10:24 מגמה מעורבת בבורסות אירופה: הקאק עולה 0.2%, הדאקס יורד 0.1%

08:46 היורו מטפס 0.3% מול הדולר ל 1.19 דולר ליורו

08:22 בורסות אסיה: מדד ההאנג סנג מאבד 0.8%

20:56 ענקית החיפוש רוכשת את חטיבת הפיתוח של HTC תמורת 1.1 מיליארד דולר >>

18:26 בורסות אירופה: הקאק מטפס 0.6%

15:39 רשות ניירות הערך האמריקאית: האקרים פרצו למאגר וגנבו מידע פנים >>

09:54 הזהב נופל מתחת ל-1300 דולר ברקע לזינוק בתשואות

08:51 ביל גרוס: "אם הפד' ימשיך לדבוק במדיניותו, ארה"ב בדרך למיתון" >>

08:22 מגמה חיובית הבוקר בבורסות המזרח: הניקיי מטפס 0.3%

23:05 סגירה מעורבת לאחר הצהרת הפד': מניות הטכנולוגיה משכו למטה, הבנקים עלו >>

17:57 אפל מאבדת 2.7% ברקע לביקורות מאכזבות על מוצר הדגל >>

11:48 אחד הסקטורים הבולטים של השנה האחרונה ממשיך להיחתך, הזדמנות קניה? >>

15:47 הערב ב-21:00: הנה התחזיות לקראת האירוע המרכזי של החודש בשווקים >>

11:54 הפאונד הבריטי קופץ 0.5% מול הדולר ל 1.35 דולר לפאונד

10:21 בורסות אירופה: המסחר נפתח בירידות שערים קלות, הקאק מאבד עד 0.1%

08:19 בורסות אסיה: מדד הונג קונג מטפס 0.3%

08:07 האירו עולה 0.1% מול הדולר ונסחר ברמה של 1.2 דולר לאירו

19:46 מנהל קרן הגידור הגדולה בעולם - "ביטקוין זו בועה" >>

16:09 מנכ"ל חלל תקשורת דוד פולק נחקר במסגרת פרשת בזק >>

15:41 בולטות בת"א: טבע נופלת 3%, פלוריסטם יורדת 4%

13:51 פרשת בזק: הותר לפרסום - גם מנכ"ל חלל תקשורת נחקר >>

13:00 כחלון חתם על צו שיאפשר נסיעה חינם בקו כרמיאל - אחיהוד >>

12:45 בולטות בת"א: טבע נופלת ביותר מ-4%, ארית מזנקת 7%

10:53 יציבות בבורסות אירופה - הדאקס משיל 0.15%

08:19 הניקיי היפני משלים פערים - מזנק הבוקר 1.7%

08:18 טאואר חוזרת עם פער שלילי של כ-0.5%

22:18 ברקע לזינוק בתשואות: הזהב ממשיך לאבד גובה ויורד 1.2%

21:20 חובות צריך לשלם, וזה מתחיל להעיק על הצרכן האמריקני, האם אנחנו בדרך... >>

18:05 התשואות בשוקי האג"ח ממשיכות לטפס הערב >>

15:36 לב לבייב ושאול אלוביץ נפלטו מרשמית העשירים של 'פורבס' >>

15:35 בולטות בת"א: פרוטרום קופצת 2% במחזור הגבוה בבורסה

12:49 רוסאריו על מניית סינאל: שווי ראוי של 44 שקל לעומת שווי נוכחי של 32...

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
ינכט חותינל תכרעמ - ףרג הסרוב

בורסה גרף - מערכת לניתוח טכני

ההרשמה מהווה הסכמה לקבל מעת עת הודעות על אירועים, קורסים, ופרסומים שונים לדוא"ל ולסלולר. הלקוח יוכל בכל עת לבקש להסיר עצמו מרשימת התפוצה. השירות אינו מהווה ייעוץ השקעות והעושה שימוש בשירות זה פועל על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

היא נבואה המגשימה את עצמה - האומנם?

 |  8
הגישה הטכנית
Share
אחת מן הטענות הלגיטימיות מתמקדת בהנחה כי הגישה הטכנית היא בבחינת נבואה המגשימה את עצמה. טענה לגיטימית ומקובלת אם כי לדעתי בלתי רלוונטית. הניתוח הטכני, בתצורה הבסיסית שלו, אמור להיות סובייקטיבי באופיו ולעיתים רחוקות יהיו שני טכנאים תמימי דעה באשר לתבנית אותה הם חוקרים. מובן שקיימים כלי עזר נוספים שמטרתם לאשר או לסתור את הנחתו הראשונית של הטכנאי, אך הניתוח עדיין נשאר ומוגדר כסובייקטיבי, כך שלא כולם רואים הכול עין בעין. בסופו של דבר מדובר בשוק של אי וודאות.


גם אם כך היה הדבר וכולנו היינו תמימי דעים באשר לכיוון שיוטו של השוק, הרי שאנשים מטבעם שונים זה מזה בגישתם לשוק, בטקטיקות שלהם ובדרך בה הם פועלים. חלק יפתחו פוזיציה בשלב מוקדם ככל האפשר כאשר רב הנסתר על הגלוי, ולו רק כדי לסחוט עוד כמה אחוזים זעומים אם וכאשר יחל השוק מהלך משמעותי. אחרים, יחכו לאיתות טכני מובהק כי אכן מגמה חדשה נולדה, ואילו הזהירים באופיים ימתינו בסבלנות עד לשלב בו יתרחש תיקון טכני הנוגד את כיוונה של המגמה הראשית.
 
נחשוב לרגע על תבנית "הראש והכתפיים" אשר בדרך כלל מצביעה על היפוך מגמה. תבנית זו טומנת בחובה שפע של טקטיקות עבור טכנאי השוק. קבוצות משקיעים שונות יפתחו פוזיציות באזורים שונים על פני התבנית. הקבוצה האגרסיבית תחל במסע רכישות עם התהוותה של הכתף הימנית. הקבוצה המתונה תנסה להשתתף עם האיתות על השלמתה של התבנית ותחילתה של מגמה חדשה, והזהירים יותר ימתינו לקראת סיומו של התיקון הראשון שלאחר הפריצה.

סביר להניח כי לו הייתה מתרחשת סיטואציה בה היה ברור לכל כי פעולה משותפת גורמת לעיוות השוק, הרי שכתוצאה מכך היו השחקנים עורכים כיוונונים עדינים לכלים שלהם כדי לקבל את האות לפתיחת פוזיציה בנקודות ייחודיות. מה גם שחשוב לזכור שהגרפים אינם גורמים לשוק "דובי" או "שוורי". מגמות אלו מופיעות ונשמרות אך ורק כאשר הן מונעות ומקבלות צידוק על ידי חוקי הביקוש וההיצע הכלכליים.
 
הטענה כי השיטה הטכנית היא בבחינת נבואה המגשימה את עצמה היא טענה מתחכמת, משום שכדי שכלי כלשהו יהפוך להיות בבחינת נבואה המגשימה את עצמה, עליו להיות טוב דיו כדי לשכנע את כולם שכך הוא. השאלה המרכזית שכל אחד חייב לשאול את עצמו האם גישה זו עובדת עבורו. אם כן מה טוב. אנא המשך והתעלם מכל השאר. אם לא, נטוש וחפש משהו אחר.
 
תיאורית ההליכה המקרית 
ביקורת נוספת הראויה למלוא ההתייחסות היא "תיאורית ההליכה המקרית" אשר פותחה וטופחה בקהילייה האקדמית. תיאוריה זו גורסת כי תנודת המחירים היא בלתי תלויה וכי מחירי העבר אינם אינדיקטור אמין לחיזוי מחירי העתיד. במילים אחרות, תנודת המחירים היא אקראית ובלתי ניתנת לניבוי. למרות שאין עוררין על כך שאכן קיימת מידת מה של אקראיות בתנודת המחירים, הרי שיהיה זה בלתי מציאותי להניח כי כל תנודת המחירים היא כזו.הויכוח האקדמי האם נעים המחירים במגמות הינו בעל חשיבות מזערית לדידו של הטכנאי המוצא עצמו חשוף בצריח אל מול שוק "דובי" או "שוורי". מושגים אלו המשמשים תדיר פרשנים ומנתחי שווקים למיניהם, סותרים את הנחותיה של "תיאורית ההליכה המקרית" שכן לו כל תנודת המחירים הייתה רנדומלית במהותה, לא היה מקום בלקסיקון השוקי למינוחים שכגון אלה. אם עדיין מכרסם בך הספק, מבט חטוף בגרפים שונים הלקוחים אקראית מכל בורסה או מכל שוק שהוא, יבהיר לך את נוכחותן החזקה של המגמות השונות.
 
כנגד טענותיה של תיאורית ההליכה המקרית, עולה השאלה לגבי אורך חייהן והרווחיות העודפת שמעניקות למשתמשיהן מערכות ממוחשבות עוקבות מגמה, שכל מטרתן לזהות ולאותת בשלבים מאוד מסוימים ובעלי סיכון נמוך במגמות שוק למטרת רכיבה עליהן. למרות התחושה ששתי גישות אלו סותרות האחת את רעותה, ונמצאות בקונפליקט מתמיד, מעניין לגלות כי השיטה הטכנית ו"תיאורית השוק היעיל" עליה מתבססת תיאורית ההליכה המקרית, נושקות אחת לשנייה בהנחת היסוד שלהן. הנחה זו גורסת כי השוק מגלם את כל האינפורמציה. האקדמיה טוענת כי אין אפשרות להפיק רווח עודף על השוק כתוצאה משימוש באינפורמציה זו שכן היא מגולמת במהירות לתוך המחירים, הנחה זהה להפליא לזו של הגישה הטכנית.
 
בסיכומו של דבר, כל תהליך נתון יראה רנדומלי ובעל יכולת ניבוי אפסית לאלה שאינם מבינים את הכללים. פלט של אלקטרוקרדיוגרמה, יראה להדיוט כתנודות מקריות חסרות כל משמעות. בידיו של מומחה, מקבל הפלט משמעות שונה לחלוטין. ראוי לציין כי אלמנט האקראיות הולך וקטן ככל שהניסיון בקריאת גרפים הולך וגדל ויכולת הניתוח משתפרת.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לדיוור השבועי של אייל גורביץ' ומומחי בורסה גרף
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

8 תגובות ב-7 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
7 Rsi-69.1 22/01/2017 11:59 גורביץ אתה תותח ! ! ! !
כל התגובות פה הם של אנשים שהם ממש חסרי הבנה ! הניתוח הטכני לא נועד לחזות את העתיד ולהגיד מה יהיה מחירו של נכס מסויים בעתיד אבל בגרף המחירים יש אוצר בלום והוא העבר ומי שיודע לנתח טוב את העבר עושה המון כסף מניבול נכון של העתיד ! ! ! ! !
6 אדי 22/01/2017 08:49 לא נבואה ולא מגשימה
ניתוח טכני זה כמו לנהוג באוטו קדימה ולהסתכל רק במראה אחורית תוך כדי נסיעה. התוצאה יכולה להיות רק אחת: קטסטרופה.
5 ראובן 19/01/2017 22:11 בורסה סוררת
לא מתנהגת לפי הניתוח של הגורו--- ניתוח טכני פחחחחח !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4 טכני שמכני 19/01/2017 12:17 אדון גורביץ היקר
אתה רושם כבר שנה שהמעוף בשל לפריצה טכנית מעל 1500. בינתיים הוא יותר קרוב ל-1400. מתי תגיד שהערכות שלך היו מבוססות על אויר? הסתכלת על המדדים האמריקאים שוברים שיאים ורשמת הערכה חסרת בסיס כאילו עניין של זמן שהמעוף יעלה גם. זה לא ניתוח טכני ולא כלום. אתה מתעלם משערי מט"ח, השפעות ארביטראז, מכך ששחקני מעוף מחזיקים נכס בסיס ובנקים ועושים מה שהם רוצים. אתה מתעלם ש-33% מהמעוף מוטה מניות פארמה שרק הולכות ויורדות. הניתוח הטכני שלך שקול לפתיחת קלפי טארוט או קריאה בקפה.
3 Sassi6 19/01/2017 04:36 תודה
אייל, הגישה הטכנית היא "נבואה המגשימה את עצמה" איננה טענה מתחכמת - זו טענה לגיטימית ומקובלת לשליש האחרון של מגמת הירידה - כי אז העדר נכנס לבלנדר - זו סיטואציה בה היה ברור לכל כי פעולה משותפת גורמת לעיוות השוק - חשוב לזכור שיש מצב בו הגרפים גורמים לשוק "דובי" המופיע ונשמר כל עוד הוא מונע ומוזן ומקבל צידוק על ידי חוקי הביקוש וההיצע של העדר - אז יש מצב בו רע דיו כדי לשכנע את כולם שכך הוא, וזה יהפוך להיות בבחינת נבואה המגשימה את עצמה, תודה
2 המתחזה 19/01/2017 00:09 בתכלס השוק עולה עשרות שנים בלי ניתוחים
טכניים, גורביץ אשמח בבקשה ניתוח למעוף
1 יוסף 18/01/2017 11:36 האם באמת יש איזה יתרון לניתוח הטכני באפקט פיגמליון ....
הנבואה שמגשימה את עצמה: דבר ראשון מצבים אלה מתרחשים לעתים נדירות לא בגלל השיטה אלה בגלל הדר המאמינים בגורו מסוים שהולכים שווי אחריו כמו שבני הנוער הולכים אחרי כוכב הרוק התורן דוגמא בולטת התרחשה כאשר גור טכני בשם ג'וסף גרנוויל נתן המלצה ב- 6 בינואר 1981 למשקעים למכור את המניות דבר שמצידו גרם לאפקט הדומינו של אפקט פיגמליון וגרם למדד הדאו לרדת בחדות ולהפסד יומי של 40 מיליארד דולר .לאומת זאת גרינוול שבראשית שנות ה 80 חזה תרחיש אפוקליפטי כאשר באותו זמן השוק לא התרגש יותר מהניבוי האפוקליפטי של "גורו" ומדד הדאו ג'ונס הגיב דווקא בעליה ל 1200 נקודות גרינוול לא התייאש והמשיך לטעון שהשוק השורי הוא רק בועה והוא עתיד לקרוס נאמניו החמיצו את השוק השורי של 1984שנות ה 80 והחוזה המתחזה של שיטת הניתוח הטכני ירד מגדולתו כמניע השוק בשיטת פיגמליון.
יוסף 18/01/2017 12:35 האם באמת יש איזה יתרון לניתוח הטכני בזיהוי מגמות ...
זיהוי של מגמות הוא בלתי אפשרי מכוון שתבנית הם רק תוצר שלאחר מעשה והם שונות בתכליתם מכוון שהדרך שהם נוצרת היא אף פעם לא אותו דרך זה יכול להיות אותו תוצאה אבל הדרך שונה לגמרי ולא ניתן לחזות אותה בשום דרך על ציר המרחב זמני אלה רק בדיעבד וכמו שטענתי בעבר במטפורה של הנהר- הנהר הוא אותו נהר אבל המים בו מתחלפים בכל רגע נתון פעמם יכולים להיות מים עכורים ופעמם מים זכים פעם מורעלים ופעם ניתנים לשחייה .האינפורמציה בשוק ההון חלקה יכולה בהחלט להיות דטרמיניסטית עם דרגות חופש גבוהות וחלקה יכולה להיות אקראית לחלוטין בשני המצבים אין שום אפשרות לחזות אותה על סמך תבניות העבר ולכן המתבונן לוקה באשליית התבנית . הדוגמא של האלקטרוקרדיוגרמה ECG לא דומה לגמרי בתכליתה האמפליטודות של הגרף ב ECG מסמלות בעיה עכשווית כגון פרפור חדרים צניחות רפרוף או כל פתולוגיה אחרת ובטח לא יכולה לזהות בעיה עתידית בלב . בקזינו באטלנטיק סיטי ומנסים כל יום עשרות מהמרים לבחון את מאות המספרים האחרונים במשחק הרולטה כדי לאתר בהם דפוסים חוזרים של מספרים לפעמים הם גם מוצאים ובכך גם מפסידים את כל כספם מתוך אפקט של כשל המהמר .
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.