בשביל למנוע הפסדים: באילו מניות לא לגעת

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, מציג את ארבעת האיסורים למסחר בטוח בעת השקעה בשוק המניות

 |  (12)
סוחר שוק ההון, צילום: Getty images Israel

במסחר בניירות ערך ישנם מספר איסורים הנוגעים לכל אחד ולכל ממד זמן. שמירה על איסורים אלו מקטינה את הסבירות להפסדים שאינם מחויבי המציאות הנטייה. 

<
האיסור הראשון - אין לרכוש במגמת ירידה 
תלוי איך מסתכלים, אבל מגמות הן דבר נבזי כאשר הן מצביעות דרומה. מה שנראה זול היום יהפוך מחר ליקר, ומה שנראה כתחתית של מחר יהפוך לפסגה של מחרתיים. לאיש אין את היכולת לחזות את נקודת הסיום של מגמות ירידה. האיסור הראשון הוא פשוט לא לרכוש כאשר הן עדיין בעיצומן.

<
 

<
האיסור השני - אל תרכוש ברצף יורד 
רצף יורד יכול להיות מוגדר כמצב בו שער הסגירה של כל נר נמוך מקודמו. הנרות ברצף היורד יכולים להיו

<
ת ירוקים או אדומים כל עוד הם מקיימים תנאי זה. רצף יורד יכול להיות חלק ממגמת ירידה או אפילו תיקון טכני זמני. אין לזה חשיבות, שכן ברצף יורד השליטה שייכת למוכרים, כך שהמחירים נלחצים מטה וכל עוד הרצף לא השתנה - רמת הסיכון גבוהה.

האיסור השלישי - אל תרכוש בנר אדום 
נר אדום הוא נר המייצג שליטה של המוכרים - נר שבו שער הסגירה נמוך משער הפתיחה. המוכרים שולטים ולא ברור מה תהיה המדיניות בנר הבא. רמת הסיכון נותרת גבוהה עבור המשקיע הפרטי שלא מסוגל להעריך מתי יחזרו הקונים לזירות. 

<

<
האיסור הרביעי - אל תרכוש כאשר יש נר של מוכרים 
נר של מוכרים הוא נר עם גוף קטן המצוי בחלקו התחתון של הנר וצללית תחתונה ארוכה. נר זה יכול להופיע בכל נקודה על הגרף. ברוב המקרים משמעותו - שיש לחץ מכירות. כאשר הוא מופיע בעיצומה של מגמת עלייה או ברצף עולה, הוא עלול להעיד על שיא משמעותי או על קירבה לשיא כזה. בכל מקרה רמת הסיכון גבוהה. 

<

<
*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ 

**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר. 

***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  אחד
  לאייל 19/06/2015 10:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  באיסור הרביעי אתה כותב שנר של מוכרים הוא נר עם גוף קטן המצוי בחלקו התחתון של הנר וצללית תחתונה ארוכה. לפי מה שנראה הצללית התחתונה היא קצרה דווקה והעליונה היא הארוכה. אנא נמק והסבר או שפשוט יש כאן טעות.
  סגור
 • 7.
  יש היום רובוטים שמכירים את ה"כללים" האלו ויודעים להטעות
  סוחרי יום הזהרו!! 18/06/2015 22:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לפירמות הגדולות יש מכונות שמכירות את הכשפים של הסוחרים הטנים הם מכניסים אותם להשקעה, ואח"כ מרסקים אותם במהלך מהיר ואקרעי.
  סגור
 • 6.
  נר נשמה הכי טוב (ל"ת)
  המומחה 18/06/2015 18:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  מורה טוב
  גל 18/06/2015 01:27
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שיעור חשוב תודה תמשיך להשכיל אותנו ....
  סגור
 • 4.
  קניתה בנרות תמשיך לעמוד כנר
  צייני 17/06/2015 11:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכל אינדיקציה קנית בנרות תמשיך לעמוד נר ...
  סגור
 • 3.
  קונים-מוכרים
  שמואל 17/06/2015 09:19
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לא הבנתי !!??!! בכל האיסורים של "אל תקנה בנר אדום וכו" הרי מתקיים מסחר. זאת אומרת שקיים מישהו אחד או יותר שכן קונים. אז מה ? כל אלה הם לא יידעים דבר ? שמים את כספם על קרן הצבי ? האם תמיד לאחר מספר נרות אדומים, כמו בגרפים, המניה תמשיך לרדת עד קץ הימים ? השאלה גם מי הקונים ומדוע הם קונים, הרי ברור שיש כאלה.
  סגור
 • אי הבנה שלך שמחייבת הסבר
  נדי 17/06/2015 14:38
  הגב לתגובה זו
  5 0
  בשוק ההון, בכל יום ובכל שניה וחלקיק שניה יש מפגש בין יצורים שונים לחלוטין באפיים. יש סוחרים שאמנם פועלים לפי הכללים של הניתוח הטכני והנרות והגרפים. אבל יש גם יצורים שונים, שלא מכירים לא יודעים ולא מתעניינים בנרות ומה שביניהם. למשל משקיעים קטנים ו/או בינוניים ואפילו גדולים. אלו פועלים מסיבות אחרות לחלוטין ולפי פרמטרים שונים לחלוטין. ויש גם יצורים מסוג אחר לגמרי ואלה הם גופים גדולים מוסדיים, קרנות גידור ועוד . והם כמובן עובדים לפי פרמטרים וחוקים אחרים לחלוטין. באופן מפתיע כולם כולם שוחים באותו הים, בדו-קיום או תלת קיום ולכל אחד יש סוג מזון אחר וכללי התנהגות שונים. ככל שתבין זאת יותר מהר ויותר טוב, תלמד שאם אתה סוחר ופועל לפי הנרות והגרפים, יש קונים ומוכרים לאותה סחורה והכללים שלהם והחוקים שלהם אחרים לגמרי. ואצל כולם יש מרויחים ויש מפסידים. במרץ 2009 היו המון מניות שהציגו את כל 4 המאפיינים שבכתבה, למרות זאת אני מכיר אישית אנשים שקנו אז מכל הבא ליד והם עשירים היום. תחליט איזה יצור אתה אבל תבין שיש יצורים אחרים גם.
  סגור
 • קונים-מוכרים
  שמואל 17/06/2015 18:07
  הגב לתגובה זו
  4 0
  נדי היקר! כל מילה נכונה. יכולתי לכתוב אותו הדבר. את המניות הראשונות שלי קניתי בסוף שנות השישים של המאה הקודמת. תמיד אני מחובר לשוק ההון. וממרום שנותי ראיתי גלים יורדים וגלים עולים. מעולם לא קניתי או מכרתי נ"ע לפי היגיון הנרות הירוקים או האדומים ומה שביניהם. אכן כן, 2009 הייתה שנה טובה שנמשכת עד היום הזה. החלטתי איזה "יצור" אני, ובתור משקיע קטן, אני נותן כבוד(מחזיק) לניירות ערך המחלקים רווחים באופן קבוע על פני רבעונים ושנים. אלו עסקים טובים ומנוהלים היטב, כך שהתוצאות באות לידי ביטוי בדו"חות ובמאזנים. גישת הדיוידנדים מוכיחה את עצמה ברוב התקופות. איני מתרגש מירידות תקופתיות ורואה בהן הזדנות להגדיל פוזיציה. בתגובה הקודמת שלי התכוונתי לכתוב שהגישה הטכנית דומה יותר לפתיחה בקפה, אך לא רציתי לפגוע לכבודו של הכותב.
  סגור
 • מחזק את דבריך
  נדי 18/06/2015 16:54
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אני מעריך שאנחנו באותה סירה ומסכימים לחלוטין. גם אני משקיע ארוך טווח, ומצליח בכך. עם השנים, השלמתי עם העובדה שיש גם סוחרים, ולהם יש כלים אחרים, ושיהיה להם לבריאות. לא מזלזל בהם אבל גם לא מאמץ את השיטות שלהם . אין צורך לפגוע בכבודם ויפה שאימצת גישה זו. בהצלחה !
  סגור
 • 2.
  איסור חמישי
  יובל 16/06/2015 23:26
  הגב לתגובה זו
  7 0
  אל תקשיב לניתוח טכני. ראית פעם מישהו שנהיה עשיר מניתוח טכני? בדיחה.
  סגור
 • זה הכי חשוב חח
  שי האוטיסט 15/07/2015 03:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מכיר סוחר יום מהבית. אבא של חבר. שמשקיע בעקבות הנרות. אבל תאמת הוא בחובות.
  סגור
 • 1.
  זה ממש לא כל המרבה הרי זה משובח..
  בחייאת אייל היקר 16/06/2015 10:56
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מה עוד שבעיתות כאלו כשהבילבול רב..כוונות טובות עלולות להוביל ל... יום טוב.
  סגור