הכל אודות הטיפ - כיצד תשקיעו בבורסה?

 |  (5)
אייל גורביץ, צילום: Bizportal
כאשר איננו יודעים לאיזה נמל מועדות פנינו, שום רוח אינה פועלת לטובתנו (סנקה).
רובנו אוהבים טיפים. לא רק לקבל אלא גם לתת. יש לנו נטייה לחשוב שהאחר תמיד  יודע טוב יותר. לטיפ המצוי יש צד מפתה אך גם מסוכן - לא צריך לחשוב והתחושה היא שהנה מגיע הכסף הקל. לגבי דידו של מקבל הטיפ מסחר בניירות ערך מסתכם בקנייה בלבד. מבחינתו, מישהו אחר כבר יעשה את העבודה השחורה. מקבל הטיפ מסתער על ההזדמנות כמוצא שלל רב. העניין הוא שרבים וטובים לא הפנימו את אחד השיעורים הבסיסיים של החיים : "אין ארוחות חינם".
מהותו וטיבו של הטיפ 
האמת אודות מהותו וטיבו של הטיפ שונה בתכלית השינוי ממה שהיא מצטיירת בעיני רבים. פתיחת פוזיציה הנסמכת על טיפ משמעותה ביסוס קבלת ההחלטה על תיקווה, פחד או רחמנא לצלן על חמדנות. משמעה כניסה לשוק על בסיס מוטעה. הבסיס הנכון חייב להיות מגובה בראיות ובסיבות מוצקות השלובות בתוכנית פעולה המותווית מראש.

אחת מן הצרות המתרגשות ובאות  על משקיע המנסה לבסס את בניית הונו (או שמא נאמר חיסולו השיטתי) על טיפים, מקבלת ביטוי בדמותה של תיקווה בלתי פוסקת המקננת בלבו מאותה נקודה בה החל השוק לנוע כנגד רצונו של ידידנו. הוא תלוי בנותן הטיפ. במקום לחתוך בהפסד זעיר ולטפל בהונו כפי שצוללן מטפל באספקת האוויר, יושב המשקיע הלא ממולח ומתפלל לבורא עולם שמנייתו האהובה תחזור לפחות לשער הקנייה, ואם יותר אז יותר, כדי שיוכר להיפטר ממנה ללא נזק רציני. צריך לדאוג גם לאגו.
לטיפ צורות שונות ואיכויות שונות ופעמים רבות הוא עטוף בצלופן מרשרש המקנה לו מראה מכובד. לעיתים, הטיפ הופך לכזה על ידי המקבל ולא על ידי הנותן אבל זה כבר סיפור אחר ומורכב. בסופו של דבר, אף אחד לא ממש הצליח להתקדם בעשותו דבר הנאמר לו על ידי האחר.
מצאנו את האשמים 

וכשזה לא מצליח את מי מאשימים? בוודאי. הרי מרבית מקבלי הטיפים אינם מוכנים לשאת באחריות על הפסד שגרמו במו ידיהם. וכך מתגלגלת האשמה לפתחו של נותן הטיפ – הספק, נקרא לו לצורך העניין. "הפסדתי בגללו הרבה כסף" הוא משפט שתשמע לא מעט פעמים. אלא שמשפט זה מבטא יותר מכל את חוסר רצונו ויכולתו של מקבל הטיפ לקחת אחריות ולהודות שמה שבעצם דפק אותו זו המנטאליות שלו והעצלות שלו.

הרצון לעשות כסף קל וחוסר הנכונות להתאמץ כדי לדאוג לפרנסתו. וכאן נכנסים למעגל שלרבים אין ממנו מוצא. חוסר היכולת לקחת אחריות ולהודות בכישלון שהוא יציר כפיך, גורם לרבים לשוב ולחפש טיפים חמים והמעגל לעולם לא ייפרץ.
אז מה לעשות עם זה?

כל טיפ, שמועה או מידע המוביל לפעולה חייב להיבדק שנית לאור מערכת השיקולים של מקבל ההחלטה. כלומר, אמרו לך לקנות? תבדוק. פשוט. אם זה מתאים לך וברור לך שזו ההחלטה הנכונה מבחינתך, לך על זה. קח אחריות. בנה תוכנית מספר שכוללת לא רק את פעולת הקנייה עצמה כי אם גם חיתוך הפסד. בסופו של דבר, אף אחד לא ישלם על ההפסדים שלך.
  
אחרית דבר 

אני מתנצל על הישירות ואף על הבוטות אך "לעשות כסף בבורסה" אינו דבר קל ופשוט. זו עבודה. והיא מצריכה ידע רב, ומעבר לזה היבטים מנטאליים שנבנים לאורך שנים כגון סבלנות, משמעת עצמית, יכולת לשלוט בדחפים ויכולת לדחות סיפוקים. מי שחושב שהוא בר מזל ונולד עם התכונות הללו – שיקום.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  בבקשה צור תיק השקעות שכולנו נוכל לראות
  תיק משקיעים של אייל 16/03/2017 19:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  נהל אותו כמו שעושים המדורים כלכלים לאורך מספר שנים ונשווה אותו לשוק. כך נוכל לראות כמה שוות העצות שלך מה אתה אומר אייל? יעבוד - תוכל לפתוח קרן השקעות טכנית, בה כולנו נשקיע לא יעבוד - מניח שמזה אתה מפחד...
  סגור
 • כל הכבוד לפחות אתה משקיע שהולך באור ולא .....
  יוסף 22/03/2017 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמו רוב המשקעים פו שהולכים בחושך ושומעים להעצות של גורביץ ללא בסיס ובדיקה מה שכל משקיע מתחיל יכול לעשות וכפי שנאמר כבוד מלכים חקור דבר .
  סגור
 • 2.
  דומה לכרית האוויר במכונית
  Sassi6 16/03/2017 05:05
  הגב לתגובה זו
  0 1
  השיטה הטכנית של אייל גורביץ עובדת, הוא לא מפחד משורטיסטים שצעקו וצרחו זאב זאב, התרעותיהם לא התגשמו, הלונגיסטים הפסיקו להאמין להם כי לעתים ניתנות התרעות מהפוזיציה, למשל מתוך רצון לקלוט היצעים במחירים טובים, זה נכון במיוחד לפני יום האקס של כיל 22/3/2017, אז ככה, מה שגורם נזק למשקיע זה שליחת הוראה בפניקה, ובהפוך על הפוך עם טמפרטורה וחום באופוריה, ומה שיותר גרוע לכל משקיע יש טמפרטורה קריטית להתפוצצות, זה נכון גם לבטריה באייפון, בגלל זה אסור להשליך בטרייה טעונה לאש, אז אני מחפש סטרטפיסט להמצאת בטרייה בעלת מעטפת כפולה המכילה co2 דחוס, ואז ההתפוצצות מבקעת את המעטפת, ואז הגז הדחוס חונק את התלקחות האש, הפרינציפ דומה לכרית האוויר במכונית המופעלת אך ורק בהתפוצצות בלבד, תודה
  סגור
 • הכרית האויר של גורביץ היא כרית אוויר מסוכנת ......
  יוסף 22/03/2017 15:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שעוד לא הצליחה להגן על שום משקיע מהמפולות שהיו במהלך השנים הכרית היא כרית אויר שיש בא גז אינרטי שלא נפתח בשעת הצורך .
  סגור
 • 1.
  יפה זה בדיוק השיטה הטכנית שלך טיפ שלך שחסר משמעות (ל"ת)
  1 15/03/2017 21:34
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור