21:17 מטבע הביטקוין נסחר לראשונה מעל 6,000 דולר ליחידה

20:46 התאגיד ששואף להשקיע 880! מיליארד דולר בעשור הקרוב בסקטור הטכנולוגיה >>

18:44 סגירה יציבה בבורסות אירופה: הדאקס קרוב לרמת ה-13 אלף הנק'

08:53 שוק המט"ח: הדולר מתחזק 0.6% מול היין לרמה של 113 יין לדולר

08:07 בורסות אסיה: מדד האנג סאנג מטפס 1%

21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר בשווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
ינכט חותינל תכרעמ - ףרג הסרוב

בורסה גרף - מערכת לניתוח טכני

ההרשמה מהווה הסכמה לקבל מעת עת הודעות על אירועים, קורסים, ופרסומים שונים לדוא"ל ולסלולר. הלקוח יוכל בכל עת לבקש להסיר עצמו מרשימת התפוצה. השירות אינו מהווה ייעוץ השקעות והעושה שימוש בשירות זה פועל על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

עקרונות התיקון הטכני

 |  5
בזווית טכנית
Share
את מה שאיננו מוכנים להתמודד עימו בתוכנו נפגוש כגורלנו (קארל יונג).
 
התיקון הטכני וחיתוכי פובונאצ'י 


לא אחת אנחנו נתקלים במונחים שבשמיעה ראשונית נשמעים לנו תמוהים. זה מתחיל במבזקים עיתונאיים המתארים את שהתקיים בשוק ביום מסחר נתון: "השוק תיקן חצי אחוז היום". זה ממשיך בסקירות אחרות:  "חייב לבוא תיקון אחרי עליות כאלה", וממשיך בסקירות טכניות שם לתוך המונחים המקצועיים יוצקים גם תוכן ממשי.
 
התיקון הטכני הוא אחת מהתופעות החשובות ביותר בשווקים, אולי אחרי עיקרון הרצף. בשנים הראשונות בהן התוודעתי לשיטה ולהתנהגותם של שווקים, לא מצאתי חומר ממשי אודות התנהגות חשובה זאת. לכל היותר היה זה עמוד בודד או דף ומחצה שניסו להסביר את אחד מהעקרונות החשובים ביותר בהתנהגותם של שווקים.
 
מטרותיו של התיקון הטכני
 
1. לאפשר לכל המעוניין למכור לעשות כן. 

2. לספק בסיס לעסקה הבאה. כלומר, כל רצון לרכוש מחייב המתנה לתיקון טכני, אין לבצע בשום פנים פעולת קנייה או מכירה בחסר אלא רק לאחר התיקון. 
 
אז מהו תיקון טכני - הגדרה כללית ורחבהתיקון טכני הוא למעשה על תנועה כנגד המגמה. כלומר, כשהמגמה היא מגמת עלייה, תיקון טכני הוא ירידה או דשדוש. שתי התנועות האלה אינן נעות עם הזרם הכללי ולכן נקראות תיקון טכני.
 
מאידך כאשר המגמה היא מגמת ירידה, כל עלייה או דשדוש הן תיקון טכני שכן אינן מאוחדות בכיוון זהה עם המגמה השלטת.
 
בשלב הנוכחי, כאשר הגדרנו מהו התיקון הטכני, עלינו להעמיד בהגדרה ולהבין מהו תיקון טכני שישרת את מטרתנו ויהיה לנו לעזר בתהליך קבלת ההחלטות.
 
תיקון טכני - הגדרה ספציפית
 
תיקון טכני הוא תנועה כנגד המגמה, המתקנת בין 33%-66% מהרצף (שוב חוזר המונח "רצף" שיעבור כחוט השני לכל אורכו של ספר זה) שקדם לה.
 
בתרשים 17.1 אפשר לראות תיקון טכני במסגרת מגמת עלייה. 
אפשר לראות שכאשר המהלך הרציף הוא באורך של 100 נקודות, התיקון הטכני אמור "לחסל" או לחזור אחורה בין 33-66 נקודות. כלומר, כאשר השוק מבצע מהלך עליות מרמה של 100 נקודות לרמה של 200 נקודות, הרי שהתיקון הטכני ידרדר את המניה לרמות שבין 167-134 נקודות.
 
תרשים 17.2 מדגים את גבולותיו ויעדיו של התיקון הטכני כאשר המגמה היא מגמת ירידה.

אפשר לראות שכאשר המהלך הרציף הוא באורך של 100 נקודות, התיקון הטכני אמור "לחסל" או לחזור אחורה בין 33-66 נקודות. כלומר, כאשר השוק מבצע מהלך ירידות מרמה של 500 נקודות לרמה של 400 נקודות, הרי שהתיקון הטכני יזניק את המניה לרמות שבין 433-466 נקודות.
 
מה קורה כאשר התיקון קטן משליש או גדול משני שליש?
 
בשני המקרים מדובר בתיקונים טכניים. אלא שכאשר תיקון טכני קטן משליש, עולה הסיכוי שהוא לא הסתיים ואיתות הקנייה או המכירה בחסר יתברר כאיתות שווא. מאידך כאשר התיקון הטכני גדול משני שליש עלול הדבר לפגוש בעצמתה של המגמה ובהמשכיותה. בשני המקרים מדובר בתיקון טכני שאין לקבל החלטות ולפעול לפיו.
 
מהם חיתוכי פיבונאצ'י
 
מבלי להיכנס לעומקו של עניין, חיתוכי פיבונאצ'י הם עידון של החיתוכים הבסיסיים. כאשר מדובר בחיתוך של 38.2% המחליף את חיתוך ה-33% ובחיתוך של 61.8% המחליף את חיתוך ה-66%. בעוד שרוב התוכנות והטכנאים משתמשים בחיתוכי פיבונאצ'י, הן משום שחיתוכים אלו הפכו להיות מקובלים והן משום שזה סתם נשמע מקצועי יותר, הרי שלעניות דעתו של עבדכם הנאמן אין ממש הבדל. 

כיצד מותחים את סרגל פיבונאצ'י נכון?
 
עוצמתה של השיטה הטכנית היא ביכולת שלנו לייצר ניתוח אובייקטיבי. כזה שאינו פתוח לפרשנות. השיטה הטכנית תקרוס כאשר התנהגות המניה פתוחה לפרשנות. סליחה, השיטה לא תקרוס, מי שיקרוס זה תהליך קבלת ההחלטות שלך. ולכן, בכל תהליך הניתוח, בכל שלב, עליך לבדוק שהינך מנתח על פי קריטריונים אחידים ואובייקטיביים שאינם ניתנים לסתירה או פרשנות.
 
אחת הטעויות הנפוצות במתיחת סרגל פיבונאצ'י היא חיבורם של מספר רצפים יחדיו. מובן שמדובר בטעות משום שאם ניתוח אחד כולל שני רצפים מחוברים מודע שניתוח אחר לא יכלול שלושה ואף חמישה.
 
תרשים 17.3 מדגים על גבי הגרף השבועי של הדולר שקל מהי מתיחה נכונה של הסרגל

יש לשים לב שהמתיחה מתבצעת מנקודת ההתחלה של הרצף העולה ועד לנקודת השיא. אפשר לראות שהתיקון הטכני דרדר את הדולר לתחומי הסרגל. כאשר התיקון נבלם בתחומי הסרגל עולה הסבירות ולפיה יתפתח גל עליות שיישא את השוק מעל לרמת השיא הקודמת.
 
תרשים 17.4 מדגים על גבי הגרף החודשי של מניית הבנק הבינלאומי מהי מתיחה נכונה של סרגל פיבונאצ'י במגמת ירידה.

יש לשים לב שהמתיחה מתבצעת מנקודת ההתחלה של הרצף היורד ועד לנקודת השיא. אפשר לראות שהתיקון הטכני הזניק את המניה לתחומי הסרגל. כאשר התיקון נבלם בתחומי הסרגל עולה הסבירות ולפיה יתפתח גל ירידות שיישא את המניה מתחת לרמת השפל הקודמת.
 
באילו ממדי זמן אפשר למתוח את סרגל פיבונאצ'י?
 
את הסרגל אפשר למתוח בכל ממד זמן ובלבד שהדבר יעשה בכיוון המגמה הראשית.
 

* הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ
 
** הערה: כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.
 
*** אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לדיוור השבועי של אייל גורביץ' ומומחי בורסה גרף
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

5 תגובות ב-4 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
4 רן 18/05/2017 09:21 גורביץ, אנא הסבר
יש לשים לב שהמתיחה מתבצעת מנקודת ההתחלה של הרצף היורד ועד לנקודת השיא... אבל אתה מתחלת מתחילת הרצף העולה עד לסיום הרצף היורד- זה לא תואם את המלל שלך.
3 לאייל. 17/05/2017 16:11 חבל חבר... (ל"ת)
2 שים 17/05/2017 14:37 גורביץ
כול ההמלצות שלו שוות לתח....צריך לבדוק את התנהלותו של מנכ"ל פורסייט סיבוני .
1 יהודה 17/05/2017 11:23 זה כן נתון לפרשנות
ניתוח טכני נתון לפרשנות וזה בטוח ולא כפי שנרשם כאן . זה בדיוק מה שיפה בניתוח הטכני שכל אחד רואה את הגרף בצורה אחרת . אם לא היה נתון לפרשנות כפי שהכותב מתאר אז כולם היו חושבים אותו הדבר ולא היה מסחר .
יוסף 20/05/2017 11:40 גם עם יש פרשנות .....
לפענוח הציור הוא לא יותר מאינטרפרטציה של כל מתבונן כל אחד יכול לראות אותו ציור ולהבין ממנו משהו אחר בדיוק כמו ציורי הרורשך הוא רואה מה שהוא מאמין לראות הוא את משאלות ליבן .ניטוח טכני זה שיטה ללא קונסנזוס ואין לה שום ערך אינפורמטיבי לגבי עתיג מניה או מדד .
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.