי לפגיעה בתוצאותיהן כתוצאה מהמשבר באירופה נציין את חברת המחשבים היולייט פאקרד (סימול: HPQ), את ענקית מוצרי הצריכה פרוקטור אנד גמבל (סימול: PG) ואת רשת בתי הקפה סטארבאקס (סימול: SBUX).

חברות נוספות שצפויות לדווח על תוצאות חלשות מהצפי הן חברת פרייסליין (סימול: PCLN) שמוכרת כרטיסי טיסה ברשת. בתחום ההיי טק נציין גם את אפלייד מטריאלס (סימול: AMAT) ואת נטאפ (סימול: NTAP).

ביום חמישי שעבר דיווחה יצרנית כלי הרכב, פורד (סימול: F) כי הפסדיה מפעילות מחוץ לתחומי ארה"ב עלולים להיות מוכפלים פי 3 ביחס להפסדים בסך 190 מיליון דולר עליהם דיווחה ברבעון הראשון, בעיקר בשל המשבר באירופה.

בסה"כ רווחי 500 החברות הנסחרות במדד ה-S&P 500 צפויים לגדול ברבעון השני של 2012 ב-5.8% ביחס לרבעון המקביל אשתקד, כך על פי המידע שאספה סוכנות המידע. אולם ברגע שמוציאים מהתחשיבים את הצמיחה החריגה שצפויה להציג חברת אפל (סימול: AAPL) והתוצאות החריגות שצפוי בנק אוף אמריקה (סימול: BAC) להציג ביחס לשנה הקודמת, הרווחים הכוללים של החברות במדד צפויים לרדת בשיעור של 0.4% וההכנסות צפויות לרשום עלייה של 1.7% בלבד ביחס לרבעון המקביל אשתקד.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה