מרשימת הכלים: מהם ענני אצימוקו?

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מציג כלי נוסף בשיטת הניתוח הטכני להקלת ההבנה על מגמות בשוק ההון
 |  (7)
השיטה הטכנית
מרשימת הכלים והמתנדים הקיימים והשימושיים בשיטה הטכנית, חומק בדרך כלל כלי אחד ומיוחד - ענני האיצ'ימוקו או באנגלית Ichimoku Clouds. כנראה ששם יפני, נוסחה מורכבת ושרטוט מורכב לא תורמים לפופולריות של מתנד, ובכל זאת, מדובר באחד המתנדים המגוונים והעשירים במידע, ולכן - כדאי לפחות להכירו.
האיצ'ימוקו הומצא ביפן לפני כמעט חמישים שנה על ידי העיתונאי Goichi Hosoda. במבט ראשון הוא נראה קצת מורכב ומסובך, אבל כניסה לתוככי המידע שהוא מספק יכולה להשתלם. השימוש במתנד ניתן בצורה קלה ופשוטה באמצעות תוכנת בורסה גרף או אתר הניתוח הטכני BursagraphWeb (ניתוח טכני בתפריט העליון של Bizportal).
מטרה: לזהות את מגמה הנייר ולספק איתותי קנייה / מכירה עם כיוון המגמה. בנוסף יכול לשמש גם לאיתור אזורי תמיכה והתנגדות עתידיים.
חישוב: לא ניכנס לנוסחאות מדוייקות, עליהן ניתן לקרוא ברשת. אבל בגדול ניתן לומר שהמתנד מבוסס על חישובי ממוצעים נעים של נקודות המינימום והמקסימום ולא של מחירי הסגירה, כפי שנעשה בחישוב ממוצעים נעים רגילים. כמו כן, העננים שמצויירים (דוגמא בהמשך), מבטאים הצגה של הנתונים שמחושבים בהסטה קדימה על מנת לקבל אזורי תמיכה והתנגדות.
השרטוט והשימוש: החלק החשוב והמרכזי במתנד הינו הענן, המשמש לזיהוי המגמה. צבעו נגזר ממיקום הקווים. הקו הירוק נקרא Leading Span A, ואילו הקו האדום נקרא Leading Span B. כאשר הקו הירוק מעל האדום - הענן יופיע בצבע ירוק - מלמד על מגמת עלייה. כאשר הענן צבוע בצבע אדום - מלמד על מגמת ירידה. כלומר, כאשר צבעו של הענן משתנה מאדום לירוק, משתנה המגמה מירידה לעלייה ולהפך.
יש לשים לב למיקום המחירים ביחס לענן. כאשר המחירים (הנרות) נמצאים מעל הענן - מדובר במגמת עלייה. כאשר המחירים מתחת לענן - מגמת ירידה. כשהמחירים בתוך הענן - חוסר במגמה. כלומר מגמת עלייה מובהקת היא כזו שהנרות מעל הענן והענן בצבע ירוק.
בדוגמא המצורפת כאשר ניתן לראות מגמת עלייה ברורה שהחלה בספטמבר 2010, מסומנת בחץ השחור הגדול (התחתון מבין החצים).
החלק השני במתנד הינו הקווים האדום והכחול המשמשים למתן איתותי קנייה ומכירה. Conversion Line הוא הקו הכחול המהווה מעין ממוצע נע קצר של נקודות השפל והשיא. Base Line הוא הקו האדום המהווה ממוצע נע ארוך של נקודות השפל והשיא. לאחר זיהוי המגמה ניתן להשתמש בקווים הללו לקבלת איתותי קנייה ומכירה עם כיוון המגמה.
כאשר הקו הכחול חוצה את האדום מלמטה למעלה - איתות קנייה.
כאשר הקו הכחול חוצה את האדום מלמעלה למטה - איתות מכירה.
בדוגמא המצורפת, שני איתותי קנייה מסומנים בחצים שחורים קטנים. שניהם מופיעים בתוך מגמת העלייה מכיוון שהענן ירוק והמחירים (הנרות) מעל הענן. איתותי קנייה ומכירה נוספים ניתן לקבל על בסיס חציית המחירים את הקווים (אדום וכחול), כפי שנעשה הדבר עם ממוצעים נעים. כאשר המחירים (הנרות) חוצים מלמטה למעלה את הקו האדום והכחול - יתקבל איתות קנייה.
השימוש השלישי - אזורי תמיכה והתנגדות 
במגמת עלייה נוטה הענן (הירוק) לשמש אזור תמיכה עתידי. ניתן לצפות שבעת תיקון טכני ישמש הענן כאזור תמיכה. במגמת ירידה המצב הפוך וניתן להתייחס לענן האדום כאזור התנגדות אשר יבלום את התיקון מעלה בדרך למהלך ירידות חדש.
*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ
**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.
***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  כמו ביתר מדדי העצמה גם המתנד הזה מגיב...
  עופר 21/02/2016 16:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באיחור רב, כניסה לפוזיציה עפ"י האיתותים שמוצגים פה , בד"כ היא מאוחרת , מרחיקה את הסטופים ועלולה להסב נזקים.
  סגור
 • 5.
  הבנאדם נראה במקרה הטוב כמו גרפולוג ובמקרה הרע כמו
  אחד שלא יודע 19/02/2016 13:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכשף בתוכנית של ערוץ 10 חבל שנותנים למכשפה הזו רייטינג
  סגור
 • 4.
  אייל די. מאז שהספדת את מזור רובוטיקה, לא מפסיקה לעלות.
  pwsbp 17/02/2016 17:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הניתוחים שלך שווים לת.....לפני כמה ימים בראיון היצגת ניתוח שמזור רובוטיקה במצבה שברה לחלוטין את רמת התמיכה ואין סיכוי לשיפור. מאז כבר 4 ימים עולה כמו מטורפת. די. בן אדם צריך לקחת אחריות ולהפסיק להטעות בכזה ביטחון עצמי.
  סגור
 • 3.
  הכוונה כאן...
  סוסו 17/02/2016 10:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לעננים שמורידים גשם חם
  סגור
 • 2.
  היפנים קוראים לזה (נהג) - איש-עם-אוטו
  מסתכל מלמעלה 17/02/2016 01:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כאשר נמצאים כל כך גבוה, ולא רואים כלום, פתאום מתברר שזה בגלל העננים. שים לב באזור ההענן אדום המדד עולה ולא יורד לפי הגדרה, אבל זה לא קריטי, לפעמים טועים... כדי לזהות שפל ואו שיא ישנם כלים כל כך פשוטים - אך מה לעשות לפעמים צריך להראות כמה חוכמה יש לאדם שמבין הניתוח טכני. פעם אחת שתפגע בכיוון "מהעננים" נכתוב כולנו - שאנו באים לקורס שלך...
  סגור
 • 1.
  לאיילוש
  א 16/02/2016 14:44
  הגב לתגובה זו
  13 1
  לא הבנתי כלום. זה רק מזכיר לי צ'וקומוקו. האם אני מפסיד משהו בחיי שאיני מסתדר עם דברים מסובכים כאלו. עשה חייל בכל שתלך ותבוא.
  סגור
 • אתה רק מרוויח "תערו של אוקאם "חוק החיסכון"
  יוסף פותר החלמות 18/02/2016 11:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אין להרבות בישויות יותר מכפי הצורך, כאשר קיימים הסברים שונים לאותה תופעה יש לבחור בהסבר הפשוט ביותר, אשר מערב את המספר המועט ביותר של מושגים וחוקים .לכן לא עננים לא גלים ולא מתנדים ובגדול כל השיטה לא נותן לך שום ערך מוסף ויגרום לך הפסדים בהסתברות גבוה מאוד בניסיון כושל מראש לתזמן את השוק והעמלות שאתה משלם . הדרך הפשוטה ביותר לא דרושת יותר מידע חיבור חיסור ואחוזים ומקסימום משוואה בנעלם אחד והיא ההשקעה לטווח הערוך (של שנים ) במדדים מבוזרים בשיטה פשוטה זו ההסתברות שלך להרוויח כסף היא הגבוה ביותר וככל שהטווח יותר ארוך ההסתברות הסטטיסטית עולה בקורולציה חיובית בזמן.
  סגור