21:17 מטבע הביטקוין נסחר לראשונה מעל 6,000 דולר ליחידה

20:46 התאגיד ששואף להשקיע 880! מיליארד דולר בעשור הקרוב בסקטור הטכנולוגיה >>

18:44 סגירה יציבה בבורסות אירופה: הדאקס קרוב לרמת ה-13 אלף הנק'

08:53 שוק המט"ח: הדולר מתחזק 0.6% מול היין לרמה של 113 יין לדולר

08:07 בורסות אסיה: מדד האנג סאנג מטפס 1%

21:09 הסיבות שהביאו לתנודה החדה הבוקר בשווקים, האם יש סיבה לדאגה? >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
ינכט חותינל תכרעמ - ףרג הסרוב

בורסה גרף - מערכת לניתוח טכני

ההרשמה מהווה הסכמה לקבל מעת עת הודעות על אירועים, קורסים, ופרסומים שונים לדוא"ל ולסלולר. הלקוח יוכל בכל עת לבקש להסיר עצמו מרשימת התפוצה. השירות אינו מהווה ייעוץ השקעות והעושה שימוש בשירות זה פועל על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
הבתכב תוריינ

ניירות בכתבה

BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

כמה עולות וכמה יורדות? על המתנדים שמחדשים את עולם הניתוח הטכני

גיורא אלון חושב שיש דרך להבין קצת יותר מה קורה מאחורי הקלעים של השווקים, וזה קשור בעיקר למתנד חדש שאפילו לא מתחשב בנתוני הבסיס
 |  3
מאחורי הקלעים
Share
תיאוריית הניתוח הטכני, על כל הכלים והמתנדים שבה, מסתובבת בעולם ההשקעות מזה כמאה שנים, אז קשה לחדש הרבה. מרמות תמיכה והתנגדות ועד מתנד RSI ו-MACD (המכונה על ידי רבים בעברית מאקדי), משימוש במספרי הזהב של פיבונצ'י ועד גלי אליוט המתקדמים ולעיתים אף ה"מוזרים". בכתבה זו אנסה לחדש, לפחות לחלק מכם, ולהציג שני מתנדים חדשים, וותיקים אך פחות מוכרים, בעיקר לסוחר הישראלי. מדובר במתנד מקלילן (McClellan Oscillator) ובחברו או מתחרהו מתנד ARMS המכונה גם TRIN.


חשוב להדגיש כי מדובר בשני מתנדים שאופן החישוב שלהם שונה לחלוטין מכל מתנד מוכר, וזאת בשל העובדה שהם מתבססים על נתונים "חיצוניים". כלומר, כשאני מבקש להציג את מתנד מקלילן על גבי מדד ת"א 125 (-0.91%) מדד ת"א 125 1,309.88 -0.91% 17:24 19/10/2017 הוסף לתיק האישי מדד ת"א 125 בסיס:1,321.85 פתיחה:1,320.46 גבוה:1,320.79 נמוך:1,308.15 תמורה:964,008,824 לעמוד ציטוט חדשות גרפים הרכב מדד ביצועים  או מדד הנאסד"ק, המתנד איננו מתחשב כלל וכלל בנתוני נכס הבסיס, הנאסד"ק או ת"א 100. חישוב ערכי המקלילן מתבססים על ספירת כמות המניות היורדות והעולות בכל יום ויום מבין כל מניות נכס הבסיס.

בשפה המקצועית אנו מכנים מתנד מסוג זה מתנד עומק או רוחב, זאת מכיוון שבחישובו הוא נכנס לעומקו של נכס הבסיס ומבצע חישובים על הרכב המניות שבו. המשמעות היא כמובן שלא ניתן להציג את מקלילן על מניות או תעודות סל, אלא רק את המדדים המובילים בשוק, כאלו שיש לגביהם נתונים מדוייקים וספירה של היחס בין העולות ליורדות.מבלי להיכנס לעומק הנוסחה, אומר שהמתנד מבוסס על ספירת המניות העולות פחות המניות היורדות, וחלוקת יחס זה בסך כל מניות המדד. אם לדוגמה מבין מניות ת"א 100 ירדו ביום מסוים 50 ועלו 50, יהיה ערכו של המקלילן ליום זה 0. ערך חיובי יציין יום בו היו יותר מניות עולות מיורדות ויום שלילי – את היפוכו של דבר.מתנד ARMS או TRIN מבצע חישוב דומה אבל לוקח בחשבון גם את מחזורי המסחר של העולות מול היורדות. מתקבל כמובן חישוב מסובך ו"רועש" יותר, אבל יש יאמרו בעל משמעות גדולה יותר. בשני המקרים, גם מקלילן וגם ארמס, מקובל לבצע "החלקה" - כלומר להוסיף ממוצע נע (רגיל או אקספוננציאלי) על הנתונים ובכך לקבל קו או עקומה רועשים פחות. את מקלילן מקובל להציג כהיסטוגרמה המבוססת על ממוצעים ל-19 ו-39 יחידות זמן.

אחרי החישובים, אפשר להתחיל לנתח
בסופו של יום שני המתנדים, ובעיקר המקלילן, מתנהגים כמתנדי מומנטום, ואפשר לדמות את השימוש בהם לשימוש שנעשה במתנד MACD. כלומר, המטרה – איתור סטיות. כאשר מדד ת"א 100 מתחיל מהלך או מגמת עליות, אנו מצפים כי לאט לאט תצטרפנה למהלך העליות הזה עוד ועוד מניות ולקראת שיאו יעלו רוב מניות המדד ברוב הימים (ערכי המקלילן יהיו גבוהים בהתאם). זאת כמובן בהנחה שמגמות ומהלכים בשוק ההון אינם מתחילים ביום אחד ואינם מסתיימים בין לילה. תמיד ישנן כמה מניות המובילות את השיירה ויחד עם המומנטום תצטרפנה אליהן עוד ועוד מניות.

כאשר יתקרב המדד לשיאו והמומנטום יחל להישחק, יקרה הדבר גם כן בהדרגה. עוד ועוד מניות תחלנה לרדת (בעוד שאחרות, המאחרות, עדיין ירשמו ימי עליות). המעקב אחר היחס בין העולות ליורדות, עם או בלי התייחסות למחזור המסחר שלהן, מטרתו לאתר את הנקודה בה המדד מאבד כוח ועוצמה והעליות קרובות למיצוי. מצב כזה ייקרא "סטייה שלילית" – המדד נמצא עדיין במגמה עלייה ואילו יחס העולות/יורדות הבא לידי ביטוי באמצעות מתנד מקלילן יעבור לירידות (מטריטוריה חיובית לשלילית).

בדוגמאות המצורפות כאן ניתן לראות את מתנד מקלילן בהשוואה למדד הנאסד"ק (בדוגמה הראשונה) וזה של מדד ת"א 100 (בדוגמא השנייה). ניתן לראות דוגמאות לסטייה חיובית: כאשר נכס הבסיס (ת"א 100) יורד ואילו מקלילן מאותת על עליות או סטייה שלילית: כאשר מדד ת"א 100 עולה ואילו מקלילן מאותת על ירידות.בדוגמה כאן אפשר לראות תקופה של דשדוש ברמות שיא בקיץ 2015, כאשר המשקיעים והסוחרים בשוק ניסו להבין האם השוק עתיד להמשיך מעלה או שמגמת העלייה הסתיימה. מדד מקלילן עבר לטריטוריה שלילית כמה שבועות לפני שהשוק החל במסעו דרומה ובכך אותת על מגמת הירידה הצפויה.חשוב להדגיש כי אין מדובר כאן ב"קסם", וכמובן שאחוזי ההצלחה אינם 90 או 100 אחוזים. מפולות ושינוי כיוון מהירים תמיד יכולים להגיע, אך ההנחה היא שרוב המהלכים בשוק מתגבשים באופן איטי והדרגתי ומתנדים מסוג מקלילן או ARMS יכולים לסייע באיתור המתרחש "מאחורי הקלעים".


את מתנדי מקלילן ו-ARMS ניתן למצוא במערכת הגרפים החדשה של בורסהגרף. המתנד זמין ל-5 המדדים ת"א 25, ת"א 100, נאסד"ק, דאו ג'ונס ומדד S&P500. הפעלתו נעשית באמצעות כניסה לחלון "נתונים וכלים" ובחירה בכלים "אחרים". נתונים נוספים ומורחבים אודות מקלילן אפשר לקבל גם באתר הרשמי. מומלץ לקרוא בעיון ולהתעמק לפני השימוש. ברצוני להודות לצביקה שראל אשר האיר את תשומת ליבנו בנוגע למתנד המעניין הזה.


*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני  www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ
 
**הערה : כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.
 
***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לדיוור השבועי של אייל גורביץ' ומומחי בורסה גרף
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

3 תגובות בדיון אחד

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
1 יוסף פותר החלמות 02/05/2016 09:20 מתנדים ,נרות ,קווי תמיחה וכו' הכל אשליית ידע ......
כל הכלים האלה הם רק בדמיונו של המתבונן אין שום מודל מתמטי לנבא את שוק ההון הרבוי המשתנים התלויים והבלתי תלויים הנסתרים והגלויים . זה הכל אחיזת עניים מתמטיקה היא לא חזות לכל כדאי לקבל תוצאות נכונות צריך להכניס נתונים מדויקים ולא נתונים דמיוניים - גם חמור נשאר חמור כאשר הוא לובש בגדי זהב וזה שהשיטה עושה מתמטיזציה עדיין לא אומר שהשיטה שווה משהוא יותר מניחוש אקראי .
ראליסט 02/05/2016 13:20 קשקשן תמשיך לחלום
הניתוח הטכני נותן חיווי הרבה יותר טוב ממקרי
יוסף פותר החלמות 03/05/2016 08:32 אתה חושב כך כנראה אתה זה החולם .....
ואתה חיי באשליה ניתוח טכני זה בדיוק כמו הטלת מטבע .חוץ מהמהמרים במט"ח אני לא מכיר כמעט אף קרן נאמנות בארץ ובחו"ל שמשתמשים בשיטה הזו מכוון שאין לה שום ערך מוסף מהטלת מטבע אקראית השיטה היא בעיני המתבונן בדיוק כמו פותח בקלפי הטרוט מה שמצחיק אתה עוד קורא לעצמך ריאליסט
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.