מדד ה-S&P500 חזק בטווח הארוך, בעייתי בטווח הבינוני

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, סוקר את המדד המוביל בבורסות וול סטריט לקראת שבוע המסחר בבורסות העולם
 |  (5)
אייל גורביץ, צילום: Bizportal
הדינאמיקה של שוק המניות האמריקני יכולה להתחלק לשני ממדי זמן ולכל אחד התנהגות שונה. הטווח הארוך שמנתהל ללא דופי, והטווח הבינוני, שלמרות שהעפיל לשיא כל הזמנים באחד הקאמבקים המרשימים של השנים האחרונות, עדיין מעורר ספקות לגבי יכולת ההמשכיות.

הנחת העבודה ארוכת הטווח
כפי שכתבתי בסקירות האחרונות, הרי שבטווח הארוך אין שינוי בשלב זה אך יש לשים לב היטב לאופן שבו ייסגר אוקטובר. היות ואוקטובר נסגר מעל לנמוך של ספטמבר, הרי שהרצף נותר עולה.
1. מבט על הגרף החודשי מלמד שהמגמה ארוכת הטווח היא מגמת עלייה. הנחה זו מלווה אותנו מזה תקופה ארוכה למדי ואינה עוברת שינוי.
2. בגרף החודשי המצורף אפשר לראות את סידורן העולה של נקודות השיא והשפל.
3. הסיבה לכך מעוגנת במספר עובדות, בראשיתן עומדת ההנחה שמגמות עלייה אינן נוטות להסתיים עם שיא בודד בצמרת, אלא נדרשת בחינה חוזרת של אותה רמת שיא.
4. עוד אפשר לראות את סידורם העולה של הממוצעים הנעים, בהם אני עושה שימוש בגרף החודשי (10/20).
5. הרצף האחרון שהחל ברמת 1,266 הנקודות ביוני 2012 עודנו רצף עולה.
6. אפשר לראות שמאז תחילת הרצף, שער סגירה של כל חודש נתון היה גבוה מהשער הנמוך של קודמו.

הנר שנעל את אוקטובר
- הנר שנעל את אוקטובר הוא נר של קונים. מדובר בנר עם גוף קטן הממוקם בחלקו העליון של הנר. הצללית התחתונה ארוכה לפחות פי שניים מהגוף.

- המשמעות של הנר הזה היא כניסה של קונים לשוק - וראינו זאת היטב.

- חשוב לשים לב שנר זה אינו ממוקם בסביבה הטבעית שלו. הוא אמור להופיע לאחר מהלך ירידות, ולא לאחר מהלך עליות. הופעתו לאחר מהלך עליות מעלה את השאלה "איזה קונים בדיוק הופיעו. הראשונים או האחרונים?". ישנן לא מעט דוגמאות לנרות מסוג זה על גבי הגרף שהופיעו לאחר מהלכי עליות וסימנו בעצם את סיומם.

מכך אנו מסיקים כי נובמבר יהיה קריטי. חודש חיובי נוסף וסגירה מעל לגבוה של אוקטובר 2,018 יעיד על ירידה ברמת הסיכון. מאידך, חודש שלילי שינעל עם נר אדום (סגירה נמוכה מהפתיחה), יעמיד את השוק האמריקני שוב בפני קשיים לא פשוטים.

הגרף השבועי
בסקירות האחרונות כתבתי שהבעיה העיקרית של השוק האמריקני אינה בטווח הארוך, המיוצג על ידי הגרף החודשי, כי אם בטווח הזמן הבינוני החובק מספר שבועות. כאן חלו שינויים משמעותיים בהתנהגותו שלא התקיימו למעשה מאז תחילת 2013 (אלפיים ושלוש עשרה). כמעט שנתיים. למרות פרץ העליות האחרון קשיים אלו עדיין קיימים:

1. המגמה בטווח הזמן הבינוני אינה עוד מגמת עלייה. כל הסעיפים הבאים מייצגים שינויים שלא התרחשו מאז 2013, ולכן מעלים את רמת הסיכון:

2. נקודות השיא והשפל כבר אינן מסודרות במבנה עולה. שימו לב לחיצים שמצויים מעל ומתחת לנקודות השפל. האלו מייצגים את כיוונו של השוק, וכפי שאפשר לראות - סדר ברור לא קיים.

3. לראשונה מאז 2013 נסוג המדד מתחת לממוצע נע ל-200 ימי מסחר. בגרף המצורף אפשר לראות שני ממוצעים: 100 ו-200

4. מחזורי המסחר. ישנו הבדל בולט לעין בין מחזורי המסחר במסגרת הירידות האחרונות לאלו שבתיקון האחרון. המחזורים התרחבו לתוך הירידות בתיקון האחרון, והקפידו להתכווץ מדי יום עליות, למעט יום המסחר האחרון של החודש.

5. לראשונה מאז 2013, נסוג המדד מתחת לממוצע נע ל-20 שבועות. ירידה זו חריגה משמעותית מירידות שנרשמו במהלך השנתיים האחרונות. בגרף אפשר לראות שני ממוצעים נעים: 10 ו-20

מה צריך להתקיים כדי שסימני החולשה יתפוגגו?
המדד צריך לייצר תיקון כלפי מטה - תיקון משמעותי שייבלם גבוה מנקודת השפל הנמוכה ביותר, אותה יצר במהלך השבועות האחרונים, היינו רמת 1,820 הנקודות. אירוע כזה יצור את המינימום הנדרש לקיומה של מגמת עלייה, ויעלה את הסבירות ולפיה גם הטווח הבינוני מיישר קו עם הארוך.

סיכום
1. הקושי אינו אמור לקבל את ביטויו בטווח הזמן הארוך, ואין עדיין די סימנים המלמדים על סיומה של מגמת העלייה שהחלה לפני מספר שנים.
2. הקושי העיקרי הוא בטווח הזמן הבינוני, שם רמת הסיכון עדיין גבוהה משמעותית בעקבות התנהגות חריגה שלא הייתה כמותה לפחות שנתיים.
3. יש לשים לב להתנהגות בנובמבר כפי שציינתי בגוף הניתוח.
4. בסקירה האחרונה כתבתי שבטווח של השבועות הקרובים לא יהיו שיאים חדשים וכל עלייה תהיה זמנית - דומה שהמציאות מראה אחרת, אם כי בשבוע הקרוב נהיה חכמים יותר.


*הגרפים בסקירה זו הופקו באמצעות תוכנת ואתר בורסהגרף לניתוח טכני www.bursagraph.co.il מבית קו מנחה ואייל גורביץ

**כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

***אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  תחזית
  איציק 11/11/2014 16:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קושי בטוח הבנוני אפשרות לפריצה אדירה אבל אין לשלול תיקון עמוק בקיצור גורביץ תפסיק לחפור
  סגור
 • 4.
  איסתרא בלגינא קיש קיש קריא (ל"ת)
  זאב 11/11/2014 01:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  גורביץ
  סוחר 10/11/2014 22:21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מר גורביץ פשטת רגל תתפטר אתה פשוט משטה במשקיעים פשטת רגל צריך לתבוע אותך!!!!
  סגור
 • 2.
  לאייל ג.
  רוני 10/11/2014 12:06
  הגב לתגובה זו
  15 1
  מה יהיו השערים , לדעתך, בשווקים בעוד חודש?
  סגור
 • 1.
  אבל כיסית את כל האפשרויות.
  יסלח לי כבודו 10/11/2014 11:05
  הגב לתגובה זו
  34 0
  הכל מסודר ומובנה מראש. לדעתי, אחת שמבינה השתילה כאן מילותיה: כמו שאמרתי, כמו שחשבתי, כמו ש...וחוץ מזה מרקיז..הכל בסדר.
  סגור