ביטקוין - ריח של מהפכה אמיתית?

הטכנולוגיה עומדת לשנות את העולם הפיננסי אבל אי אפשר לדעת האם הביטקויין ירד או יעלה
 |  (6)
ביטקוין - ריח של מהפכה אמיתית?
הביטקוין הוא מטבע דיגיטלי אשר נוצר בינואר 2009 ביפן, על ידי סאטושי נקאמוטו (Satoshi Nakamoto) שזהותו (או זהותם) לא ידועה. ככל הנראה מדובר בצוות מתכנתים, לא סביר שבחור אחד יעשה הכל. בכל אופן, נקמוטו כתבו את הגרסה הראשונית של המטבע הדיגיטלי בסוג של שפת קוד מאובטחת שלא פוצחה עד היום, מן טכנולוגיה עתידנית שנקראת בלוקצ'יין, שמאפשרת לכל פרט להחזיק מטבעות בארנק דיגיטלי שממוקם בשרת כלשהו על הגלובוס. הרעיון המרכזי מאחורי בלוקצ'יין הוא יצירת מערכת לניהול עסקאות כספיות ללא גורם מרכזי מנהל.
הביטקוין דומה בפן המסחרי למתכות עם ערך, כגון הזהב. מאחר וכמות המטבעות שלו היא מוגבלת והוא אינו יכול לעבור את הרף של 21 מיליון מטבעות, המטבע לא יושפע ממדיניות מוניטרית של הבנקים המרכזיים, שכן אינו מנוהל ישירות על ידי מדינה ריבונית.
ריח של מהפכה אמיתית? רבים עוסקים בערכו של הביטקויין ומתעלמים מהסיבה שעומדת מאוחרי עליית ערכו. הביטקויין הוא מטבע וירטואלי אחד מיני רבים בתעשייה ופרזנטור של מהפכה גדולה הרבה יותר, טכנולוגיית הבלוקצ'יין. הטכנולוגיה, לדעת רבים, עומדת לשנות את העולם הפיננסי הנשען על בנקים ומדינות, ולכן ערכו מרקיע שחקים.
בימים האחרונים קרה משהו שאני לא יכול להתעלם ממנו, כניסת המטבע למסחר בחוזים עתידיים ואופציות, בבורסה לחוזים בשיקגו. חוזים עתידיים ואופציות, הם נכסים שניגזרים מערך המטבע, ונסחרים 24 שעות ביממה. המסחר בחוזים עתידיים נעשה בסכומים אדירים, מה שאומר שלפיהם ניקבע ערך הנכס, ברוב המקרים. מעכשיו, יהיה ניתן להרוויח מירידת ערך המטבע בביצוע פקודת שורט והצבת פקודות מסחר מתוחכמות.
עד היום הדרך היחידה להרוויח מהביטקויין הייתה לקנות אותו ולצפות לעליית ערכו. כעת תיהיה דרך נוספת למסחר - מכירה בחסר/שורט. צריך להגיד כי מניה או נכס שמרכז כמות סוחרים גדולה שרוצים להרוויח מירידת ערכו, ישנה את טבעיות המסחר שלו. ירידה, אפילו קטנה של המטבע, שנובעת מכתבה או המלצה כזו או אחרת, יכולה לגרור כניסת שורטיסטים גדולים לפוזיציה, מה שיוריד את ערכו.
יתר על כך, כניסת שורטיסטים למסחר יכולה ליצור גם מצב הפוך, שבו כמות שורטיסטים גדולה יוצאת בבת אחת מפוזיצית השורט מה שיגרום לעליות גדולות מאוד, מצב זה נקרא שורט סקוויז, או בעברית, מחיצת השורטיסטים. אירוע השורט סקוויז הגדול ביותר קרה וקורה כיום במניה שמוכרת לכולם, מניית טסלה אשר מייצרת מכוניות חשמליות.
לסיכום, אי אפשר לדעת האם הביטקויין ירד או יעלה בתקופה הבאה, גם המניפולציה הגדולה ביותר לא יכולה להבטיח זאת, אבל מה שבטוח, המטבע הוירטואלי שכולנו התרגלנו אליו יהפוך שמנכס שכולנו אוהבים, לנכס השנוא ביותר שהיה עלי אדמות.
הכותב הוא דור חברוני.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  אז איך בדיוק קונים שורט
  רפאלי 16/01/2018 13:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הסימבול
  סגור
 • 3.
  בכיף אלוף (ל"ת)
  דור חברוני 22/12/2017 12:11
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 2.
  שטויות. הן ביחס לערך הביטקוין והן בנוגע לחוקיותו.
  שט 22/12/2017 09:56
  הגב לתגובה זו
  0 1
  השער של הביטקוין אינו נגזר מהליך כלכלי, הוא נעשה בדרכי מירמה (הרצת שער על ידי מעטים). שום מדינה לא תאפשר שימוש חוקי בביביטקוין, זה א-ב בכלכלה. לפי חוקי הכלכלה היסודיים מדינה מאפשרת שימוש חוקי רק במטבע שהיא מנפיקה, לכן תשלומי ביטקוין יוגדרו לא חוקיים. אי החוקיות של הביטקוין היא זו שממנה נובע הניפוח של ערכו, שכן מספר הקונים בועל היה ונשאר זעום לכן במקום אמצעי תשלום הוא מממציא את עצמו בתור סוג של השקעה.
  סגור
 • מנסה להיות צודק, לא כל כך הולך לך, הצודקים מפסידים.
  סוחר מניות ותיק 23/12/2017 16:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נישמע שאתה מנסה להיות הצודק, ולא כל כך הולך לך. בתחום אין דבר כזה צודק, הצודקים הם בדרך כלל אלא שמפסידים את הכסף, רק החכמים מרוויחים. מוזמן להמשיך להיות צודק. בהצלחה
  סגור
 • לא רלוונטי. במיוחד לא רלוונטי נסיונך במניות
  שט 25/12/2017 02:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שכן לא מדובר בשוק ניירות ערך אלא בעולם הפשע שאינו מתנהל לפי חוקי ניירות ערך . לגבי שאלת השליטה של מדינה במטבע שלה זו טענה יסודית בכלכלה שכלל אינה שנויה במחלוקת כבר 5000 שנה. המעמד של שליטה במטבי על ידי מדינה אינו פחות חשוב משליטה בצבא. שום מדינה נורמלית לא תיסבול מצב בו אינה שולטת לחלוטין במטבע שלה. לא הפסדתי כסף בבורסה ולא צפוי שאפסיד לכן הטענות אד הומינום שלך הם משום שאין לך נימוקים לעניין.
  סגור
 • 1.
  כתבה מעולה! תודה (ל"ת)
  אריאל הלוי 21/12/2017 15:13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור