15:49 חברון: נעצרה נערה פלסטינית שהצהירה על כוונתה לבצע פיגוע >>

15:07 תתכוננו לחושך ביציאה מהעבודה - תוך מספר ימים עוברים לשעון חורף >>

12:43 סוריה: הקואליציה כבשה מידי דאע"ש מאגר נפט מהגדולים במדינה

11:39 בזק תקנס ב-11 מיליון שקלים לאחר שהפרה את הוראות השוק הסיטונאי >>

10:25 ח"כ עזריה: הצעת החוק לאיסור חקירת ראש ממשלה - לגיטימציה לשחיתות >>

09:42 תיקון: ההסכם של לוויתן עם Heerema הינו מחודש אפריל

07:56 השנה האקדמית נפתחה - שביתת מרצים ב-17 מכללות

07:53 טראמפ: הבסנו את דאע"ש בעיר ראקה הסורית - נשמור על השלום באיזור

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
ינכט חותינל תכרעמ - ףרג הסרוב

בורסה גרף - מערכת לניתוח טכני

ההרשמה מהווה הסכמה לקבל מעת עת הודעות על אירועים, קורסים, ופרסומים שונים לדוא"ל ולסלולר. הלקוח יוכל בכל עת לבקש להסיר עצמו מרשימת התפוצה. השירות אינו מהווה ייעוץ השקעות והעושה שימוש בשירות זה פועל על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

ניתוח טכני: הבעיה הטקטית - מה לעשות? מתי וכיצד?

המנתח הטכני של Bizportal, אייל גורביץ' מסביר את הקשר בין טבע האדם והשקעות בבורסה ומציג תשובות לשאלות: מה לעשות לאחר תקופות הצלחה וכישלון וכיצד בונים תוכנית מסחר?

 |  9
לגזור ולשמור
Share
בהשקעה על פי ניתוח טכני בבורסה, לא די בלהיות בעל ידע תיאורטי נרחב. פתיחת פוזיציה, דורשת שילובם של מרכיבים נוספים כגון יעדי מחירים ותזמון.
 
אחת מן הצרות הפוקדות את המנתח הטכני המתחיל היא חוסר הידיעה הבסיסית הנוגעת למרכיבי הפוזיציה. המכה הראשונה נוחתת באותו רגע שבו אתה סבור כי הידע התיאורטי שלך גדול דיו כדי לאפשר לך לסחור בהצלחה. קולר האשם נתלה ברוב המקרים על השיטה ולא על הסוחר ששגה. ועל זה נאמר: "טוב שיש את מי להאשים". במוקדם או במאוחר מתגלה המציאות המרה, כי לא די בקריאת ספר ומחצה או קורס ניתוח טכני בן שניים שלושה מפגשים המבטיחים הרים וגבעות. יש צורך בקיומם של מרכיבים נוספים השייכים לתזמון ותבונה בניהול הכספי.
 
על טבע האדם
אם נביט סביבנו נגלה שאחד הדברים שדופקים (סליחה על הצרפתית) את המשקיע הממוצע הוא הטבע שלו. החשיבה שלפיה האינסטינקטים החייתיים שלו ותחושות הבטן יסייעו לו להימלט מכל צרה ולכוון את דרכו למערתו של עלי באבא מתגלה במרבית המקרים כשגויה מתחילתה ועד סופה. הפעולות הנכונות לביצוע ולא רק בתחום שוק ההון, מנוגדות לחלוטין לטבע שלנו, לאינסטינקטים, לתחושות ולאופי. איתותי הקנייה והמכירה מתקבלים, בחלק גדול מהמקרים, בנקודות בהן התחושה אומרת לך לבצע בדיוק את הדבר ההפוך. והמשקיע הפרטי, גבירותי ורבותי, יש לו תחושות.
 
מה לעשות? מתי ואיך?
כל תוכנית מסחר, לפחות לפי שיטת הניתוח הטכני, חייבת להיות בנויה משלושה מרכיבים בסיסיים:
 
(1) הערכת שוק שמטרתה הבסיסית לקבוע את כיוון שיוטו של השוק בכל טווח זמן. השימוש במושג המגמה הינו אינדיבידואלי ונותן ביטוי לאופיו של הסוחר. ישנם כאלה שיעדיפו לסחור לטווח הארוך, אחרים ואגרסיביים יותר תרים אחר הטווח הבינוני, וישנם את חובבי ז'אנר האימה הסוחרים על תנודות שוק של נקודות בודדות. תחזית שוק זאת אמורה לבסס הנחת עבודה ולקבוע את המסגרת לקבלת ההחלטות. כלומר, לאפשר לסוחר לבחור את הכיוון שבו יבצע את פעולותיו, מעלה או מטה, בהתאם למגמה השלטת. התשובה לסעיף זה אמורה להיות Sell Side ,Buy Side אבל לעולם לא Wrong Side. חוסר היכולת לספק תשובה חד משמעית לגבי כיוון השוק ישאיר את הסוחר הנבון יושב על הגדר, שכן טעות בהערכה עשויה להתבטא בהפסד כספי ניכר.
 
(2) מרכיב הטקטיקה או התזמון קובע במדויק את רמות השערים שבהן יש לפעול, בין אם בכניסה לשוק ובין אם ביציאה ממנו. מצב אפשרי הוא להיות צודק בקשר לכיוונו של השוק, אך להיקלע לעסקה כושלת על בסיס תזמון לקוי. מרכיב זה נותן תשובה לשאלה מתי לפעול.
 
(3) ניהול כספי נותן מענה לשאלה כיצד לפעול. מרכיב זה מכסה את נושא פיזור ההשקעות, יחס הפיזור בין מרכיבי התיק, מה יהיה גודל הסכום שיוקצב למסחר בשוק מסוים, כמו גם היכן למקם את הStop Loss.
 
מה לעשות לאחר תקופות הצלחה וכישלון?
סעיף זה נוגע ישירות לסוגיית הניהול הכספי וגם אם הדיון יהיה גס וקיצוני מעט, מפאת קוצר היריעה, הרי שהוא עשוי לספק מעט חומר למחשבה.
 
מה אמור סוחר לעשות לאחר תקופה לא מוצלחת שבה נשחק הונו במידה לא מבוטלת? האם עליו לשנות את אופן המסחר? את סגנון המסחר? האם יחליט אותו סוחר להפוך סלקטיבי יותר בבחירת העסקות? או שמא עליו להמשיך ולהתמיד בסגנון וטכניקת המסחר בה התנסה עד כה, בהנחה שעבד על פי כללים וכלים מוגדרים? אם יהפוך שמרני יותר, הרי שיקשה עליו לחזור לרמת ההון ההתחלתית. מאידך גיסא, אם ייהפך אגרסיבי, גדל הסיכון לאיבוד יתרת הסכום שעוד נותרה.
 
בעיה נעימה יותר להתמודדות נוצרת לאחר תקופות שאופיינו ברווחים גבוהים. מה על הסוחר לעשות עם רווחיו? האם עליו להישאר בשוק במלוא הפוזיציה וההון מתוך תקווה להכפיל את רווחיו או שמא עליו לצמצם או לסגת לחלוטין? לשאלות אלו שמנקרות מדי פעם במוחו של הסוחר אין תשובה מוחלטת. כמו גרף המחירים, הרי שכל סוחר חווה תקופות שפל וגאות המאופיינות בנקודות שיא ונקודות שפל. רצוי כי גרף ההון העצמי יורה על מגמת עלייה לאורך זמן.
 
הזמן הגרוע ביותר להגדיל פוזיציות ולהיכנס לשוק ביתר עוצמה הינו לאחר תקופת גאות ורווחים. הדבר משול לפתיחת פוזיציות לונג במצב בו נמצא השוק בקניות יתר ((Overbought. אחד הדברים הנכונים לביצוע, שנוגדים את טבע האדם, (אם כי יש אפשרויות אחרות) הוא להגדיל פוזיציות לאחר שרשרת הפסדים רצופה וכואבת. דבר זה מעלה את ההסתברות כי הפעולה תתבצע בסמוך לנקודת השפל של גרף ההון העצמי במקום בנקודות השיא.
 
סיכום
הדרך להצלחה ולבשלותנו כסוחרים אינה פשוטה. מדובר בדרך חתחתים הכרוכה בתסכול סבל וכעסים לרוב. אלא שהדבר אפשרי לביצוע. הוא דורש לימוד מוקפד, מיומנות ושמירה על כללי התנהגות ברורים וחד משמעיים.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לדיוור השבועי של אייל גורביץ' ומומחי בורסה גרף
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

9 תגובות ב-7 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
7 אברום 03/11/2016 08:37 אז מה לעשות, למכור לקנות להחזיק! כרגיל גלגולי מילים... (ל"ת)
6 t 02/11/2016 09:39 גרוע! כנראה שאתה אחרי שורה של הפסדים וחושב שקיבלת שכל..
"להכנס לשוק ביתר עוצמה" לא נכון אף פעם!!! אין הבדל אם אתה אחרי רווח או אחרי הפסד. רק שמירה על יחס סיכון נכון תביא לרווחים מצטברים. "להגדיל פוזיציה אחרי שרשרת הפסדים כואבת" גרוע שבגרועים! אין סוף לתחתית!!! השוק זה לא מלחמה של "אני יראה לו מה זה" צריך להכנס רק כשיש סיבה טובה שה' ישמור את כל עם ישראל מעצות אחיתופל
5 מכור להימורים 02/11/2016 07:05 אייל. עזוב אותך שטויות.
מה קורה למדד המעו"ף? מתי כבר 1500 שאתה אומר כבר חצי שנה לפחות? אני מושקע עד הצוור. מה יהיה?
4 ערן 01/11/2016 20:37 מתעניין
אם כך מדוע מתחילת השנה אתה עומד על תשואת אפס בתיק האיתותים שלך ? סתם מעניין אותי
3 שלמה 01/11/2016 17:26 כתבה מאוד עניינית
תודה לך על כתבה מאוד מועילה
2 avi abs 01/11/2016 13:31 יחי ההבדל הקטן
יש כאלו כותבים וכותבים ויש כאלו שהארנק שליהם משמין איך שגלגל מסתובב לו - מציאות חיינו פעם למעלה ופעם למטה.......ועכשיו מעלה מעלה
1 יוסף 01/11/2016 13:11 הדרך להצלחה היא פשוט לא להשתמש בשיטה אסטרולוגיה ...
הטכנית מכוון שהיא לא יותר טובה מהטלת מטבע וגורמת לאלה שמשתמשים בא לאשליית הידע והמימניות ולהפסדי כסף מיותרים
אחד 01/11/2016 22:11 ניתוח פונדמנטלי יוצא מן הכלל .
כל הפרופסורים לכלכלה מיליארדרים.
יוסף 02/11/2016 18:34 גם ניתוח פונדומנטאלי יש כשלים רבים ....
ובטח הוא לא משקף מציאות ובנבא את העתיד אבל יותר אינפורמטיבי מציור רורשך טכני .
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.