האם השבוע סוף סוף נראה שיפור במדד המעו"ף?

המנתח הטכני של Bizportal על המדד המוביל בארץ
 |  (6)
פותחים שבוע
השבוע האחרון היטיב עם מדד המעו"ף בשני ממדי זמן: בטווח הארוך, שכן אנו מצויים ימים בודדים מתום החודש ואם לא תהיינה הפתעות, הרצף היורד ישבר. בטווח הבינוני ראינו חצייה של רמת התנגדות ועל שני אלה ארחיב בהמשך. יחד עם זאת, ללא שבירה ברורה של רמת 1,500 הנקודות קשה לדבר על גל עליות.
מדד המעו"ף נטוע בעקשנות כנגד כמעט כל דבר שאפשר להעלות על הדעת. אירועים חיוביים מותירים אותו אדיש בעוד שאירועים שליליים מורידים אותו נמוך, אך לא מספיק נמוך כדי לשבור רמת תמיכה, וכך הוא נותר ספון בין נכונות הקונים לעיקשות המוכרים. על רקע העובדה שלפיה הרצף בגרף החודשי עודנו יורד, נותרת לה רמת הסיכון גבוהה כפי שהיתה.
 
בגרף החודשי
מספר ימים לתום החודש ושער הנעילה של מדד המעו"ף מצוי מעל לגבוה ביותר של אוקטובר. המשמעות כאן משולשת: 
 1. שבירת הרצף היורד ותחילתו של רצף עולה.
 2. קביעת נקודת שפל זהה לקודמתה.
 3. ביסוסה של רמת 1,380 הנקודות כרמת תמיכה. 

בתחתית הגרף אפשר לראות את מדד force חוצה מעלה את רמת האפס. מדד זה מושפע מכיוון השוק, עוצמת השינוי ומחזור המסחר. החציה כלפי מעלה מעידה שהלחץ משנה כיוון והוא נוטה צפונה. הפרמטרים שמניתי הם בבחינת נתונים חיוביים להמשך. 
 

 
 
בגרף השבועי
אפשר לראות את הדשדוש המייגע בין 1,380-1,500 הנקודות. עוד אפשר לראות שמדד המעו"ף מצוי ברצף עולה חזק וכי שער הנעילה של השבוע האחרון גבוה מהגבוה של קודמו. המחזורים גדלים לתוך העליות. גם הפרמטרים הללו חיוביים אם כי ללא פריצה של רמת 1,500 הנקודות יהיה קשה לדבר על מהלך עליות משמעותי. 
 
 
סיכום ומסקנות
הפרמטרים החיוביים שמניתי הם בבחינת אוויר לנשימה ולא יותר בשלב זה. גם פרמטרים שליליים קיימים אם כי משקלם  פחת. יש לזכור שמדד המעו"ף מדשדש וכדי לבסס מהלך עליות עליו לסיים את תקופת הדשדוש.
 
בשבירת רצף עולה, שער הנעילה של סוף התקופה נמוך מהשער הנמוך של הנר הגבוה ביותר שנקבע במהלך הרצף העולה. במקרה של מדד המעו"ף לא מדובר רק בשבירת רצף עולה כי אם גם בקביעת נקודת שיא נמוכה מקודמתה, אירוע שלא קרה בשוק המקומי מאז 2011. ההסטוריה לימדה אותנו שבכל פעם שתיקבע נקודת שיא נמוכה מקודמתה תיקבע גם נקודת שפל נמוכה מקודמתה. כלומר, הסגירה מתחת לרמת 1,442 הנקודות יצרה מצב בו יהיה למדד המעו"ף סיכוי גבוה לבסס מהלך ירידות מתחת לרמת 1,378 הנקודות. הדבר אינו וודאי אך הוא מעיד היטב על רמת הסיכון הקיימת בשוק.
דוגמאות לשבירת רצף עולה והשלכותיו אפשר לראות בגרף החודשי המצורף. לכן, עבור מי שאינו מעוניין בסיכונים מיותרים שבירת רצף עולה מהווה סימן ליציאה מהשוק עד לקבלת צפירת הרגעה.
 
 
 
עוד קצת מידע
ההערכה המקורית שלי אודות מדד המעו"ף דיברה על דשדוש בין רמות של 1,380-1,500 הנקודות. אפשר לראות שלמרות התנודתיות הגבוהה מדד המעו"ף עודו כלוא בין רמות אלו. גם עובדה זו אינה מורידה את רמת הסיכון שכן דשדוש מייצג איזון בין כוחות הביקוש לכוחות ההיצע. 
 
 
 
 
 
*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ
**הערה : כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.
***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  דייק במספרים
  אלף 27/11/2016 09:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מדוע אתה לא מציין מהו המספר בנקודות של הגבוהה בחודש אוקטובר המעיד על שבירת רצף יורד?
  סגור
 • 2.
  מכסה את כל האפשרויות
  אלף 27/11/2016 09:15
  הגב לתגובה זו
  7 0
  אתה פשוט עובד עלינו בעיניים. מצד אחד מציין סיכוי לעליות ומצד שני ירידות.את זה גם הקוף שהיה נותן תחזית יכול לעשות
  סגור
 • זמ חלק נכבד מהשיטה דיבור עמום שמתפרש לכל מצב (ל"ת)
  יוסף 27/11/2016 13:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • אמר ולא אמר כלום (ל"ת)
  ראם 27/11/2016 09:27
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 1.
  כל החפירות האלה בשביל לומר שאין לו מושג לאן המעוף הולך (ל"ת)
  איזוטופ 27/11/2016 09:15
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • החפירה הריקה הזו גרמה לאיזוטופ לדעיכה.....
  מאדאם קירי 27/11/2016 15:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רדיואקטיבית מהירה וקיצונית בגלל מילים ריקות מתוכן שערערו את היציבות החומרית שלי שגם כך היא קטנה מאוד מבקש מהחזאי לדבר מילים ברורות כדאי למנוע את דעיכתי המהירה בעתיד ולא לסבן אותנו
  סגור