הקשר שבין מחיר לבין זמן: תזמון זה הכל

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, פורט את שיטת הניתוח הטכני על פי וויליאם גאן - במה הוא שונה מהאחרים?
 |  (9)
אייל גורביץ, צילום: Bizportal
וויליאם גאן, מי שמוגדר היום כאחד מגדולי הסוחרים לפי שיטת הניתוח הטכני, חי בין השנים 1878-1955, היה הראשון שעמד על טיבו של הקשר שבין מרכיב המחיר למרכיב הזמן. בניגוד לענפים אחרים של הגישה הטכנית, השמים דגש רק על מרכיב המחיר, גאן, שבא מבית דתי, קישר בין התנהגות המחירים להתנהגות הזמן. לגבי דידו של גאן ולגבי דידם של רבים, מרכיב הזמן הוא החשוב מבין השניים - הנחת היסוד גורסת שלא תהיה תנודה משמעותית בשווקים, אלא רק כאשר הזמן יהיה בשל.

בשמיעה או בקריאה ראשונה הדברים בלתי נתפשים. הבנת המושג של רמות תמיכה או התנגדות קל הרבה יותר, משום הוויזואליות שבעניין. איתור נקודת תמיכה או התנגדות מצריך שימוש בעיניים, מבט בגרף - אפשר לחוש ולראות. ניתוח מרכיב הזמן דורש כישורים והבנה מסוג שונה לחלוטין. חלונות זמן משמשים בסיס לתמיכה ולהתנגדות, כשם שמספרים ומחירים עושים כן. לכן, ראש פתוח במקרה הנוכחי הוא הכרח.

גאן אף לקח את אופי הניתוח שלו כמה צעדים רחוק יותר, כאשר החל לעסוק בתנועות פלנטאריות והשפעתן על תנודות השוק. הגם שניתוח מסוג זה עשוי להישמע מיסטי למדי, הרי שהתוצאות שהראה גאן העמידו אותו ברמה אחת מעל לכולם. היות ובכתבה מסוג זה, לנוכח היעדר מקום, קשה יהיה לפרוס את מלוא היריעה, בחרתי להסתפק במספר דוגמאות פשוטות לחישוב יעדי זמן. כהערת אזהרה מקדימה, אומר שמי שאינו מכיר את הדינאמיקה של הזמן, את הדרך לחשב, להצליב מידע ולהשתמש כפרמטר זה במשקל הנכון שלו, מן הראוי שלא יסב לעצמו נזק מיותר, ישאיר את הדברים ברמה התיאורטית בלבד ולא יעשה בהם שימוש פעיל לצורכי ניתוח שווקים.

ימי הולדת
גאן טען שימי הולדת מהווים כמעט תמיד ימי יעד מעניינים. הכוונה אינה ליום הולדת שלך או של בני משפחתך, אלא לימי הולדת של נקודות מפנה משמעותיות בשוק בעבר. כדי לסדר טבלה תקנית, הציע גאן לרשום בצורה מסודרת את תאריכי נקודות המפנה העיקריות בשווקים בשנים עברו, כאשר הרישום יכול להגיע לנקודות בעבר הרחוק - עשר שנים ויותר. הטכניקה פשוטה: הצלבה של מספר "ימי הולדת", המתכנסים לתאריכי יעד קרובים, עשויה להעיד על קיומו של חלון זמן בו צפוי מפנה.

השנה כמחזור
גאן יצא מנקודת הנחה שהשנה הקלנדארית מהווה את מחזור הזמן החשוב ביותר. חלוקה תת שנתית יוצרת פלחים של 45 ימים קלנדאריים, כאשר כפולות שלהם עשויות להעיד על מפנה או על חלון זמן העשוי להיות משמעותי. למשל, אחת מהטכניקות של גאן גרסה שמהלך רציף בשוק / / סחורה / מטבע, יטה להסתיים בתקופה של 42-45 ימים קלנדאריים ולכל היותר עשוי להימשך עד 52 יום. הידיעה הזאת, שהיא בסיסית ביותר בתורתו של גאן, מסייעת למשקיע לתכנן טוב יותר את נקודות הכניסה והיציאה.

איזון וחוסר איזון
גאן טען שבשוק מגמתי, תיקונים טכניים נוטים לייצר זהות הן במחיר והן בזמן. בשוק עולה, לדוגמא, התיקון הטכני הראשון מסיג לאחור 10 נקודות וארבעה ימי מסחר. גאן הניח שגם התיקון הבא יהיה זהה באופיו. אם אכן כך יהיה, תגדל ההסתברות לעסקה מוצלחת על רקע גל עליות נוסף. ברגע בו נותר תיקון הגדול משמעותית מ-10 נקודות או ארבעה ימי מסחר, מופר האיזון המגמתי וגדלה הסבירות להיפוך מגמה. עוד על גאן ותורתו, בכתבות נפרדות.


*כל הזכויות שמורות. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש בכתב מן המחבר.

**אין בסקירה זו משום המלצה לקנות או למכור את השוק או מניות ספציפיות. סקירה זו מוגשת כאינפורמציה טכנית נוספת. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  קרנות מחקות
  שיראל בלילי 02/11/2014 09:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דמי ניהול בין 0 ל 0.25 % ואין דמי משמורת בניהול תיק ע"י ברוקר כמו מגדל,או IBIתיק מאוזן יכלול קרן מחקה אגח ממשליתי 2-5 וצמוד 2-5 ומדדי מניות ארה"ב (S&P500, Russel 2000), אירופה ושווקים מתעורריםץלמידע נוסף חפשו את הסולידית ואת "התמונה הגדולה".
  סגור
 • 8.
  גורבים לך מאיתנו נמאס ממך
  משקיע 02/11/2014 00:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך מחזיקים אדם כזה בביזפורטל
  סגור
 • 7.
  גורבים..מה עם ה-SP...מתרסק
  אור 30/10/2014 19:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תאכל את הכובע...קרוב לשיא. הדולר ממשיך בעליה הדאקס ממשיך בעליה הלו...גורבים מה קורה?
  סגור
 • 6.
  שלום אייל תוכל לאמר כמה מילים על הדולר האם יש כיווןברור (ל"ת)
  הצדיק מסדום 30/10/2014 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  כתבה מצויינת בזמן מצויין (ל"ת)
  המומחה 30/10/2014 08:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  שימו לב שמי שכתב את זה נפטר ב-1955
  יוסי 29/10/2014 23:12
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הרלוונטיות של התנהגות הבורסה ב-1955 לא קשורה לבורסה בימינו כהמידע עובר הרבה יותר מהר ויש אלגוטריידינג.
  סגור
 • 3.
  גם אברא קדאברא עובדת. (ל"ת)
  קשפירובסקי 29/10/2014 15:04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  תודה על הטיפ (ל"ת)
  עוף החול 29/10/2014 10:56
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  מחפש את הקשר
  שי חביב 29/10/2014 09:33
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הנסיון לחפש ולמצוא כיצד עשוי להתנהג מחיר של שוק המניות ע"ס התנהגות העבר הוא טוב הוא עוד תחזית וזהו. או שכן או שלא. אם מצליח - אתה גאון והנוסחא שלך מעולה. אם לא - הדבר ישכח וננסה שוב בפעם הבאה.
  סגור