13:24 תאגיד השידור: הכנסת דנה כעת ביוזמה נוספת לדחיית השידורים בשבועיים

13:24 עמירם לוין, לשעבר אלוף פיקוד צפון, הכריז על מועמדותו לראשות העבודה

13:22 כיל: מתקיימים מגעים למכירת ההחזקה (50%) בחברת IDE >>

12:48 מינוי היסטורי: לראשונה נבחרה אישה לתפקיד הקאדית בישראל >>

11:43 מרץ בבתי המלון: עלייה של 25% במספר התיירים ביחס לאותו חודש אשתקד

11:12 שר החוץ הגרמני: "ביטול הפגישה עם נתניהו - לא קטסרופה"

09:59 בולטות בת"א: קליל יורדת כ-3%, רציו יהש יורדת 0.12%

09:58 בולטות בת"א: פועלים עולה 1.32%, פריגו עולה 0.79%

09:11 צרפת: הותקפו מחשבים במטה הבחירות של מועמד המרכז מקרון

08:41 הדולר נסחר הבוקר בירידות לרמה של 3.647 שקלים

08:18 מנכ"ל עיריית חיפה: "בקשת רה"מ להארכת פעילות מיכל האמוניה שערורייתית"

08:14 טורקיה: צבא המדינה תקף יעדים של המחתרת הכורדית בעיראק ובסוריה

08:13 דיווח: קוריאה הצפונית ערכה תרגיל צבאי נרחב לציון 85 שנים לצבא המדינה

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
ינכט חותינל תכרעמ - ףרג הסרוב

בורסה גרף - מערכת לניתוח טכני

ההרשמה מהווה הסכמה לקבל מעת עת הודעות על אירועים, קורסים, ופרסומים שונים לדוא"ל ולסלולר. הלקוח יוכל בכל עת לבקש להסיר עצמו מרשימת התפוצה. השירות אינו מהווה ייעוץ השקעות והעושה שימוש בשירות זה פועל על דעת עצמו ובאחריותו המלאה.
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

שליטה עצמית - זו הדרך הנכונה לסחור בשוק ההון

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מציג את הרוח המנטלית למסחר נכון בשוק ההון
 |  15
Share

אנשים רבים, מכל שכבות האוכלוסייה, מנסים ללא הרף את מזלם בשוקי ההון מסביב לעולם. בין אם מדובר במניות, סחורות, מטבע חוץ או כל נכס אחר, הכמיהה להצלחה בשווקים אלה מסוגלת להעביר אנשים על דעתם וליצור חזיונות שווא אודות הארץ המובטחת. ההיסטוריה עגומה למדי, והוכח לא אחת שמרבית המשקיעים כושלים פעם אחר פעם. בעוד שלא יעלה על הדעת לנהוג ברכב ללא רישיון נהיגה וידיעה ברורה של חוקי התנועה, לתכנן גשר או לבצע ניתוח, הרי שמסחר בניירות ערך נתפש כמשהו שאינו דורש לימוד מסודר. הדיעה הרווחת שמדובר בסוג של קזינו. ואכן, משקיעים רבים מגיעים לשוק זה מתוך רצון למצוא לעצמם ריגושים, והדרך להפסדים מתמשכים קצרה.
 
מסחר בניירות ערך הוא דבר הניתן ללימוד - יש חוקים, כללים, דברים שמותר לעשות וכאלה שעלינו להימנע מהם. ככל תחום אחר, מדובר בלימוד שדורש זמן והשקעת משאבים. מסחר בניירות ערך אינו מתחיל ונגמר ב"היכן לקנות או למכור?". תהליך קבלת ההחלטות מורכב יותר ודורש חשיבה והרבה מאמץ מנטאלי.
 
מרבית המשקיעים אינם שואלים את עצמם דבר וחצי דבר אודות הדברים המניעים אותם. האם אלה הם תמיד ההיגיון והכלכלה? האם כל פעולות הקניה והמכירה אותם אנו מבצעים מושתתות על שיקול דעת ובדיקות מעמיקות? או שמא אלו הם הרגשות המכתיבים לנו מה ומתי לקנות או למכור? האם התקווה והרצון, הפחד והחמדנות, הם המכתיבים את מעשינו? האם אנו מודעים תמיד לתהליך קבלת ההחלטות אשר גרם לנו להרוויח או להפסיד? מה למעשה עומד מאחורי שאלות אלו ומה תועלת בנבירה ומציאת מענה לאותן קושיות? הרווח בצידן או שמא ביטול זמן?
 
המסחר בניירות ערך הוא אומנות. היכולת לשלוט ברגשותיך ולהיות מודע לכוח המניע אותך בתהליך קבלת ההחלטות - חשוב יותר מכל שיטת מסחר, טכנית או אחרת. אפשר להיות בעליה של שיטת מסחר ייחודית ובעלת הסתברות רווחים של למעלה מ-80%, ועדיין להפסיד כסף. דרושה יכולת להוציא לפועל את ההחלטות - וכאן הרבה סוחרים נכשלים פעם אחר פעם.חלק נכשל משום פחד התוקף אותו כל אימת שעליו לקבל החלטה. פחד מהפסדים המבוסס על אירועים היסטוריים, שהקשר בינם לבין המציאות העכשווית קלוש ואף אינו קיים. לחלק אחר, חסרה הסבלנות הדרושה להמתין לאיתות הנכון מכיוונו של השוק. הם מעוניינים לרכוש בזול ומתעלמים לחלוטין מן העובדה כי בטרם מסירת האישור מן השוק לשינוי מגמה, הסיכויים אינם לטובתם. אחרים נתקפים ביצר החמדנות ומנסים לסחוט מן הפוזיציה יותר מכפי שהיא מסוגלת לספק להם. התוצאה, שבדרך כלל נקלע זן זה של סוחרים לתיקון טכני מפתיע למדי בכיוון ההפוך, והם אינם יודעים היכן לחסל את העסקה והופכים אותה לכושלת, המשאירה אותם במקרה הטוב עם הקרן. אחרים מתנפלים על השוק במלוא כספם ופותחים פוזיציה בסדר גודל המדיר שינה מעיניהם. כל תנודה בכיוון שאינו מתוכנן מפחידה אותם וגורמת לפעולה רגשית ולא רצויה - במקרה כזה, אמר פעם וויליאם גאן : "מכור עד לנקודת השינה".
 
כסוחר וכאדם המעוניין להצליח במסחר בניירות ערך, אתה חייב להיות מודע לקיומם של רגשות אלו, לדעת לזהות אותם ולגלות מהו הבסיס האמיתי לפעולתך, רגשות? או שמא החלטה קרה ורציונאלית.
 
הרגלי חשיבה ורגשות 
הדרך למסחר רווחי עוברת דרך שינוי מסוים בהרגלים ובדרכי חשיבה. זהו למעשה החלק הקשה ביותר. לעיתים, אותם דברים הגורמים לך להצליח בחייך הפרטיים, הם אלו שיגרמו לכישלונך במסחר. ישנו פתגם בדואי האומר כי "השביל חכם מן ההלך". לעיתים קרובות, נבצר מאתנו להבין ולהסביר את נטייתם של שווקים לנוע בחריפות מעלה או מטה, לכאורה ללא כל סיבה נראית לעין.


ההכרה, כי במסחר בניירות ערך עדיף להיות צודק מאשר חכם, ולדעת אנה פני השוק במקום לנסות ולתרץ את כיוונו, מהווה את אחד השלבים המוקדמים בדרך להצלחה. הלך המחשבה הטכני גורס כי על הסוחר להיות בעל אוריינטציה ניטראלית - כזו אינה דובית ואינה שוורית. על הטכנאי להיות גמיש דיו לשינויים בפסיכולוגיה השוקית כדי להתאים את תוכנית המסחר שלו לכיוון השוק הנוכחי.
 
שומה על תכנון המסחר שיתבצע באופן כזה שיאפשר לסוחר להימצא במצב של שקט נפשי. הכלל המרכזי שיוסבר מיד, גורס כי גודל הפוזיציה לא יעבור את "נקודת השינה". נצא מנקודת הנחה שפוזיציה רגילה של סוחר מבוססת על כ-5% מהונו. לעיתים, כאשר יזהה מהלך משמעותי הממשמש ובא, יטה להשקיע יותר. יצר החמדנות יגבר עליו וערמת המרשרשים הדמיונית המחכה לו, לדעתו, תגרום להשקעה לא רציונאלית ומסוכנת העלולה לחסל את היכולת הכספית' שלא לדבר על המנטאלית.


במצב כזה, בעודו ממתין קצר רוח לקטוף את הפירות ורוקם תוכניות להחליף את הרכב ואולי גם איזה שיפוץ קטן בדירה פלוס חופשה מזדמנת על חוף ים אקזוטי, כל תנודת שוק בניגוד לכיוון הצפוי עלולה לגרום לסוחרנו הבלתי ממולח לפאניקה של ממש. במקום להמשיך בתוכנית המסחר הרגילה, שכן ידידנו קורא את השוק לא רע לגמרי, הוא נבהל, מחסל את השקעתו בהפסד, רק כדי להיווכח כיצד השוק סב על עקביו ושם פעמיו בכיוון המקורי. ידידנו החמדן נותר עם הרכב הישן, הדירה הישנה וגם חלום החופשה מתפוגג אל מול עיניו הכלות. גם אם ניחן ידידנו באומץ לב מופלא ובעקשנות ראויה לשמה ונותר דבק בעמדתו, הרי שהנזק העתידי העלול להיגרם מן הלחץ הנפשי העצום עד לחיסול העסקה עלול להעיב על פעולות עתידיות. אם אתה מזהה עצמך בסיפור הזה, זכור כי פוזיציה הגורמת לך לאי שקט נפשי מקורה בחמדנות - מכור עד לנקודת השינה.
 
אוהבי הטיפים 
אנשים אוהבים טיפים. לא רק לקבל, אלא גם לתת. הם חושבים תמיד שהשני יודע טוב מהם. לא צריך לחשוב ואפשר לעשות כסף קל. האמת שונה בתכלית. פתיחת פוזיציה הנסמכת על תקווה, פחד או רחמנא לצלן טיפ, משמעה כניסה לשוק על בסיס מוטעה. הבסיס הנכון חייב להיות מגובה בראיות ובסיבות מוצקות השלובות בתוכנית פעולה מותווית מראש. אחת מן הצרות המתרגשות ובאות על משקיע המנסה לבסס את בניית הונו (או שמא נאמר חיסולו השיטתי) על טיפים, מקבלת ביטוי בדמותה של תקווה בלתי פוסקת המקננת בלבו מאותה נקודה בה החל השוק לנוע כנגד רצונו. הוא תלוי בנותן הטיפ. במקום לחתוך בהפסד זעיר ולטפל בהונו כפי שצוללן מטפל באספקת האוויר, יושב המשקיע הלא ממולח ומתפלל לבורא עולם שמנייתו האהובה תחזור לפחות לשער הקנייה, ואם יותר אז יותר, כדי שיוכר להיפטר ממנה ללא נזק רציני. צריך לדאוג גם לאגו.
 
 אלא שלא רק התקווה הורסת כל חלקה טובה. על הרצף האנושי הזה תופס הפחד מקום של כבוד וישנם רבים שכאלה, וביניהם עבדכם הנאמן בתחילת דרכו הטכנית, הנכנעים ללא קרב לרגש המביס הזה. פחד מהחמצת מהלך יגרום לכניסה מוקדמת לשוק ללא תוכנית מקדימה, ללא תכנון או ידיעה מוקדמת מה תעשה במקרה והעסקה תתברר ככושלת. מר פחד ימנע ממך למצות את מלוא פוטנציאל הרווח הטמון בעסקה. תיקון טכני חריף מכפי שציפית או חס וחלילה כתבה מעצבנת בעיתון הבוקר, יגרמו לך לחסל את השקעתך בטרם עת. 


אבל הפחד אינו רק רגש שלילי, וקיים גם הצד הבריא שלו. הפחד מפני השוק עוזר לתכנן מהלכים בצורה נבונה ומסייע לפתיחת הפוזיציה כאשר התנאים לכך בשלים. בעיות מסוימות, ולאו דווקא בהקשר המיידי אלא דווקא העתידי, מתעוררות לאחר ביצוע עסקה כושלת. כאשר אתה מחסל בהפסד עסקה בלתי מוצלחת ואינך מניח לתחושת הכישלון ויתר הרגשות השליליים להשתלט עליך, הרי שאתה פועל נכונה. אין הדבר אומר כי עליך לקבל באהבה את ההפסדים, שכן גישה מסוג זה תוביל אותך לפשיטת רגל, אלא שעליך לשבת ולנתח את שגיאותיך בדיוק באותו אופן בו אתה מנתח את הצלחותיך. מנגד, אם חיסלת עסקה בהפסד והדבר המרכזי המעסיק אותך הוא הלקאה עצמית ובדיקה חוזרת ונשנית של יתרת חשבונך, עצור לרגע ובדוק מדוע אתה מרגיש כך. אין טעם וסיבה.
 
רץ לספר לחבר'ה 
לא רצוי ויש להימנע מלערב הערכה עצמית עם מסחר בניירות ערך. השתדל לא לרוץ ולספר לחבר'ה מה קנית, כמה ולמה. בעשותך כן אתה שם את הערכתך העצמית על כף המאזניים. הרווחת - יצאת גדול, הפסדת - לא ישכחו לך את זה כל כך מהר. מעבר לכך שלאחר ההתרברבות הנקודתית הזו אתה עלול לשבת ולמצוא עצמך מקווה ומתפלל כי לא טעית והמהלך הרצוי אכן יתרחש. ותקוות, כבר אמרנו, לפחות עבור סוחר מקצועי או מי שרוצה להיות כזה, הן מחוץ לתחום.

השתדל להימנע ככל האפשר מחיזוי מאורעות עתידיים. ככל שתמעיט לפזר הצהרות ואזהרות אודות מהלכיו העתידיים של השוק, כך יפחת גורם הציפיות העלול להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות. בשלב מסוים, תגיע לנקודה בה תחוש מוכן ובשל להתחיל ולסחור ברמה גבוהה. התחושה הזאת מתחילה להפציע לאחר שנוכחת לדעת כי הנך מוציא את תוכניותיך לפועל גם כאשר השוק משחק נגדך. אחד מן האינדיקטורים לכך הוא היכולת לחכות בסבלנות עד לנקודה בה עליך לחסל את העסקה לטוב ולרע. הרגשות והחבר'ה נותרים מחוץ לתחום.
 
המעגל הקסום
ישנו מעגל מסוים אותו זוכים רוב המשקיעים לעבור. תחילת דרכם טובה למדי. הם מנהלים את כספם בצורה נכונה, בונים את תוכנית הפעולה בצורה נבונה, כאשר כל הפרמטרים האמורים להרכיב פוזיציה טכנית כלולים בפנים. הם אינם חוששים להפסיד או להודות בהפסד מצד אחד, ומצד שני מחסלים פוזיציות ביעדי הרווח אותם קבעו בתוכניתם המקורית וממתינים לאיתות נוסף מכיוונו של השוק. הכל מתנהל על פי התוכניות.


בשלב מסוים, ביטחונם העצמי עולה בהדרגה והפחד הבריא מפני השוק הולך ופוחת. הפוזיציות הנפתחות הן גדולות מן הרצוי ומתרחשות סטיות ניכרות מהתוכנית המקורית, משום שכעת הסוחר בטוח בהצלחתו. ההפסדים מתחילים להגיע בזה אחר זה וביטחונו העצמי הולך ומתערער עד לרמה כזו בה הוא חושש להוציא את תוכניותיו לפועל. המעגל ניתן לפריצה רק בנקודה בה אתה מוכן להילחם באויבך הפנימיים, להכיר את עצמך, לדעת את חולשותיך ומגבלותיך ולהמשיך הלאה. ניתוח טכני טוב אינו רק ידיעת החומר שאינו מסובך כלל ועיקר. ניתוח טכני נבון משלב גם את המרכיב האנושי, את היכולת שלך להילחם ולנטרל את אותם הגורמים המפריעים לסחור בהצלחה.
 
האופטימיסט המושבע והפסימיסט הנצחי 
לא תמיד ברור מה מניע אדם לחשוב כך או אחרת על כיוונו של השוק. לעיתים הוא מקווה ולעיתים הוא מפחד. תלוי בפוזיציה שלו. מרכיב פסיכולוגי ידוע המאפיין סוחרים רבים הוא נטייתם הבלתי מובנת לאופטימיות מוגזמת או לפסימיות שאינה במקומה. גורמים אלה עלולים להשפיע על כיוון המסחר שלך, ובעשותך כן אתה נותן לדעותיך הקדומות, לנטיותיך או לרחשי לבך, לחשוב במקומך ולהסיט אותך מן העובדות המוצגות על הגרף. סחור בכיוון הראיות ולא בכיוון הנטיות.
 
לסיכום, מסחר בניירות ערך הוא תחום הניתן ללימוד. הוא אינו פשוט אך כפי שכמעט כל תחום ניתן ללימוד וליישום, כך גם תחום זה. הדרך מתחילה כפי שמתחילה כל דרך: בהכרה בצורך ללמוד ובהחלטה לעשות כן.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לדיוור השבועי של אייל גורביץ' ומומחי בורסה גרף
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

15 תגובות ב-13 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
13 22 09/08/2015 09:51 המאמר נכון ויפה הבעייה שהוא ממש .......
לא יכול להיות נכון על שיטת הניתוח הטכני שמנסה לתזמן את השוק ופועל בדיוק כפי שכותב המאמר לא ממליץ במקרה זה לפעול וזאת ביחס לניתוחים הטכניים שלו ששם הוא בהחלט ממליץ לפעול
12 שמור במערכת 09/08/2015 09:11 אין ארוחות חינם
יופי של כתבה.
11 אהבתי 09/08/2015 07:32 לקרוא את הכתבה הזו כל בוקר לפני תחילת המסחר
צילמתי את הכתבה ואני מתכוון לקרוא אותה כל בוקר מחדש, זה כמו איפוס מערכת...
10 משקיע 08/08/2015 19:21 לתובנות שלי הכי אמיתות כל כנסו
רוב המשקיעים הפרטיים בשוק ההון מפסידים בסופו של דבר בעלי הקרנות הם המרוויחים היחידים לרובנו יש מזל של מתחילים ואז מפסידים מעטים חיים מהבוקר מכספם מי שחי מהבורסה הם אנשים שמשקיעים כספים של אחרים
9 יובל המבולבל 08/08/2015 17:38 הרבה משפטים מעופלים בליאמירה ברורה ,ואת דרכו של החזאי (ל"ת)
8 Jr 08/08/2015 10:02 צודק
אחי אתה צודק ב 100% כל מילה שלך פנינה מי שחכם יקשיב לך וישמור על כספו
דויד 09/08/2015 09:53 מי שרוצה לשמור על כספו קודם כל בטח שלא יפעל לפי....
ניתוח הטכני שלא כחמה מהטלת מטבע
7 עופר 05/08/2015 16:03 אחלה כתבה,תודה רבה!!! (ל"ת)
6 א 05/08/2015 09:13 למאיר 4 ו 5
1)לא התברכת בחכמה יתרה. 2)אם אושרך ועושרך מתבטאים בסוג המכונית שלך..הינך אומלל. 3)אני ברוב בושתי נוהג בפורד 1908 וכולם צוחקים עלי. הם לא יודעים ששווי הרכב האספני הוא 4.56 מליון $. 4)אם אתה נוהג במרצדס..אני מתחייב כאן ועכשיו לשדרג לך אותה למזראטי.
רוני 05/08/2015 14:23 לדעתי מאיר התכוון מטפורית... ומסכים איתו (ל"ת)
5 מאיר 04/08/2015 20:58 כנסו
מי זה המנתח הטכני? זה שנוסע במזדה ונותן עצות לאלו שנוסעים במרצדס איך לעשות כסף...
4 מאיר 04/08/2015 20:56 תובנה שלי....כנסו
איך זה שרוב הכלכלנים והמנתחים הטכנים והאנליסטים הם מעמד בינוני בקושיjQuery20306728400033898652_1438709680746? הרי אם הם כאלו חכמים וידענים היו כבר מזמן צריכים לגור במליבו קליפורניה! איך אמר וורן באפט- רק בוואל סטריט העשירים מגיעים ברולס רויס לקבל עצות מאלו שהגיעו ברכבת תחתית!!
3 מאיר 04/08/2015 20:45 אז איך זה שכל המנתחים הטכנים לא עשיריםjQuery20306728400033898652_1438709680746 (ל"ת)
2 משה 04/08/2015 19:45 אייל גורביץ באמת עוזר למשקיעים
אני כבר כתבתי שלפני כמה חודשים אייל אמר שמתחילה תקופה חדשה לטבע והיא תתחיל לעלות.ואכן קניתי אז את טבע וההמשך ידוע.מאז אני קורא את אייל שאני הכרתי אותו אישית כאשר העביר קורס על ניירות ערך ברשת עמל בתל אביב.
1 מעריץ 04/08/2015 18:59 תענוג לקרוא
כמה שזה נכון... עוקב אחריך כבר הרבה זמן, וכל פעם נהנה לקרוא, תודה רבה!
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | קונספט וממשק משתמש ע"י קישור לאתר הקסו| קישור לאתר inkod hiperaDesign by| לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.