התיקון הטכני וחיתוכי פיבונאצ'י: קווים לדמותם

המנתח הטכני של Bizportal 
 |  (3)
לגזור ולשמור
"את מה שאיננו מוכנים להתמודד עימו בתוכינו נפגוש כגורלינו" (קארל יונג)
 
לא אחת אנחנו נתקלים במונחים שבשמיעה ראשונית נשמעים לנו תמוהים. זה מתחיל במבזקים עיתונאיים המתארים את שהתקיים בשוק ביום מסחר נתון: "השוק תיקן חצי אחוז היום". זה ממשיך בסקירות אחרות: "חייב לבוא תיקון אחרי עליות כאלה", וממשיך בסקירות טכניות שם לתוך המונחים המקצועיים יוצקים גם תוכן ממשי.
התיקון הטכני הוא אחת מהתופעות החשובות ביותר בשווקים, אולי אחרי עיקרון הרצף. בשנים הראשונות בהן התוודעתי לשיטה ולהתנהגותם של שווקים, לא מצאתי חומר ממשי אודות התנהגות חשובה זאת. לכל היותר היה זה עמוד בודד או דף ומחצה שניסו להסביר את אחד מהעקרונות החשובים ביותר בהתנהגותם של שווקים.
מטרותיו של התיקון הטכני
לתיקון הטכני שתי מטרות: לאפשר לכל המעוניין למכור לעשות כן, ולספק בסיס לעסקה הבאה. כלומר, כל רצון לרכוש מחייב המתנה לתיקון טכני, אין לבצע בשום פנים פעולת קנייה או מכירה בחסר אלא רק לאחר התיקון.  

אז מהו תיקון טכני – הגדרה כללית ורחבה
תיקון טכני הוא למעשה על תנועה כנגד המגמה. כלומר, כשהמגמה היא מגמת עלייה, תיקון טכני הוא ירידה או דשדוש. שתי התנועות האלה אינן נעות עם הזרם הכללי ולכן נקראות תיקון טכני. מאידך גיסא, כאשר המגמה היא מגמת ירידה, כל עלייה או דשדוש הן תיקון טכני שכן אינן מאוחדות בכיוון זהה עם המגמה השלטת.
בשלב הנוכחי, כאשר הגדרנו מהו התיקון הטכני, עלינו להעמיד בהגדרה ולהבין מהו תיקון טכני שישרת את מטרתינו ויהיה לנו לעזר בתהליך קבלת ההחלטות.
תיקון טכני – הגדרה ספציפית
תיקון טכני הוא תנועה כנגד המגמה, המתקנת בין 33%-66% מהרצף שקדם לה. בתרשים 17.1 אפשר לראות תיקון טכני במסגרת מגמת עלייה.
אפשר לראות שכאשר המהלך הרציף הוא באורך של 100 נקודות, התיקון הטכני אמור "לחסל" או לחזור אחורה בין 33-66 נקודות. כלומר, כאשר השוק מבצע מהלך עליות מרמה של 100 נקודות לרמה של 200 נקודות, הרי שהתיקון הטכני ידרדר את המניה לרמות שבין 167-134 נקודות. תרשים 17.2 מדגים את גבולותיו ויעדיו של התיקון הטכני כאשר המגמה היא מגמת ירידה.
אפשר לראות שכאשר המהלך הרציף הוא באורך של 100 נקודות, התיקון הטכני אמור "לחסל" או לחזור אחורה בין 33-66 נקודות. כלומר, כאשר השוק מבצע מהלך ירידות מרמה של 500 נקודות לרמה של 400 נקודות, הרי שהתיקון הטכני יזניק את המניה לרמות שבין 433-466 נקודות.
מה קורה כאשר התיקון קטן משליש או גדול משני שליש?
בשני המקרים מדובר בתיקונים טכניים. אלא שכאשר תיקון טכני קטן משליש, עולה הסיכוי שהוא לא הסתיים ואיתות הקנייה או המכירה בחסר יתברר כאיתות שווא. מצד שני, כאשר התיקון הטכני גדול משני שליש עלול הדבר לפגוע בעוצמתה של המגמה ובהמשכיותה. בשני המקרים מדובר בתיקון טכני שאין לקבל החלטות ולפעול לפיו.
מהם חיתוכי פיבונאצ'י?
מבלי להיכנס לעומקו של עניין, חיתוכי פיבונאצ'י הם עידון של החיתוכים הבסיסיים, כאשר מדובר בחיתוך של 38.2% המחליף את חיתוך ה-33% ובחיתוך של 61.8% המחליף את חיתוך ה-66%. בעוד שרוב התוכנות והטכנאים משתמשים בחיתוכי פיבונאצ'י, הן משום שחיתוכים אלו הפכו להיות מקובלים והן משום שזה סתם נשמע מקצועי יותר, הרי שלעניות דעתו של עבדכם הנאמן אין ממש הבדל.
כיצד מותחים את סרגל פיבונאצ'י נכון?
עוצמתה של השיטה הטכנית היא ביכולת שלנו לייצר ניתוח אובייקטיבי, כזה שאינו פתוח לפרשנות. השיטה הטכנית תקרוס כאשר התנהגות המניה פתוחה לפרשנות. סליחה, השיטה לא תקרוס, מי שיקרוס זה תהליך קבלת ההחלטות שלך. ולכן, בכל תהליך הניתוח, בכל שלב, עליך לבדוק שהינך מנתח על פי קריטריונים אחידים ואובייקטיביים שאינם ניתנים לסתירה או פרשנות.
אחת הטעויות הנפוצות במתיחת סרגל פיבונאצ'י היא חיבורם של מספר רצפים יחדיו. מובן שמדובר בטעות, משום שאם ניתוח אחד כולל שני רצפים מחוברים מודע שניתוח אחר לא יכלול שלושה ואף חמישה. תרשים 17.3 מדגים על גבי הגרף השבועי של הדולר-שקל מהי מתיחה נכונה של הסרגל.
יש לשים לב שהמתיחה מתבצעת מנקודת ההתחלה של הרצף העולה ועד לנקודת השיא. אפשר לראות שהתיקון הטכני דרדר את הדולר לתחומי הסרגל. כאשר התיקון נבלם בתחומי הסרגל, עולה הסבירות שלפיה יתפתח גל עליות שיישא את השוק מעל לרמת השיא הקודמת. תרשים 17.4 מדגים על גבי הגרף החודשי של מניית הבנק הבינלאומי מהי מתיחה נכונה של סרגל פיבונאצ'י במגמת ירידה.
 
יש לשים לב שהמתיחה מתבצעת מנקודת ההתחלה של הרצף היורד ועד לנקודת השיא. אפשר לראות שהתיקון הטכני הזניק את המניה לתחומי הסרגל. כאשר התיקון נבלם בתחומי הסרגל עולה הסבירות שלפיה יתפתח גל ירידות שיישא את המניה מתחת לרמת השפל הקודמת.
באילו ממדי זמן אפשר למתוח את סרגל פיבונאצ'י?
את הסרגל אפשר למתוח בכל ממד זמן ובלבד שהדבר יעשה בכיוון המגמה הראשית.


*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ
הערה : כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר. 
אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
 
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  בתרשים 17.4 מתחת סרגל מתחילת הרצף העולה עד לנקודת השפל
  רן 29/12/2016 16:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברצף היורד- לא תואם את המלל שצירפת. הרצף היורד החל 5 נרות לאחר תחילת מתיחת הסרגל
  סגור
 • 2.
  חיתוכי פיבונאצ'י דיקרות גאוס ,ריסוקי פייר דה פרמה.....
  1 27/12/2016 20:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  צלילות ארכימדס ,סיבובי פיטגורס ,קפיצות קפלר ,זגזגים אוקלידם ,סלטות פסקלאפשר לכניס אותם גם לאסטרולוגיה הטכנית זה יציג אמינות טובה יותר
  סגור
 • 1.
  פשוט מצוין. פשוט ומצוין (ל"ת)
  רועי 27/12/2016 19:14
  הגב לתגובה זו
  0 5
  סגור